Савјет Европе усагласио програм „ИПА 3“: Црној Гори преко 100 милиона за владавину права

Приоритети програма ИПА 3, који ће трајати до 2027. године биће превенција шверца миграната, трговине дрогом, прања новца и борба против корупције

Савјет ЕУ је 7. септембра начелно усагласио програм Инструмент претприступне помоћи (ИПА 3) за период од 2021. до 2027. године, којим се помаже спровођење реформи у државама које стреме чланству, међу којима је и Црна Гора. По подацима из документа који је разматрао Савјет ЕУ, укупна вриједност програма ИПА 3 је 14 милијарди еура. За програме јачања владавине права у Црној Гори намијењено је око 100 милиона. Црна Гора је корисник ИПА од 2007.године.

Како је саопштено, приоритет ће бити успостављање и промовисање бољег функционисања институција неопходних за обезбјеђивање владавине права и даље учвршћивање демократских институција.

– Интервенције у овој области имају за циљ успостављање независних, одговорних, непристрасних, професионалних, деполитизованих и ефикасних правосудних система, укључујући и транспарентан и ефикасан систем запошљавања, оцјењивања и напредовања заснованог на заслугама – наведено је у тексту програма ИПА 3.
Међу приоритете је уврштено и обезбјеђивање лакшег приступа правди, као и промовисање полицијске сарадње и размјене информација, развој ефикасних алата за спречавање и борбу против организованог криминала, трговине људима и малокалибарског и лаког наоружања. Приоритет су и превенција шверца миграната, трговине дрогом и прања новца и борба против корупције.

– Приоритет је и промовисање и заштита људских права, укључујући недискриминацију и равноправност полова, права дјетета, права националних мањина, а посебно укључујући слободу изражавања, слободу медија, слободу окупљања и заштиту личних података – пише у програму ИПА 3.Подржаће и развој дигиталне економије

Како је сугерисано у програму, пошто су добросусједски односи и регионална сарадња битни елементи процеса проширења ЕУ, помоћ би у наредном периоду требало да буде усмјерена и за унапређење регионалних, макрорегионалних и прекограничних форми сарадње и територијалног развоја.

– Помоћ би требало да побољша економски и друштвени развој и економско управљање, подстакне економску интеграцију са јединственим тржиштем Уније, укључујући царинску сарадњу, те да промовише отворену и поштену трговину која подржава паметан, одржив и инклузиван план раста, укључујући и кроз имплементацију регионалних политика развоја и кохезије. То се односи и на мобилност радне снаге, развој дигиталне економије и подстицање истраживања и иновација – наводи се у програму ИПА 3.

Наглашено је да јачање владавине права, укључујући независност судства, борбу против организованог криминала, као и транспарентност, добро управљање на свим нивоима и реформу јавне управе, посебно у областима јавних набавки, конкуренције и државне помоћи, остају кључни изазови.

– С обзиром на дугорочну природу реформи које се спроводе у тим областима и потребу за изградњом биланса резултата, финансијска помоћ би требало да буде усмјерена на рјешавање ових питања што је прије могуће – наводи се у програму ИПА 3.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest