Пружање платних услуга да буде уређено као у државама ЕУ

Foto: Pixabay

Влада је у скупштинску процедуру доставила Предлог измјена и допуна Закона о платном промету, којим се обезбјеђује да пружање платних услуга у Црној Гори буде уређено на исти начин као у државама чланицама Европске уније (ЕУ).

То ће, како се наводи у образложењу тог акта, омогућити корисницима платних услуга у Црној Гори да имају право на коришћење платних услуга у складу са највишим европским стандардима и условима сигурности.

“Такође, доношењем измјена и допуна Закона о платном промету стварају се и претпоставке за унапређење регулаторног оквира из области платног промета, што ће позитивно утицати на приступне преговоре за Поглавље 4 – Слобода кретања капитала“, наводи се у образложењу предлога тог акта који је Влада утврдила на сједници 1. јула.

Такође, увођењем нових пружаоца платних услуга подстиче се конкурентност на тржишту платних услуга и омогућава даљи развој иновативног мобилног и интернетског платног промета.

“Измјенама и допунама се омогућава куповина преко интернета и у ситуацијама када потрошач нема платну картицу, постиже већа сигурност за електронска плаћања и пружаоце платних услуга и унапређују правила о заштити потрошача као корисника платних услуга”, додаје се у образложењу.

Предложени закон ће у потпуности бити усклађен са новом Директивом ЕУ – ПСД2, која је увела и уредила двије нове платне услуге и то иницирања плаћања и пружања информација о рачуну за плаћање.

ПСД2 уводи обавезу банака да лиценцираним пружаоцима услуге иницирања плаћања и пружаоцима услуге информација о рачуну за плаћање, омогуће приступ рачунима клијената кроз апликационе програмске интерфејсе, како би могли да пружају платне услуге засноване на подацима којима располажу те банке.

“Дакле, банке ће морати да се прилагоде и ‘отворе’. До сада је приступ подацима о корисницима и њиховим налозима био у искључивом власништву банака, али ће имплементирањем ПСД2 банке морати своје апликационе програмске интерфејсе да ‘отворе’ ка новим пружаоцима платних услуга, који ће искључиво путем тог канала моћи прибављати информације о корисниковом рачуну, иницирати плаћања и издавати потврде о средствима”, наводи се у образложењу.

При томе, безбједност пружања ових услуга је строго регулисана, тако да подаци или средства корисника не буду угрожени.

Банке и други пружаоци платних услуга ће бити у обавези да успоставе неопходну инфраструктуру за снажнију аутентификацију клијената.

ПСД2 додатно унапређује и заштиту корисника платних услуга.

Ова директива, такође, детаљније прецизира услуге које се не сматрају платним услугама као што су услуге колективне куповине и трговинске картице које се могу користити у такозваној ограниченој мрежи, на примјер за куповину у појединим трговинама, трговачким ланцима и слично.

Предложеним законом се предвиђа и доношење значајних подзаконских аката Централне банке (ЦБЦГ), који ће такође бити усклађени са релевантним прописима Европске комисије (ЕК) и Европске централне банке (ЕЦБ).

Платни промет је, у оквиру приступних преговора које Црна Гора води са ЕУ, обухваћен Поглављем 4 које обухвата три темељна подручја – кретање капитала и плаћања, платни промет и спречавање прања новца и финансирања тероризма.

Платни промет се састоји из два компатибилна дијела – платних система и инструмената плаћања, а савремено организован платни промет заснива се и на коришћењу информационо-комуникационих технологија.

Платни промет у Црној Гори представља једну од најважнијих компоненти несметаног функционисања финансијске инфраструктуре и финансијског система државе у цјелини.

Скупштина је 23. децембра 2013. године донијела Закон о платном промету. Његова примјена је почела 9. јануара 2015. године, истовремено са 15 подзаконских аката за његово спровођење које је донијела ЦБЦГ.

Извор: цдм

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest