Povodom promocije na Kolarcu knjige Milutina Mićovića: Luče u tami Crne Gore

Satkana na autentičnoj njegoševskoj tradiciji, koja podrazumijeva dubinske protivrečnosti i čovjeka i naroda, ova knjiga, prodornim analizima i otkrićima, sagledava, ne samo Njegoševo djelo, nego savremenu Crnu Goru, kroz „vječno prisustvo Njegoša“ (Andrić) u našoj savremenosti

Knjiga eseja književnika Milutina Mićovića Luče u tami Crne Gore, objavljena krajem prošle godine u Srpskoj književnoj zadruzi, našla se u polemičkom centru javnog, kulturnog i društvenog života Crne Gore. Takav tretman u kulturnoj javnosti nije izazvala samo crnogorskom državnom nagradom „Miroslavljevo jevađelje“, nego više time, što ova knjiga osnovnom idejom ulazi u srž duhovnog i kulturnog rascjepa koji se desio instaliranjem državno-ideološkog koncepta koji već nekolike decenije razara i destruiše srpsko kulturno nasljeđe u Crnoj Gori.

Satkana na autentičnoj njegoševskoj tradiciji, koja podrazumijeva dubinske protivrečnosti i čovjeka i naroda, ova knjiga, prodornim analizima i otkrićima, sagledava, ne samo Njegoševo djelo, nego savremenu Crnu Goru, kroz „vječno prisustvo Njegoša“ (Andrić) u našoj savremenosti.

Protiv ove knjige i njenog autora, pokretana je peticija crnogorskog PEN centra i Helsinškog komiteta za oduzimanje državne nagrade u čijim kampanjama su nepoštedno učestvovali crnogorski intelektualci koji su opsluživali političko-ideološki koncep koji je označava srpsku i njegoševsku tradiciju u Crnoj Gori, „okupatorskom, mitomanskom, retrogradnom…“, jednom riječju stranom i nepotrebnoj savremenoj Crnoj Gori.

S druge strane, najznačajniji intelektualci i stvaraci ne samo iz Crne Gore, o ovoj knjizi govorili su s velikim uvažavanjem kao: Miro Vuksanović, Siniša Jelušić, Lidija Tomić, Duško Pevulja, Dragan Lakićević, Radoje Golović, Veselin Matović, Radomir Uljarević, Radoje Femić i dr.

Povodom promocije koja će se 28. septembra održati na Kolarcu (Mala sala, 19,30 č.), a na kojoj će govoriti: Miro Vuksanovć, Časlav Koprivica, Nemanja Dević, urednik SKZ Dragan Lakićević, Mićović je rekao: „Sve teške riječi koje su javno uputili nazovi crnogrski intelektualci, iako su lično bile vrlo neprijatne, one su ovo knjigu sve više stavljale u vidno polje kulturne javnosti. Ustvari, djelimično se nastavila polemika koja je u knjizi precizno opisana i koja će se zadugo voditi, jer savremena Crna Gora, u poslenjih nekoliko decinija intenzivno je radila na razaranju sopstvenih duhovnih i kulturnih temelja. Na tom polju, angažovala je veliku vojsku kulturnih i društvenih činovnika koji su u jansnosti stvarali jednoumlje i ideloški totalitarizam, gušeći slobodu, i duh koji je stvorio istinsku Crnu Goru. Ja sam kao pisac i pjesnik i naslednik njegoševske tradicije, morao da uđem u tu polemiku. Na tom putu imao sam za pomoćnike njegošev(sk)e luče, s kojima sam silazio u tamne prostore, ne samo savremene Crne Gore, nego i savremenog čovjeka i svijeta. Za mene je to bila velika stvaralačka radost!“

Izvor: In4s

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest