Раст акциза на тзв. штетне производе: Слаткиши, пиво, газирана пића скупљи 6 до 60 центи?

Увођење нових акциза и повећање постојећих на такозване штетне производе требало би да државној каси у наредној години обезбиједи 22,5 милиона евра, према предлогу програма „Европа сад”.

То ће изазвати поскупљење дуванских производа, слаткиша, дијела алкохолних пића, сајдера (цидер воћни сок са алкохолом), газираних пића, воде за заслађивачима, као и производа од пластике за једнократну употребу.

Увозници и трговци цигаретама већ су саопштили да би након планираног повећања акциза од 1. јануара паклица цигарета могла поскупити за 28 до 37 центи рачунајући утицај повећања акцизе, удио ПДВ-а на тај износ акциза, као и веће марже које зависе од процента раста малопродајне цијене.

Према анализи „Вијести” урађеној у сарадњи са привредницима из ових области, килограм слаткиша (чоколада, сладолед, бомбине и други производи са високим садржајем шећера) требало би да поскупи за 60 центи, на основу увођења акцизе од 50 центи по килограму и ПДВ-а од 21 одсто на тај износ.

Међутим могуће је да раст цијене ових производа буде и већи уколико трговци процентуално повећају маржу.

На воћне сокове са удјелом алкохола сајдере, први пут се уводи акциза и то 30 еура по хектолитру (100 литара), што је 30 центи по литру, од 1.јануара наредне године.

Због акцизе и утицаја ПДВ-а цијена ових производа требало би да буде већа за 36 центи.

Предлогом плана предвиђено је да се акциза на ове производе од 1. јануара 2023. године повећа на 40 центи по литру.

Акциза за пиво се од Нове године повећава са пет на шест еура по запреминском садржају алкохола на хектолитар пива.

Према информацији од трговаца пивом, ово повећање акцизе, као и утицај ПДВ-а на тај износ, ће изазвати поскупљење пива за седам до 12 центи по литру у зависности од процента алкохола, али је могуће и да буде више ако трговци и угоститељи процентуално повећају своје марже.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest