Пшеница из Француске још чека намјену и тужилаштво

И ДАЉЕ СЕ НАЛАЗИ У СИЛОСИМА ЛУКЕ БАР
Пшеница из Француске још чека намјену и тужилаштво
Закључивање уговора о превозу из Луке Бар и новом складиштењу пшенице касни скоро два мјесеца у односу на првобитне најаве


Документација која се односи на набавку и поступање са 10.500 тона пшенице коју је претходна Влада увезла из Француске, још није предата државном тужилаштву, а пшеница се и даље налази у силосима Луке Бар, гдје је смјештена од 2. маја 2020. године.

То је “Вијестима” речено из Министарства економског развоја (МЕР), из којег је крајем фебруара најављено да ће предметна документација бити предата тужилаштву на даље поступање, док је за прву половину марта било најављено закључивање уговора о превозу и новом складиштењу пшенице.

Уочи истовара 10.500 тона пшенице у Луци Бар
Уочи истовара 10.500 тона пшенице у Луци Барфото: Влада Црне Горе
“Предметна документација се обрађује и још увијек није упућена. Нема мјеста констатацији да се са предајом предметне документације касни, јер у том смислу није утврђен рок. Од рока предаје много је важније да документација буде цјеловито и ваљано припремљена, на чему МЕР и ради”, навели су из овог Министарства, које није прецизирало зашто се касни са закључивањем уговора о превозу и новом складиштењу пшенице.

Они су казали да су у претходном периоду спровели активности у циљу стављања наведене количине пшенице у функцију сходно намјени ради које је набављена и коју јој је одредила претходна Влада, али да је закључак да “нема и да није било озбиљног поремећаја на тржишту,односно, да пандемија није изазвала несташице брашна”.

Само три општине тражиле брашно
Из МЕР-а су рекли да су упутили око 100 дописа и ургенција општинама како би утврдили стварну потребу за интервенцијом на тржишту, од чега су три општине (Тиват, Цетиње и Херцег Нови) изразиле потребу да се снабдију брашном под условима који су прописани Планом за интервентне набавке, док, како тврде из МЕР-а, на дописе нијесу одговориле општине Андријевица, Гусиње, Херцег Нови, Петњица, Плужине, Подгорица и Шавник.

“Потребна количина брашна износи укупно за три општине око 20 тоне у интервалу од мјесец дана. Сходно чињеници да се мљевењем ове количине пшенице може добити 9.000 тоне брашна потребна количина је занемарљва, те се може сматрати да није могуће пшеницу на овај начин пустити у промет. На основу тога што пшеница није пуштена у промет сходно намјени за коју је купљена те да општине и носиоци снабдијевања са њихових територија нијесу исказале потребу за интервенцијом на тржишту по дописима и ургенцијама МЕР-а, закључак је да нема и да није било озбиљног поремећаја на тржишту, односно, да пандемија није изазвала несташице брашна”, казали су из МЕР-а.

Те ствари показују, како из Министарства наводе, да је набавка пшенице била непотребна и неутемељена на стварним потребама тржишта “како у вријеме њене набавке, тако и касније током трајање пандемије коронавируса”.

Покушаће да смање губитак
“Из тих разлога МЕР ће развити алтерантивне сценарије употребе ове пшенице о чему ће јавност бити благовремено обавијештена и урадиће све што је у његовој могућности да се пшеница употријеби на начин који ће бити најоптималнији и представљати најмањи материјални губитак”.

Бивша Влада је купила 10.500 тона француске пшенице по наводно већој цијени због епидемије вируса корона, за укупно 2,4 милиона еура (или 229,23 еура по тони), а комплетан поступак набавке као и све релевантне информације у вези са преговарањем и куповином од фирме “Трансграин Франце С.А.С.” је прогласила тајном.

Нова власт је скинула ознаку тајности након претходно прибављеног мишљења Дирекције за тајност података.

Министар МЕР-а Јаков Милатовић је крајем прошле године казао да Лука Бар више од пола године сваког мјесеца испостављала држави рачун у износу од 48.250 еура за чување житарице у транзитном силосу, што значи да је само по том основу до краја прошле године додатно плаћено око 290 хиљада еура.

Тада је објаснио да Црна Гора трпи штету због ове пшенице јер она није складиштена у одговарајућим условима и силосима, те да су силоси у Бару транзитни и немају услове за дугорочно складиштење.

Бивша министарка економије Драгица Секулић, чији је ресор у име Владе набавио пшеницу, раније је “Вијестима” казала да ново руководство министарства глуми истражне органе како би забављало васколику јавност, те да да би се “као одговорни професионалац који је поштено и законито радио свој посао, никада не бјежећи од било какве врсте одговорности и вјерујући у исправност својих одлука” одазвала позиву тужилаштва ако се отвори било који предмет на било коју тему из ресора који је покривала.

Поново ће анализирати квалитет пшенице
Пшеница која се скоро годину дана налази у силосима Луке Бар, како су из Министарства објаснили, штићена је у три наврата поступком фумигације и додатно још једном елевацијом (премјештањем из ћелије у ћелију).

Казали су да је 19. јануара ове године Управа за безбједност хране извршила инспекцијски налаз који је показао да је пшеница безбједна за људску исхрану и задовољавајућег квалитета.

“Међутим, како је од ове анализе протекло одређено вријеме, потребно је поново анализирати стање, па је је опет упућен захтјев Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде да Управе за безбједност хране, фитосанитарне и ветеринарске послове, поново изврши анализу стања пшенице”, навели су из МЕР-а.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest