Шћекић: Не дозволити да квалитетна здравствена услуга постане луксуз

Foto: Pogled

“Док нас истовремено подсјећају да кризе представљају и својеврсну прилику да размислимо и размотримо наше приоритете, како би прошли транзицију ка здравијим, безбједнијим, правичнијим, инклузивнијим и отпорнијим друштвима будућности”, казао је Шћекић

Лош квалитет здравствених услуга најтеже погађа најрањивије, и зато се не може дозволити да квалитетна здравствена заштита постане луксуз који себи могу приуштити само богати, поручио је министар здравља Драгослав Шћекић.

Он је то рекао на редовном годишњем засиједању Регионалног комитета Свјетске здравствене организције (СЗО) за Европу, који се одржава у Тел Авиву.

Према ријечима Шћекића, недвосмислена подршка СЗО Црној Гори на њеном путу ка обезбјеђивању универзалне здравствене заштите, била је непроцјењива.

Он је казао да се та помоћ огледа кроз јачање заштите грађана од финансијских потешкоћа при коришћењу и побољшању квалитета здравствених услуга са фокусом на интегрисаној, по мјери људи, примарној здравственој заштити,

Како је саопштено из Министарства здравља, конференцију, на којој учествују министри здравља и високи представници 53 земље чланице Европског региона СЗО, отворили су предсједник Израела Исак Херцог, генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус и регионални директор СЗО за Европу Ханс Клуге.

Шћекић је казао да се овогодишњи састанак Регионалног комитета за Европу, одржава у тренутку када се Европа суочава са три различите јавно-здравствене кризе, које су од међународног значаја.

“Са озбиљном хуманитарном кризом и ратом у Украјини и погоршањем климатске кризе, са продубљивањем сиромаштва и растуће неједнакости и, на крају, са здравственим системима који су под огромним притиском”, додао је Шћекић.

Према његовим ријечима, ти сложени изазови чине расправе на састанцима Регионалног комитета важнијим него икада.

“Док нас истовремено подсјећају да кризе представљају и својеврсну прилику да размислимо и размотримо наше приоритете, како би прошли транзицију ка здравијим, безбједнијим, правичнијим, инклузивнијим и отпорнијим друштвима будућности”, додао је Шћекић.

Он је истакао да лош квалитет здравствених услуга најтеже погађа оне најрањивије.

„И зато се не може дозволити да квалитетна здравствена заштита постане луксуз који себи могу приуштити само богати”, поручио је Шћекић.

Он је додао да Црна Гора с великом захвалношћу прати напоре СЗО да искористи потенцијале које нуде иновације и дигитално здравље.

Према ријечима Шћекића, дигитална трансформација представља могућност да се размотре приоритети и да се систем трансформише на боље.

“Ипак, морамо да осигурамо да та трансформација јача, а не да слаби једнакост у здравству“, рекао је Шћекић.

Клуге је представио делегатима статус имплементације СЗО Европског програма рада у контексту вишеструких изазова.

Он је поручио да пандемија још представља пријетњу и да ситуација није стабилна.

Клуге је казао да двоструки колосјек и инсистирање на пуној будности и спремности здравственог система, али и усмјеравање ресурса на превенцију и контролу обољења, немају алтернативу.

У том смислу, он је позвао државе чланице да улажу у јачање примарне здравствене заштите, а посебно у здравствени кадар и коришћење дигиталних технологија у функцији трансформације здравственог система и унапређивања здравља.

Из Министарства су казали да је на отварању Регионалног комитета, Клуге захвалио Шћекићу на успјешној организацији самита малих земаља у Црној Гори.

Шћекић је учествовао и на министарској сесији посвећеној унапређењу и једнакој доступности иновативним лијековима.

Како је саопштено, током те сесије представљени су остварени резултати „Осло иницијативе за лијекове“, као и предлог за успостављање оперативне међудржавне платформе за идентификовање одрживих рјешења за доступност љековима.

Шћекић је рекао да „Осло иницијатива“ представља важно подсјећање да је потребна снажна СЗО са капацитетом да промовише интензиван и инклузиван дијалог, у циљу идентификовања одрживих рјешења кроз смањивање цијена за иновативне љекове и остваривање универзалне здравствене заштите.

Он је додао без једнако доступних љекова нема здравља за све.

Шћекић је поздравио напоре СЗО директора за Европу у отварању структурираног дијалога између фармацеутске индустрије и здравствених власти, који ће се базирати на солидарности и транспарентности, и истакао важност мултисекторске сарадње унутар земаља.

Према његовим ријечима, изазов обезбјеђивања баланса између потребе за иновацијама у функцији очувања здравља и одрживости здравственог система је посебно изражен у малим земљама.

Поред министра здравља, на сесији су учествовали министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић и шефица СЗО Канцеларије у Црној Гори Мина Брајовић.

Из Министарства су казали да током трајања Регионалног комитета, делегација Црне Горе има активно учешће на неколико сесија на тему доступности љекова, контроле потрошње алкохола, припремљености и одговора на ванредне ситуације, гојазност у популацији дјеце, дигитално здравље и друго.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest