Секуловић о активностима по питању уређења бирачког списка: МУП провјерава 16.000 лица

Из Регистра странаца са сталним боравком у Црноj Гори у овом периоду избрисано jе око 2.000 лица, каже Секуловић за „Дан“

Министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић казао је за „Дан“ да је ресор на чијем је челу као приоритет у свом раду узео сређивање свих регистара у њиховој надлежности, укључујући и сређивање бирачког списка, у складу са обећањем које је дао када је изабран на ту функцију. Он је рекао да ће као одраз неупућености узети критике посланика владајуће већине да на том плану

– Наши напори су дjелимично уродили плодом. Када кажем дjелимично, мислим на чињеницу да jе Скупштина Црне Горе већ дуже у парализи свог рада, укључуjући и Одбор за изборну реформу, коjем смо, на њихов захтjев, доставили законске промjене у коjе смо кренули. Jавност треба да зна да смо по први пут кренули у дубљу провjеру свих регистара коjе ово министарство води. Тако је, на примjер, из Регистра странаца са сталним боравком у Црноj Гори у овом периоду избрисано око 2.000 лица – казао је Секуловић.

Тренутно се води поступак за губитак црногорског држављанства у односу на 206 лица, за коjа су увидом у евиденциjу прелазака државне границе установили да су границу прешли са идентификационим документима друге државе.

– Паралелно с тим, као примарну групу провjере узели смо око 16.000 лица коjа од 2008. године нису вадила или миjењала лична документа. До сада смо утврдили да jе 11 лица било уписано у Централни регистар становништва са два jединства матична броjа, па смо Државноj изборноj комисиjи прослиjедили те податке, како би се утврдило да ли су ова лица остварила бирачко право на претходно одржаним изборима – рекао је Секуловић.Нисмо криви што је Скупштина у блокади и што није усвојила законе

Министар унутрашњих послова је истакао да нису криви што Скупштина Црне Горе ниjе у стању да спроведе реформу изборног законодавства, изабере чланове Судског савjета из реда угледних правника, чланове Тужилачког савjета у пуном саставу, судиjе Уставног суда, врховног државног тужиоца и предсjедника Државне изборне комисиjе, али ни што Закон о регистрима пребивалишта и боравишта до данас ниjе усвоjен.

– Дакле, радимо све што jе у нашоj моћи и надлежности, упркос политичком контексту коjи онемогућава напредак. Отворени смо за сарадњу, помоћ и контролу. Пребацивање одговорности на МУП, при оваквим чињеницама, третирамо као одраз неупућености. У краjњем, то ће се очитовати и кроз извjештаj о напретку у преговарачким поглављима 23 и 24, гдjе ће се jасно уочити ко и гдjе кочи наш интеграциони пут. Градимо повјерење – поручио је Секуловић.

Како је додао, уочи локалних избора у Никшићу и Херцег Новом први пут jе активиран АФИС систем за потребе локалних избора, чијом контролом ниjе утврђено да постоjе лица са идентичним отиском прстиjу у бирачком списку за општине Никшић и Херцег Нови.

– Као што смо више пута jавно наглашавали, централни проблем налази се у неуредном Регистру пребивалишта и боравишта. Измjене и допуне Закона о регистрима пребивалишта и боравишта су пред посланицима, као полазна основа за њихов даљи рад због њиховог инсистирања да се изборно и са њим повезано законодавство третира као њихова примарна и искључива надлежност. Ми вjеруjемо да смо поставили основе модела коjи може да уреди Регистар пребивалишта и боравишта на принципима недискриминациjе и правичности, а сљедствено томе, и да унаприjеди стање у бирачком списку – казао је Секуловић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest