Руски предсједник Владимир Путин потписао је законе којим се укидају ингеренције Европског суда за људска права у Русији, преносе свјетске агенције.
Како наводе, Путин је потписао законе о неизвршавању одлука Европског суда за људска права после 15. марта, тако да ће одредбе тог суда престати да буду основа за преиспитивање одлука руских судова.
Државна дума Русије усвојила је пакет од два нацрта закона који подразумијевају да се наредбе Европског суда за људска права, донијете после 15. марта, неће испуњавати у Русији, као и да ће престати да буду основа за преиспитивање одлука руских судова.
Москва је 15. марта саопштила да иступа из Савета Европе и Европске конвенције за људска права, наводећи да ће испуњавати одлуке Европског суда за људска права уколико су оне у складу с Уставом Русије.
Истог дана је Парламентарна скупштина Савета Европе једногласно усвојила резолуцију у којој је Комитету министара те организације указала да на то да Москва не може бити чланица Савјета Европе. Следећег дана је Комитет министара Савета Европе усвојио одлуку о престанку чланства Русије у организацији од 16. марта.
Русија је 24. фебруара започела војну операцију у Украјини. Предсједник Владимир Путин рекао је да је њен циљ „заштита људи који су били изложени геноциду од стране режима у Кијеву осам година“.
Министарство одбране Русије саопштило је да су 25. марта Оружане снаге Руске Федерације извршиле главне задатке прве етапе – значајно су смањиле борбени потенцијал Украјине.
Главни циљ у руском војном ресору сада је ослобођење Донбаса, саопштило је Министарство одбране. Заједно са руском војском, у региону дјелују јединице ДНР и ЛНР.