Савовић тешко оптужује колегу и шефа СДТ: Катнић чувао Брајовића и бизнисмене?

„СА ИНДИГНАЦИЈОМ И ПРЕЗИРОМ ОДБАЦУЈЕМ ГНУСНЕ ЛАЖИ…“
Савовић тешко оптужује колегу и шефа СДТ: Катнић чувао Брајовића и бизнисмене?
Из СДТ-а нису одговорили јуче на питања “Вијести” – да ли су тачне тврдње Савовића да га прогоне због кривичне пријаве против Катнића. Савовић рекао да се анализом лако може доћи до закључка да службене податке никада није достављао политичарима


Специјални тужилац Живко Савовић на конференцији за медије, Фото: Борис Пејовић

Главни специјални тужилац Миливоје Катнић није дозволио колеги Живку Савовићу да због несавјесног рада у служби приликом уговарања изградње ауто-пута Бар-Бољари процесуира бившег предсједника Скупштине Ивана Брајовића, нити да истражује неколико бизнисмена у предмету “Базар”.

То је јуче саопштио Савовић, оптужујући шефа да злоупотребљава службени положај и Специјално државно тужилаштво (СДТ).

Тај специјални тужилац на конференцији за медије казао је да са индигнацијом и презиром одбацује “гнусне лажи, прљаве и контаминирајуће измишљотине и закључке из саопштења СДТ-а од 12. фебруара 2021. године”…

Констатовао је да се иза тог текста готово сигурно крију Катнић и специјални тужилац Саша Чађеновић.

У том саопштењу, између осталог, наводи се да су појединци остварили политички утицај и према тужиоцима у Специјалном тужилаштву, индиректно према Савовићу.

Катнић уз саопштење, медијима шаље и рјешење о укидању степена тајности и објављује транскрипт разговора дијела руководства Демократа, у којем говоре о спонзорству Савовићевог сина са 200, односно 400 еура…

Савовић је рекао да је то саопштење заправо разлог његовог обраћања медијима, а да у веома увредљивим закључцима, неформалног карактера, јасно препознаје рукопис и терминологију Чађеновића.

Појаснио је да је саопштење услиједило након јавно постављеног питања и прозивања Катнића, руководиоца СПО Драгана Радоњића и специјалне тужитељке Сање Јовићевић 10. фебруара – да ли су он и породица предмет провјера након пријаве коју је поднио 2. фебруара против Катнића и других: “Умјесто одговора на постављена питања, услиједило је предметно саопштење са лажима, прљавим измишљотинама, конструкцијама и закључцима Миливоја Катнића”.


Тврди да је још у марту 2018. године, у Катнићевом кабинету, од шефа СДТ-а сазнао за транскрипте разговора из мјера тајног надзора који су објављени 12. фебруара.

Рекао је и да му је Катнић тада, након обострано жучне расправе, одузео предмет формиран по кривичној пријави челника Демократског фронта против Сретена Радоњића, директора Агенције за спречавање корупције у том периоду.

“Тада ми је саопштио да има податке да је Демократска Црна Гора дала мом сину Мишу 400 еура за спонзорство, а да су из тих МТН дошли до сазнања да су ме у претходном периоду помињали извјесни Вујовић из Будве и неко од Демократа. За МТН му тада нијесам повјеровао… Анализом претходних навода лако се може доћи до закључка да Живко Савовић није никада достављао службене податке ДЦГ, јер након сазнања из марта 2018. да се према ‘Демократама’ спроводе МТН, јасно је да би најприје тај податак њима био достављен, а није, јер су они за МТН сазнали тек објављивањем прљавог саопштења Миливоја Катнића 12. фебруара”, рекао је он.

Катнић
Катнић фото: Борис Пејовић
Одговарајући на питања “Вијести”, казао је да је знао за намјеру свог сина да тражи спонзорство због пута у Москву, али да ни на један начин није у томе учествовао.

Појаснио је и да су му оба сина у Демократама, наводећи да је то њихово право, јер су пунољетни.

Случајни узорак
Тужилац објашњава да Катнићу није вјеровао за МТН све док сада није видио да је у СДТ-у формиран предмет, а на основу дописа Управе полиције која је доставила “случајни узорак са МТН (мјере тајног надзора)”.

“Е тај случајни узорак мени пије крв ових дана, а неће дуго сигурно”.

Казао је и да у марту 2018. године није пријавио Катнића, јер је три дана након тога хоспитализован, а потом и био на боловању неколико мјесеци, индиректно оптуживши свог шефа да је допринио његовој болести тиме што му је одузео предмет.

Поменућу и предмете ‘Базар’ и ‘Аутопут’ у којима ме је Миливоје Катнић перфидно задржавао од поступања. Карактеристичан је предмет ‘Аутопут’ гдје је кривичном пријавом МАНС-а пријављен Иван Брајовић за злоупотребу службеног положаја, за вријеме док је био министар поморства и саобраћаја у Влади Црне Горе“, рекао је он.

“Није ме Катнић послао у болницу, сигурно, јер сам имао оперативни захват хируршки током 2017. године и вјероватно је он проузроковао тромб… Али ово је било додатно нешто, јер сам доживио страшан стрес. Не бих више о детаљима, не волим да их се сјећам. То ми је био први сукоб са њим, онај што се каже мушки”, рекао је Савовић.

Тврди да му је Катнић предмет формиран по пријави ДФ-а одузео јер је Радоњићу упутио позив за саслушање директно као осумњиченом:

“И о томе га обавијестио након упућивања позива. Већ послије два, три дана заиграла је кухиња вјероватно… Он (Катнић) ме позвао и дешавало се ово што се дешавало, да ми набије на нос спонзорство”, казао је.

Објаснио је да је, чим је добио списе предмета, утврдио да је Радоњић незаконито блокирао новац Фронта и да за њега више није било дилеме ни разлога да га позива као грађанина.

Тражи да Катнић одговори – кога је забољело што је Радоњић позван као осумњичени: “Нјега је загребало тога дана кад сам му рекао да сам му упутио позив као осумњиченом. Вјероватно је неко интервенисао, не знам што је било, углавном то је био један мали рат”.

Немој на Ива
Савовић тврди да је саботажу осјетио и од почетка рада у предмету “Базар”. Демократе су још у јулу 2015. предале тужилаштву пријаву у којој пише да су неки од тадашњих градских челника оштетили локални буџет тако што су компанију “Челебић” ослободили плаћања 1.662.250 еура комуналних такси током градње тржног центра у Блоку пет…

“Прво, у питању је ту било више лица која сам сматрао да ћу укључити у наредбу о спровођењу истраге. Некако смо ускладили да то буде против два лица, у једном периоду. Сада сам поново разговарао са њим о томе. Рекао ми је да се обавезно консултујем са њим ако будем имао намјеру да проширим наредбу за још нека лица”.

Рекао је да због предмета који је у току, не може рећи ко су особе за које му није дозвољено да их обухвати наредбом, али да нијесу са јавне сцене, већ бизнисмени.

Додао је и да је ауто-пут карактеристичан предмет и да страхује да ће грађани платити дебело за начињену штету.

“Да ћемо платити на крају Кинезима и нешто што нисмо смјели ни морали да платимо, неки радови који су били у идејном пројекту нису обухваћени уговором, а морали су бити, јер су били дио идејног пројекта – трајно напајање електричном енергијом и водоснабдијевање. Неки је џентлменски споразум био министра Брајовића и Кинеза, да он одустане од тих радова, да не уђу у основни уговор, па су послије анаксом закључивани. Црна Гора би тиме добила разлику у трошковима коју би Кинези имали у комплет радовима и сви подизвођачи”, рекао је он.

Специјални тужилац казао је да га је 19. октобра прошле године, Катнић, уз асистенцију тужитељка Стојанке Радовић, спријечио да достави тај предмет Основном државном тужилаштву и МАНС-у као подносиоцу пријаве.

“ОДТ-у сам хтио да доставим предмет зато што сам утврдио да се ради о очигледно несавјесном раду у служби Ивана Брајовића, због чега ћемо вјероватно трпјети велику штету. Био сам припремио акт за МАНС, да их обавијестим као подносиоца пријаве… Стојанка ми је тог дана потписала један акт, други није. Одмах сам видио што је… Док сам погледао предмет и то око потписа… вјерујем да је Стојанка обавијестила шефа. Послије неколико минута сам се појавио код Стојанке да видим зашто није потписала акт обавјештења за МАНС. Рекла ми је – ‘Потписаћу га, али свакако да се јавиш шефу, да га обавијестиш, велики је износ у питању’. Пошао сам код шефа, видио сам што је у питању. Само ми је кратко рекао: ‘Немој, а немој’. Питао сам – ‘Што немој, ово је чисти несавјесни рад’. Рекао ми је: ‘А нећемо то несавјесни рад’… Рекао сам ја нећу другачије и почели смо велику расправу”, казао је он.

Од октобра 2016. године и започињања предмета ‘државни удар’, Миливоје Катнић копа неморалну и непрофесионалну јаму у Тужилаштву Црне Горе, у коју ће, бојим се, за собом повући и неког од специјалних тужилаца, службеника у СДТ и СПО, али сам сигуран да у ту јаму неће упасти Живко Савовић”..

Објаснио је да је морао поступити по наређењу Катнића – да не шаље предмет у ОДТ, али да још није нашао вјештака који би се прихватио тога посла.

У међувремену, казао је, саслушао је свједока – инжењерку, која потврђује све наводе кривичне пријаве.

Гдје је Станковић?
Казао је и да очекује реакцију в. д. врховног државног тужиоца Ивице Станковића због саопштења СДТ-а, односно да испита скидање ознаке тајности са предмета МТН 18/17 увидом у са њим повезаним Ктр-С предметом и да изврши увид у списе предмета који је формиран након његове кривичне пријаве: “У циљу тужилачко-полицијког јавног шиканирања мене и моје породице, као и посланика Бориса Богдановића и Драгана Краповића, које у животу никада нисам имао прилике упознати”.

Нелогичност се, како је рекао, додатно јавља код чињенице да је Катнић од 2017. чекао са овим информацијама, које су га наводно компромитовале у професионалном раду.

“Ово питање поприма додатну димензију из разлога што он за овај транскрипт није сазнао ових дана, јер ме је, као што је већ речено, о њима информисао 2018. године, када ми је одузео предмет против Сретена Радоњића”, казао је Савовић.

Објаснио је да је три дана након прве пријаве, ради заштите законитости у будућем поступању, као слободан грађанин поднио још једну, истовјетну пријаву: “Из разлога заштите процесних права мене као подносиоца кривичне пријаве, јер је Миливоје Катнић тог дана донио писмену одлуку да ми одузме од поступања предмет Ктс. бр 208/20, формиран по кривичној пријави Андрије Мандића и Милана Кнежевића против Сузане Мугоше, Драгице Вуковић и Весне Пеан, судија Вишег суда у Подгорици”.

Савовић је истакао да се од подношења кривичне пријаве, њему и породици дешавају чудне ствари и да је његов брат Жељко био принуђен да 10. фебруара поднесе оставку као савјетник за унутрашњу политику предсједника Владе Здравка Кривокапића: “А чудна коинциденција да је баш тог истог дана Миливоје Катнић био примљен код премијера”.

Оптужио је Катнића да је саопштењем још једном злоупотријебио СДТ као институцију, најављујући да ће задовољење ради повреде части и угледа потражити на суду.

Рекао је и да против Катнића нема ништа лично, док ГСТ против њега води лични рат.

Савовић је у жижу јавности доспио након што је 2. фебруара Врховном државном тужилаштву поднио кривичну пријаву против Катнића и још девет особа због пропуста у случају “државни удар”.

Након његове пријаве, објелодањено је и да је Апелациони суд укинуо првостепену пресуду оптуженима за покушај тероризма на дан парламентарних избора.

Неколико дана касније, почеле су да пљуште међусобне оптужбе између колега – специјалних државних тужилаца.

„Чист сам као суза“
Упитан да прокоментарише наводе из транскрипта – да ће ваљати Демократама, Савовић је рекао да уопште не зна садржину тих разговора. „Уопште не знам што пише у транскриптима, знам за њихово постојање од 2018. године, када ми је рекао да ме помињу неки Вујовић и Демократе. Тада сам му рекао – Што се мене тиче, може да ме помиње било ко, чист сам као суза“. Рекао је да тада није реаговао, јер није имао никаквог основа сумње да је у питању кривично дјело то што му је предмет одузет, јер је то чест случај. „Може бити редован начин, а може бити и овакав, мало хајдучки, као што је био тај. Ја сам му рекао да нећу тако да радим, да нећу позив слати (Радоњићу) као грађанину. Послао сам позив као осумњиченом, другачије нећу. Он (Катнић) је рекао: ‘Онда ће да ради предмет Лидија Вукчевић’. Вјероватно да га је затворила рјешењем о одбачају“, рекао је Савовић. Савовић тврди да ниједну службену информацију није одао и да је МТН први пут поменуо 9. фебруара 2021. године, али в. д. врховног државног тужиоца Ивици Станковићу.

Звиждач или жмурач?
“Не сматрам се одговорним ни за што, јер сам урадио са овом кривичном пријавом нешто што би можда ријетко ко урадио. Ја сам то урадио јер стварно не могу да жмурим. Нисам ‘звиждач’, али нисам ни ‘жмурач’”, рекао је он.

Казао је да пријавом није имао намјеру да се намеће новој власти и да, уколико се реформише тужилаштво, никада неће конкурисати за позицију ГСТ-а, већ искључиво за позицију коју сада обавља.

Савовић је објаснио да је пријаву против Катнића поднио тек сада, јер је предмет добио 19. октобра прошле године и да до тада није знао за незаконитости у случају “државни удар”.

“У том предмету сам поступао и дошао до података о незаконитом понашању према (Братиславу) Дикићу, притворенику који је довођен у СДТ у периоду када није могао бити довођен без налога судије Сузане Мугоше, а такав налог ниједан не постоји у СДТ-у”, рекао је он.

Савовић је објаснио да су пријавом коју је поднио обухваћени Катнић, Чађеновић, директор УИКС-а Милан Томић, бивши начелник Истражног затвора Дарко Вукчевић, суткиње Вишег суда Мугоша, Вуковић и Пеан, судије Апелационог суда Зоран Смоловић, Миленка Жижић, Сека Пилетић. Катнића и Чађеновића сумњичи за злоупотребу службеног положаја и изнуђивање исказа, Томића и Вукчевића за злоупотребу службеног положаја путем помагања, а судије због непријављивања кривичног дјела.

“За мене је ово тешко кривично дјело, а они су имали, поготово првостепено вијеће Вишег суда, сва писма Дикића, прије критичних писама која указују на његово злостављање и уцјењивање”, казао је он.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest