Агенција за спречавање корупције (АСК) прошле године покренула 1.164 прекршајна поступка, двоструко више него у 2020., саопштила је директорица Агенције Јелена Перовић.
Јелена Перовић (Сцреенсхот ТВЦГ – архива)
Она је, на конференцији новинаре, објаснила да се 237 поступака односило на бивше јавне функционере, који по престанку функције нијесу у законском року доставили извјештај о приходима и имовини, а 146 на нове, који по ступању на дужност нијесу извршили ту обавезу.
Перовић је казала да је АСК, због могућих кршења Закона о спрјечавању корупције, покренуо управне поступке против 46 посланика Скупштине Црне Горе, 90 судија и 34 тужиоца због достављања извјештаја о приходима и имовини за 2020. годину са нетачним и непотпуним подацима.
„Након што смо крајем 2020. покренули поступке против премијера и седам министара 41. Владе, у 2021. години смо, бројке су се случајно поклопиле, процесуирали и премијера и седам министара 42. Владе. То су очити докази неселективности нашег дјеловања, као и суштинска порука о нултом степену толеранције на кршење закона“, рекла је Перовић.
Како је навела, Агенција је покренула 345 управних поступака против јавних функционера, за чак 71,6 више одсто у односу на 2020.
„Кршење закона је утврђено у 89,3 одсто предмета, значајно више него раније. Потврда квалитета је да ниједна наша одлука није укинута“, истакла је Перовић.
Она је казала да је АСК наставио да спроводи препоруку Европске комисије о директном изрицању прекршајних казни за кршење антикорупцијских закона и да је прошле издала 136 прекршајних налога, што је за 32 одсто више у односу на комплетан трогодишњи период од 2018. од када је почела да се спроводи та пракса.
Перовић је истакла да је изречено 150 хиљада новчаних казни, што је за двије трећине више него у 2020. години.
„У области спрјечавања сукоба интереса и ограничења у вршењу јавних функција, у 2021. години Агенција је дала 186 мишљења. И ту је остварен напредак у односу на 2020. и то за 38 одсто. На основу наших мишљења и одлука, 26 јавних функционера је поднијело оставке“, навела је Перовић.
Она је рекла да је Агенција прошле године примила 142 пријаве звиждача, што је за готово 90 одсто више у односу на претходну годину, а, на годишњем нивоу, највише од оснивања и да то показује да је препознат квалитет рада АСК-а.
„Свега 28 одсто је поднијето анонимно, осјетно мање него у претходне три године, што је још један показатељ раста повјерења у институцију, те повећања нивоа информисаности и свијести звиждача, што је довело и до садржајнијих и квалитетнијих пријава“, рекла је Перовић.
Према њеним ријећима, окончано је 39 поступака по пријавама звиждача, а у 15 је утврђено постојање угрожавања јавног интереса, највише од почетка рада.
„Агенција је покренула и шест поступака по службеној дужности, и наставила рад на још три из 2020, у којима је утврђено постојање угрожавања јавног интереса“, казала је она.
Перовић је рекла да су у АСК-а са чврстом вјером у мисију заштите јавног интереса, непоколебљиво улагали напор у афирмацију владавине права, неселективним спровођењем антикорупцијских закона и унапређењем интегритета.
„Посвећеним радом нашег тима, вјерујем да смо послужили као примјер како снажне и независне институције, које баштине европска начела и принципе и утемељене су у законитом раду, могу да буду најефикаснија брана корупцији и гарант промоције вриједности на којима почива правна држава“, казала је Перовић.
Она је навела да их радује што су њихову вољу, труд и учинак препознали и међународни партнери, пружајући им руку помоћи и подршке.
Перовић је подјетила да је АСК најбоље оцијењена институција у поглављу 23 приступних преговора са Европском унијом.
Она је подсјетила и да је Европска комисија у Извјештају о напретку за прошлу годину констатовала да је Агенција са новим руководством „показала проактивнији приступ, нарочито у јачању својих активности комуникације и допирања до опште јавности, медија и цивилног друштва и у рјешавању предмета који су неријешени из претходних година“.
„Суочени са континуираним и интензивним притисцима са свих страна политичког спектра, али и из институција система, који су кулминирали крајем године попримајући карактер личног напада на мене, као директорицу, сачували смо институционалну самосталност, не дозволивши наметање и уплитање политике у своје поступање“, истакла је Перовић.