Посланик Демократског фронта Славен Радуновић сматра да се забраном прелета руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова у Србију, Црна Гора довела у веома непријатну ситуацију да се обрачинава са великом силом. Изјавом да је Лавров могао доћи возом, према његовим ријечима, министар Ранко Кривокапић показао је да не поштује Русију. Истакао је да се ДПС плаши пописа јер ће он, према прелиминарним подацима ДФ-а, показати да су Срби равноправан или већински народ у Црној Гори.
Славен Радуновић
Радуновић је у емисији Линк Радија ЦГ казао да у историји није забиљеђено да се забрани прелет неком шефу дипломатије.
“Можда и не би све имало тако лош призвук да није било недипломатских и циничних изјава министра спољних послова Ранка Кривокапића који је заогрнут шињелом великог НАТО-а казао да би Лавров могао да дође возом. Да руски министар спољних послова путује три дана и ноћи возом… Он на тај начин покушава да покаже да не поштује Русију. А онда јуче изјаве Мила Ђукановића да нема русофобије и да поштује руску државу нијесу прикладне и након ове изјаве Кривокапића звуче смијешно”, казао је Радуновић
Он каже да треба да буде званично да је Црна Гора у НАТО-у без икаквог права гласа.
“Нас увјеравају да смо равноправни партнер. Ако је равноправни партнер стално у ситуацији да због туђих интеса ствара себи проблеме, онда нешто није у реду с равноправним партнером”, казао је он.
Казао је да је у вођењу политике битно “да се ни са ким не посвађате и никоме до краја не затворите врата”.
“То да не може шеф дипломатије који је увијек у мисији глађења неспоразума и преговора, да му ви онемогућавате да може да путује, не сјећам се таквих ситуација икад прије. Подсјетићу вас да постоје друге чланице НАТО-а као што су Турска и Мађарска које траже изузећа да би се избориле за сопствени интерес”, казао је он.
И данас сматра да је Црна Гора умјесто уласка у НАТО требало да сачува неутралност.
“Ми сад нисмо у могућности да утичемо на ствари које се тичу нас. Мислим да је Мило Ђукановић продао неутралност Црне Горе како би купио своју слободу”, истакао је он.
“Плаше се пописа због Срба”
Попис би требало да буде техничко и статистичко питање, сматра Радуновић.
“Али пошто се годинама покушава сузбити постојање једног народа у Црној Гори сад то долази на наплату пошто више ДПС-ови сателити немају пуну власт. Сада ће се видјети да је неко 10 година радио неке ствари на силу, мијењао језике, заставу. Проблем је што ће по нашим прелиминарним подацима попис показати да су Срби равноправан или чак можда релативно највећи народ у Црној Гори. То је проблем зашто се не дозвољава да се одржи попис”, казао је он.
Сматра да би све мање требало да буде битно ко који језик говори, јер би требало да смо сви равноправни.
“Неке су ствари благо исправљене, с тим што то не треба да буде ни на чију штету. Попис треба да нам покаже најприје колико људи живи у Црној Гори, податке о старосној, образовној структури. Да видимо ко највише напушта Црну Гору, а ја мислим да су то Бошњаци. То што се они боје пописа, ја их разумијем”, казао је он.
„Отворени Балкан ће помоћи да се смире страсти у региону“
Говорећи о Отвореном Балкану, Радуновић каже да су западни партнери подржали иницијативу, али су црногорски политички субјекти то дочекали на нож након почетних различитих гласова из Брисела.
“Ови споразуми не представљају никакве супротности са агендама за улазак у ЕУ. Коме може да буде горе да не чекате по границама, да камиони не стоје у километарским редовима?”, казао је он.
Коментаришући спекулације да се не вјерује фитосанитарним инспекцијама из региона, Радуновић каже да су најупитније црногорске институције.
“Ја мислим да наши партнери из Отвореног Балкана треба више да брину шта је с камионима који се запечате у Црној Гори”, додаје Радуновић.
Не види на који начин Србија може да угрози Црну Гору учешћем у тој иницијативи.
“Увијек ће већи бити већи, јачи бити јачи, тако је и у ЕУ, и у НАТО савезу и у Отвореном Балкану. Битно је да вас тај неко поштује. Ја нисам видио да на било који начин Србија или било која од тих земаља може да угрози Црну Гору. Шта тек рећи о будућем времену када нас чека Нјемачка, Холандија, Француска и њихове привреде. Ово је добар тренинг за све нас да се прилагођавамо већим тржиштима”, казао је он.
Сматра да ће се захваљујући Отвореном Балкану страсти у региону смирити.
“Мислим да је ово добра прилика и мислим да сви који се противе томе, раде то из партикуларних политичких интереса због идеологије коју промовшу и захваљујући којој опстају”, рекао је Радуновић.
Ипак, додаје да је приоритет Европска унија.
“Ја бих први био против рјешења која нас удаљавају од ЕУ, али њих нема јер су све ове земље окренуте ка ЕУ”, истакао је посланик ДФ-а.
Говорећи о потписивању Темељног уговора казао је да не види зашто се дигла прашина око тога и да се нада да ће се он потписати и да ћемо престати да причамо о томе.
“Домети 43. Владе скромни, неће ни годину саставити”
Када је ријч о улози СНП-а у Влади, Радуновић сматра да чињеница да немају већину у парламенту доводи у сумњу да могу да побјегну из загрљаја ДПС-а.
“Ја се противим уласку СНП-а у Владу, али у многоме доприноси да капацитет уцјењивања ДПС-а буде мањи. Међутим, домети овакве Владе су скромни и ако не буду потпуно прихваћени ови недемократски принципи којима се кренуло одлагањем избора, ова влада неће моћи ни годину да састави, јер врло брзо ће изаћи неке озбиљне ствари које жуљају ДПС стварно, а не овако површински”, саопштио је Радуновић.
Када је ријеч о правосуђу казао је да мора да се блокира било каква могућност да се изаберу људи који би на било који начин служили власти.
“Да се ДФ питао разговарали бисмо са СНП-ом у Беранама”
Радуновић је изразио жаљење због тога што је СНП у Беранама прешао у опозицију.
“Да се само Демократски фронт питао, ми бисмо макар звали СНП, само да разговарамо да видимо шта је у питању. Међутим, други чиниоци ду били децидни да неће да разговарају са њима. Мени је жао јер управо ти чиниоци су у другим градовима на власти са ДПС-ом, СДП-ом,али им ето из неког разлога смета СНП”, казао је он.