Радовић: Да ли је вјетроелектрана на Брајићима нова коруптивна афера?

ШЕФ БУДВАНСКОГ ПАРЛАМЕНТА ЗАТРАЖИО ДА СЕ ДОСТАВИ КОМПЛЕТНА ДОКУМЕНТАЦИЈА
Радовић: Да ли је вјетроелектрана на Брајићима нова коруптивна афера?
„По неким информацијама које су ми биле доступне, будући енергетски објекат
градиће конзорцијум њемачке компаније WПД и црногорске фирме
вјетроелектрана Будва, како је утврдила тендерска комисија. Можда
овакав пројекат наишао на шире негодовање и имао већег одјека у
јавности да је у пројекат била укључена локална самоуправа, и да
није прекривен велом тајни“, рекао је Радовић


Фото: Вук Лајовић

Предсједник Скупштине општине Будва Крсто Радовић затражио је да се открију сви детаљи ко стоји иза пројекта градње вјетроелектране на Брајићима, јер подсјећа на пројекат отпадних вода који је једна од најкоруптивнијих афера.

„Захтијевам од свих надлежних и на локалном и на републичком нивоу да се додатно ангажују како би документација која се тиче изградње овог енергетског постројења била доступна прије свега органима локалне самоуправе а затим и предочена јавности како не би оставили простора било каквим недоумицама. Ја ћу прије свега, инсистирати на томе и захтијевати да се преиспита цијели поступак око додјеле концесија за градњу вјетроелектрана“, поручио је Радовић који се на Брајићима састао са предсједницима МЗ Брајићи, Свети Стефан, Режевићи, Петровац и представницима НВО Ловачко друштво Приморје и НВО Паштровска ловачка организација.

Састанку је присуствовао и главни градски архитекта општине Будва Владан Стевовић.

„Једна од важнијих тема са којом није упозната шира јавност, а која ће по неким најавама из Владе Црне Горе бити доминантна тема у будућности, јесте план изградње вјетроелектана широм Црне Горе. Посљедњих дана је актуелизована прича око изградње вјетроелектране на Брајићима на територији општине Будва. По неким информацијама које су ми биле доступне, будући енергетски објекат градиће конзорцијум њемачке компаније WПД и црногорске фирме вјетроелектрана Будва, како је утврдила тендерска комисија. Можда би овакав пројекат наишао на шире негодовање и имао већег одјека у јавности да је у пројекат била укључена локална самоуправа, и да исти није прекривен велом тајни. Нетранспарентност оваквих пројекта као и интересних групација које стоје иза истих, намећу питање да ли из свега можемо извести закључак о коруптивном карактеру ових радњи и како то да се за јавни интерес, како га слободно тумаче креатори тридесотогодишње политике, прогласи нешто што иде науштрб интереса локалног становништва и добробити свих грађана општине Будва“, казао је Радовић.

Он је указао на неколико кључних ствари које се тичу овог пројекта.

„Имамо малтене сличну ситуација са WТЕ- ом, једна од најкорумпиранијих афера везана за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода. Послиједице коруптивних радњи осјећамо сви а штету коју су те радње произвеле плаћају и дан-данас грађани Будве. Да ли ћемо плаћати данак неких одлука бившег режима остаје да видимо. Досадашњи централизовани систем одузео је сву моћ локалним самоуправама да воде бригу о стварима које су од локалног значаја и у интересу локалног становништва. Константа која се може уочити деценијама уназад јесте одузимање надлежности локалним властима и централизација одлучивања и управљања, нарочито када се не знају позадина ствари и стварне намјере актера који су блиско повезани са бившим режимом ДПС-а“, нагласио је Радовић.

Како је истакао управо због оваквих и сличних пројеката, прошла власт је централизовала израду планске документације и доњела споран Закон о планирању простора и изградњи објеката.

„У том смислу сам и покренуо иницијативу за одржавање састанка са министром екологије, просторног планирања и урбанизма Ратком Митровићем, како би се покренуо поступак измјене и допуне спорног Закона и у нови инкорпорирали интереси свих општина на територији Црне горе. У првом реду, децентрализација просторног планирања и враћање ингеренција општинама које су им одузете доношењем важећег Закона. Када говоримо о заштити животне средине готово са сигурношћу могу да тврдим да би овакви пројекти, уколико немају адекватну студију о испуњеним условима заштите животне средине, девастирали и ово мало преосталог пејзажа по коме је Црна Гора препознатљива“, нагласио је Радовић.

Он је поручио да ће бити истрајан у намјери да не дозволи „да појединачни партикуларни интереси буду изнад јавног добра“.

„Производња енергије путем вјетроелектрана значајно ће утицати на животну средину. Дугорочни негативни ефекти вјетрењача су бројни и још увијек недовољно испитани. Неколико проблема који се већ сада јасно истичу су ризик од судара птица са пропелама вјетрењача, напуштање станишта, трајни губитак и измјена станишта, бука и деградација пејзажа. Зато ћу складу са својим овлашћењима и користећи сав утицај који имам, стати на пут не само изградњи овог постројења, већ и сваког другог за који постоји сумња у његову оправданост и исплативост“, закључио је Радовић.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest