Представљен покрет Европа сад; Милатовић и Спајић: Идемо сами на локалне изборе

FOTO: PES


Бројке нам нико не може оспорити током рада у 42. Влади Црне Горе, поручио је бивши министар економског развоја Јаков Милатовић.

Његов колега, бивши министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић, саопштио је, на представљају новог покрета „Европа сад“ да су, упркос великој политичкој нестабилности, забиљежили раст од 7, 2 одсто. Он је поручио и да би у Црној Гори до 2026. имали европски просјек зарада, да су остали на власти. Како је најављено, конгрес странке биће одржан крајем августа или почетком септембра, када ће се бирати органи странке.

„Када смо преузели функције у 42. Влади, имали смо корупцију, партитократују, буразерску економију, застој на путу ка ЕУ и непотребне размирице са сусједима, посебно Србијом… Но, након највећег пада економије имали смо највећи раст“, истакао је Милатовић на конференцији за медије.

Спајић је истакао да говоре о конкретним бројкама, те да су забиљежили раст од 7,2 одсто.

„Често чујемо да је један од разлога што је срушена 42. Влада то да смо зауставили стране инвестиције. По подацима ЦБЦГ, види се да то просто није тачно“, казао је он.

„Ако се зна да Хрватска и Албанија нијесу имале економски раст у односу на 2020. годину, ми смо имали снажан раст 2021. То јасно све говори“, додао је Спајић, представљајући кључне резултате у 2021. години.

Милатовић је навео и да су „практично умрли“ Монтенегро аирлинес спасили креирајући Аир Монтенегро и на тај начин, како је рекао, сачували ваздушни саобраћај у Црној Гори.

„Авиони које има Аир Монтенегро су у његовом власништву. То, нажалост, није био случај са Монтенегро Аирлинес-ом. Једини начин да се сачува ваздушни саобраћај био је прављење нове компаније“, рекао је бивши министар економског развоја.

Истакао је и да је Црне Гора у прошлој години имала историјски најмањи дефицит буџета од 1.6 одсто БДП.

„Црна Гора има једну од најмањих стопа дефицита у Европи. Наша земља сада има смањење јавног дуга. Имали смо током криза 2009. и 2012. повећање јавног дуга, сада имамо смањење“, поручио је Милатовић.

„Апсолутно, програм Европа сад је оснажио јавне финансије“, истакао је он.

„Упркос свим социјалним бенефитима и мјерама, имамо јаку и одрживу финансијску ситуацију“, истакао је он.

Милатовић је подсјетио и да су повећали мининалну пензију, увели дјечјији додатак…

„Повећане су старачке накнаде, исправили смо неправде у рударско-металурском сектору и увели накнаде за новорођенчад…“

Спајић је додао да су тражили начин да направе бољи амбијент и зауставе одлазак младих из Црне Горе.

„Створили смо то да се просјечна зарада са 570 еура попела на 707 еура. Црна Гора је од фењераша дошла до водећег мјеста у региону, престигла чак и једну чланица ЕУ – Бугарску. Да смо остали на власти, имали бисмо раст од десет одсто сваке године, односно 2026. бисмо имали европски просјек зарада у Црној Гори“, поручио је Спајић.

Захваљујући програму „Европа сад“, истиче Спајић, имали смо значајан раст запослености и повећање пензија.

„Нетачно је да је Европа сад омогућила инфлацију. Инфлација је увезена након сукоба у Украјини. Када одете у продавницу, рецимо, цијене сунцокретовог уља су све веће. То се дешава због рата у Украјини, а не због Европе сад“, додао је он.

Фото: РТЦГ

Бивши министри прочитали су програм и принципе новооснованог покрета.

Између осталог, наводи се уважавање различитости, оснаживање дијалога, економски јака држава, заснована на владавини права..

„Да буде деполитизована јавна управа, да се чува животна средина. Да би била вјечна, Црна Гора мора бити изванредна. Многи причају о тој вјечности, а ништа нијесу урадили по том питању“, рекао је Спајић.

Милатовић је додао:

„Снажно подржавамо развој науке и културе. Вјерујемо у слободу говора, мишљења и извјештавања. С поносом истичемо вишевјековну државност и слободарски дух Црне Горе. Подржавамо слободу вјере и од вјере у складу с принципом одвојености вјерских заједница од државе. Залажемо се за друштво једнаких шанси, гдје су компетенције и знање једини критеријум при запошљавању, а не партитократија.“

(РТЦГ)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest