Радници Жељезаре траже гаранцију да ће Давидовић моћи да гради сопствене изворе струје

Foto: Pogled

Они су упутили ургенцију Влади да прије одржавања сједнице размотри тај предлог. Како су казали, ово је био само један услов инвеститора прије потписивања купопродајног уговора.

Фото: Поглед

Преговарачким тим радника Жељезаре Тосчелик тражио је од премијера Дритана Абазовића и министара економије и финансија, Горана Ђуровића и Александра Дамјановића, да размотре могућност да се заинтересованом инвеститору, Миодрагу Даки Давидовићу, одобри изградња вјетрогенератора и соларних панела.

Они су упутили ургенцију Влади да прије одржавања сједнице размотри тај предлог, преноси портал Оногошт. Како су казали, ово је био само један услов инвеститора прије потписивања купопродајног уговора.

– Тај услов гласи да му држава односно Влада гарантује изградњу сопствених извора електричне енергије у виду вјетрогенератора и соларних панела, како се не би десило да након неколико година постојећи снабђевач не буде имао довољно енергије неопходне за континуирано напајање фабричких постројења или понуђена цијена буде толико висока да угрози производњу челика, као што се десило у случају Комбината алуминијума (КАП)- наводи се у ургенцији преговарачког тима запослених у Жељезари.

Они су замолили Абазовића да размотри могућност да Влада овласти Ђуровића и Дамјановића да потпишу предуговор са инвеститором, којим му се гарантује да ће моћи да изгради сопствене изворе електричне енергије до нивоа снаге неопходне за напајање електричном енергијом постојећих производних постројења, као и оних која буду инсталисана сходно инвестиционом плану инвеститора.

– На бази тог предуговора, након што инвеститор потпише купопродајни уговор о куповини фабрике, потписао би се уговор којим би му се гарантовала изградња поменутих извора енергије, при чему би обавеза инвеститора била да на вријеме поднесе захтјеве и прибави све неопходне дозволе за поставку вјетрогенератора и соларних панела од надлежних државних и органа локалне самоуправе и регулаторних тијела у складу са законима Црне Горе- наводи се у ургенцији преговарачког тима запослених у Жељезари.

Они су подсјетили да је то пракса и у свијету и да су слични или идентични уговори потписивани и са претходним инвеститорима.

– Не налазимо за сходно зашто се ово питање не би ријешило одмах и тиме елиминисала и посљедња препрека за преузимање фабрике- наводи се у ургеницији.

Они су казали да овај захтјев сматрају оправданим, посебно у контексту дешавања у КАП-у.

– Могло би се догодити да инвеститор инвестира милионе ЕУР у нова постројења и да за неколико година мора да обустави производњу због недостатка електричне енергије или превисоких цијена исте, под којим условима би производња постала нерентабила. Осим тога, ови предлози су и у интересу државе, јер уколико Влада обезбјеђује пет милиона ЕУР за преузимање фабрике, онда и она постаје акционар фабрике и у њеном интересу је све што доприноси одрживости производње у фабрици на дужи рок- закључује се у ургенцији.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest