Пооштрити процедуре за добијање дозвола за оружје

Црна Гора годинама предњачи међу земљама Европе у количини оружја које посједују грађани. Разлог за то саговорници ТВЦГ виде у традицији која подразумијева да свака кућа има барем један комад оружја. Проблем је, поручују, кад оно доспије у погрешне руке, па буде злоупотријебљено. Зато сматрају да би процедуре за добијање дозвола за коришћење оружја требало да буду знатно ригорозније. Цетињанин Вук Бориловић који је убио 10 особа је био дугогодишњи ловац који је имао дозволу за оружје.

У Црној Гори, према званичним подацима, има више од 100 хиљада комада регистрованог оружја. Број илегалног наоружања не може се са сигурношћу утврдити, али нека истраживања показују да је сваки трећи грађанин наоружан. Посједовање оружја је, кажу саговорници ТВЦГ, дио црногорске традиције.

“Сви се позивамо на те неке традиционалне вриједности и кад не знамо шта ћемо онда кажемо да нам је то у склопу традиције, а она подразумијева да је нормално да свака кућа у Црној Гори има или пушку или пиштољ”, казала је психолошкиња Наташа Вуковић.

“Мислим да је то дио историје, од које и не треба бјежати, на крају крајева. Али оно што бих предложио јесте да се мијењају одређене ствари везане за приступ самом оружју, односно вјештини и принципима коришћења”, казао је власник стрелишта Милорад Јањушевић.

А да би неко могао да има и да користи оружје неопходно је да, између осталог, обави здравствени преглед којим се утврђује да ли је способан за то.

“Када дођу за љекарско увјерење, клијенти најчешће као разлог наводе то да су оружје добили у насљеђе од преминулих рођака и кажу да не желе да се то оружје отуђи него да остане у њиховој породици. Други разлог је рекреативно-спортске природе, најчешће кажу да желе да иду у лов. Осим у ове сврхе, оружје често бива употријебљено и у неке друге сврхе”, казала је Вуковић.

Како би се то спријечило, саговорници ТВЦГ упозоравају да би контроле оних који посједују оружје требало да буду чешће и ригорозније.

“Опет се враћамо на обавезну обуку и оно на шта бих ја ставио акценат, не само због посљедњих догађаја него и раније, а то су озбиљни и ригорозни здравствени прегледи за потенцијалне имаоце оружја и периодичне контроле”, додао је Јањушевић.

“Уколико се деси, а дешава се врло често, да ми не потпишемо љекарско увјерење да је неко способан да носи оружје и онда тај неко оде у неку другу здравствену установу, приватну или државну, и без проблема добије дозволу. И ја апелујем на све колеге и све установе да појачамо тај дио”, казала је психолошкиња.

Из Ловачког савеза Црне Горе су казали да је Цетињанин Вук Бориловић, који је прекјуче убио десет особа, био дугогодишњи члан Ловачког друштва Цетиње, те да је имао дозволу за посједовање оружја.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest