Право је време за чај од маслачка

Пише: Лејла Кубуровић Кастрат дипл. фарм. спец.


Сваког пролећа ливаде су прошаране жутим цветовима маслачка. Маслачак се углавном сматра досадним коровом, иако у себи скрива значајну лековитост. Спада у ред најефикаснијих биљака за чишћење токсина из тела. Деловање маслачка на организам ослобађа јетру од накупљених нечистоћа, а чиста и здрава јетра је један од темеља људског здравља.

foto: stvarukusa.rs

Читава биљка садржи млечни сок, емулзију беланчевина и смоле. Осим беланчевина и смоле, горких састојака, полифенола (флавоноида, кумарина), фитостерола, сапонина, каротеноида, полисахарида (инулина), холина, маслачак садржи и минералне соли калцијума, калијума, магнезијума, гвожђа, силицијума и магнезијума као и витамине А, Б, Ц, Д и К.

Садржај лековитих супстанци у биљним деловима (корен, зељасти део биљке) мења се с годишњим добом. Маслачак је управо школски пример колико је важно сакупљати одређени биљни део у одређено годишње доба, када се може очекивати најбоља лековитост. Јесен је најбоље годишње доба за сакупљање корена.
Као лек, корен маслачка се користи свеж и осушен. Суви корен маслачка задржава лековита својства и до годину дана, уз чување у тегли на сувом и тамном месту.
Маслачак се користи као горко средство за подстицање апетита и лучења жучи. Подстиче излучивање мокраће, олакшава пражњење црева. Користи се код упале жучне кесе, камена у жучи, поремећаја варења, мишићног реуматизма и као састојак у препаратима за лечење вирусног хепатитиса.

Свежи листови убрани пре цветања користе се као освежавајућа пролећна салата, а од свежих цветова, уз додатак лимуна и шећера, прави се сируп.

Ако се узме у обзир побољшање у целокупном метаболизму, као и деловање на чишћење крви, тада се могу утврдити још многе користи од маслачка, као код гихта, реуматизма, кожних екцема, лишаја, отеклина, чирева, крвних болести, дебљине, недостатка апетита, лењости црева, код сметњи у раду јетре и жучи. Маслачак се поред тога веома препоручује код шећерне болести. Корен утиче на сва излучивања из тела, нарочито жучи, отклања застоје, сметње и накупљање слузи, делује на излучивање мокраће, јер отклања из тела отровне супстанце које чине тело уморним и тако делује као тоник, освежавајући и јачајући организам. Такође, маслачак повољно делује код проблема са апетитом, побољшава варење, ублажава надимање и олакшава елиминисање гасова. Народна медицина га препоручује као благ лаксатив, као средство за чишћење крви, за ублажаване тегоба код кожних обољења, екцема, акни, бубуљица и кожних инфекција.
Горки састојци, инулин и полисахариди присутни у корену повољно делују на равнотежу цревне флоре. Присутни полифеноли имају антиоксидативни ефекат, а показано је и антиканцерогено деловање у случају злоћудних тумора ткива јетре, дојке и простате.

foto: eistria.com

У корену маслачка има чак 40% инулина. Овај састојак делује као пребиотик, што значи да потпомаже успостављање нормалне цревне микрофлоре. Такође, сматра се да присуство инулина отежава стварање масноће у организму , па је чај од корена маслачка користан и за мршављење.

Уколико није третиран хемикалијама, односно ако је органски, чај од маслачка је веома добар за целокупно здравље.
Начин припреме и употребе чаја :

  • Кафену кашичицу уситњеног корена маслачка прелити са 200 мл хладне воде, загрејати и пустити да кључа 5 минута и оставити да стоји 10 минута а затим чај процедити. Пити три пута дневно по шољу чаја пре јела.
  • Кафену кашику листа маслачка прелити са 200 мл кључале воде. Суд поклопити и оставити да стоји 15 мин. Процедити и пити 3 пута дневно по шољу чаја.

Ограничења у употреби : Може изазвати алергијске реакције код осетљивих особа.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest