Приватне апотеке обустављају издавање неких љекова на рецепт

Foto: Pogled

Из Удружењу приватних апотека „Phafarmacie Plus“ истичу да очекивана обустава издавања одређених љекова за рачун Фонда здравственог осигурања од 1. октобра, ни на који начин није последица дјеловања приватних апотека, већ искључиво најављеног престанка испоруке љекова од стране добављача, односно произвођача, по цијенама које прописује и признаје ФЗО ЦГ.

У августу је Министарство здравља донијело нову листу љекова, која је формирна сходно новој Уредби о максималним цијенама љекова, што је довело до снижавања цијена. Из Удружења приватних апотека истичу истичу да се произвођачи, а самим тим и веледрогерије нијесу обратиле званичним документом због насталих промјена у режиму издавања љекова за терет фонда ФЗО ЦГ. Из Фонда и Министарства здравља нијесу хтјели да коментаришу наводе Удружења приватних апотека.

– Очекивана обустава издавања одређених љекова за рачун ФЗО ни на који начин није последица дјеловања приватних апотека, већ искључиво најављеног престанка испоруке љекова од стране добављача, односно произвођача, по цијенама које прописује и признаје Фонд. Због тога апотеке које издају љекове у корист ФЗО ЦГ ни на који се начин не могу сматрати узроком проблема, нити бити одговорне за проблеме који ће настати као последица најављене обуставе испоруке, а самим тим и неиздавања одређених љекова на рецепт – наглашавају у саопштењу.

Урадиће још једну ревизију Листе љекова

Из министарства кажу да важећа Листа љекова садржи више од хиљаду различитих љекова који се користе у третману обољелих од малигних болести, дијабетеса, хемофилије, генито-уринарних проблема, хипертензије, реуматолошких обољења, псоријазе, психијатријских, хематолошких, неуролошких обољења, а који се издају на терет Фонда за здравствено осигурање.

– Такође, до краја године се очекује још једна ревизија Листе љекова која ће омогућити увођење нових терапијских опција за пацијенте а у циљу обезбјеђивања савремене квалитетне, безбједне и ефикасне терапије – кажу из министарства.

Подсјећају да приватне апотеке које издају љекове на рецепт у корист ФЗО ЦГ ни на који начин не могу утицати на произвођаче љекова, као ни на њихову цјеновну политику, и на тај начин бити одговорне за промјене које се најављују, а за које нијесу сигурни да ће се догодити и за које још увијек немају формално документовану потврду.

– Истичемо да су приватне апотеке, као дио примарног здравственог система, годинама неоправдано препознате као узрок нестабилности снабдијевања тржишта љековима, иако представљају један од главних и основних чинилаца квалитетне снабдјевености тржишта љековима. Не занемарујући нашу основну улогу у мисији фармације као научне дисциплине, која има за циљ заштиту здравља људи и чињенице да ова здравствена струка повезује медицинске и хемијске науке у циљу безбједног и ефикасног лијечења грађана Црне Горе, желимо овим обраћањем истаћи да приватне апотеке ни на који начин неће и не могу бити препознате као разлог проблема који ће се несумњиво десити у току наредног мјесеца, уколико се остваре најављене обуставе – наводе у саопштењу.

Из Министарства здравља је „Дану“ је недавно саопштено да су се последњом ревизијом Листе љекова имплементирале нове максималне цијене љекова које су формиране сходно Уредби о критеријумима за формирање максималних цијена.

– Уредбом је прописано да се цијене љекова у Црној Гори формирају у односу на референтне земље – Републику Србију, Републику Хрватску и Румунију. Увођењем Румуније, умјесто Републике Словеније као референтне земље, омогућено је снижење цијене љекова који се налазе на основној и доплатној Листи љекова. Министарство здравља је препознало проблеме са којима се суочвамо у области фармације, а који директно утичу на одрживост цјелокупног здравственог система. У складу с тим покренути су реформски процеси који ће обухватити како јавни тако и приватни сектор. У претходом периоду извршена је анализа цијена љекова у односу на цијене земаља региона, након чега се приступило измјени референтне земље која је омогућила снижење цијена љекова који се издају на терет Фонда. С тим у вези, а узимајући у обзир да су цијене љекова у Црној Гори формиране у односу на цијене љекова у региону, засигурно не можемо тврдити да су цијне више него у земаљама региона – кажу из министарства.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest