Сет закона стављен у процедуру: Бесплатни уџбеници за основце од сљедеће године

Бесплатни уџбеници за основну школу, повећање радног искуства за избор директора школа, промјена начина финансирања талентованих ђака, неки су од предлога садржаних у измјенама закона, које су предложили посланици владајуће коалиције и о којима ће се расправљати на ванредном засједању Скупштине, које је заказано за 18. фебруар

Бесплатни уџбеници за основну школу, повећање радног искуства за избор директора школа, промјена начина финансирања талентованих ђака, неки су од предлога садржаних у измјенама закона, које су предложили посланици владајуће коалиције и о којима ће се расправљати на ванредном засједању Скупштине, које је заказано за 18. фебруар.

Предлози измјена рађени су у координацији са владиним ресорима, али они ће се о томе и званично изјаснити прије сједнице парламента.

На списку предлога је и повећање минималне зараде и старачких накнада, увођење дјечјих додатака…

Предложеним измјенама Закона о основном образовању и васпитању предвиђено је да право на бесплатне уџбенике за основну школу има сваки ученик, и то од наредне школске године, која почиње у септембру.

“Прописивањем да право на бесплатне уџбенике за основну школу, на терет буџета државе, припада сваком ученику, стварају се претпоставке за једнаку доступност основног образовања за све и осигурава се фактичка равноправност”, наводи се у образложењу.

Предлагачи процјењују да је за примјену овог закона из буџета потребно издвојити око четири милиона еура, с обзиром на то да у овој школској години у Црној Гори има 68.506 ученика основних школа.

Предложеним измјенама и допунама Општег закона о образовању и васпитању прописује се другачија структура управних и школских одбора тако што се повећава број представника запослених, а смањује број представника Министарства.

Мијењају се и услови за избор директора образовно-васпитних установа тако што се прописује да, умјесто досадашњих пет година радног искуства у настави, за то то мјесто могу конкурисати ако имају седам година радног искуства.

“Предлогом закона се мијењају услови за избор директора образовно-васпитних установа на начин што се прописује да, умјесто досадашњих пет година радног искуства у настави, за директора може бити изабрано лице које поред осталих услова мора имати седам година радног искуства у настави, што ће допринијети унапређењу рада установа и значајно утицати на одабир квалитетних кадровских рјешења. Ово посебно из разлога што директор установе у сарадњи са другим надлежним службама обавља обезбјеђивање и унапређивање образовно-васпитног рада установе (самоевалуација) сваке године по појединим областима, а сваке двије године у цјелини,” наводи се у образложењу предлога.

Предлогом закона се конципира и Фонд за подршку талентованим ученицима основних и средњих школа, умјесто досадашњег Фонда за квалитет и таленте.

Досадашњи Фонд, како се наводи, организован је супротно стратешком документу године о развоју и подршци даровитим ученицима, који је усвојен 2016. године.

“Предложеним начином подршке талентованим ученицима на најбољи начин остварио би се принцип индивидуализације наставе и примјену диференциране наставе која ће омогућити талентованим ученицима да боље напредују у хетерогеним одјељењима и друштву својих вршњака,” наводи се између осталог у предлогу.

Опозиција од краја прошле године не присуствује скупштинским засједањима, а из ДПС-а су јуче најавили да ће наредних дана саопштити када се враћа у парламент.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest