Самарџић Поповић: Пресови не служе сврси, треба престати са застрашивањем грађана

„Ситуација узима данак на нивоу менталног здравља. Већ се јављају покушаји суицида због короне. Треба престати са застрашивањем људи. Морамо смањити ту стигму који смо створили свакодневним пресовима. Тај прес не служи сврси. Користити медије да се грађани едукују. Да излазимо само када има нешто да поручимо“, истакла је Поповић Самарџић.

др Милена Поповић Самарџић, предсједница Синдиката доктора медицине

Гостујући у „Бојама јутра“ на ТВ Вијести епидемиолошкиња и предсједница Синдиката доктора медицине Милена Самрџић Поповић поручила је да становништво о коронавирусу треба едуковати, а не застрашивати.

„Ситуација узима данак на нивоу менталног здравља. Већ се јављају покушаји суицида због короне. Треба престати са застрашивањем људи. Морамо смањити ту стигму који смо створили свакодневним пресовима. Тај прес не служи сврси. Користити медије да се грађани едукују. Да излазимо само када има нешто да поручимо“, истакла је Поповић Самарџић.

Докторка наглашава да су љекари преморени, те да се углавном жале на психо-фхизички умор.

Додаје да су од четири до седам љекара водили рачуна о ковид обољелима мјесецима, а у неким установама радило је само по два анестезиолога, што је отежавало случај када се неко до њих разболи.

Истиче да се епидемиолошка ситуација на Цетињу погоршава. Према њеним изворима, за недељу дана на Цетињу је тестирано 220 особа, од чега је 74 било позитивно, што је, какао каже, много за Цетиње.

Због тога што доста људи на вријеме не пријављује симптоме, докторка сматра да подаци о броју заражених нису реални, те сматра да су бројке доста веће. Зато апелује на грађане да се јаве љекару чим добију симптоме, те док се не обави тестирање, да се самоизолују.

Поповић Самрџић истиче, да према посљедњим информацијама из никшићке болнице, колеге су се жалиле да су цијело љето четири човјека бринула о ковид обољелима.

Требала је Општина Никшић дати олакшицу угоститељским објектима да не плаћају баште, да мотивишу људе да раде на отвореном, а не у затвореном простору. Нисам чула да су угоститељски објекти ослобођени намета за баште. То је минимум који смо могли да урадимо“, рекла је докторка.

Каже да нема информацију да ли се нешто ради по питању формирања новог стручног тима, али се нада да ће се направити тијело од епидемиолога, пулмолога, микробиолога, који ће моћи да дају стручну ријеч.

Сматра да је систем семафора закаснила реакција и да би вољела да се са тим почело доста раније.

„Сви треба да знамо да ћемо се у једном тренутку заразити, вјероватно већина нас, не треба стварати стигму. Људи потону када им саопштим да су позитивни“, истакал је др.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest