Симовић Звицер: Комора нема право да уцјењује адвокате који не штрајкују


Весна Симовић Звицер
Предсједница Судског савјета и професорица радног права Весна Симовић Звицер казала је да Адвокатска комора нема право да уцјењује и пријети искључивањем члановима који не желе да учествују у штрајку. Она је у Јутарњем програму ТВЦГ истакла да у овом тренутку због обуставе правне помоћи адвоката највише трпе грађани и да је њихово право на одбрану повријеђено.

“Адвокатска комора је донијела одлуку о обустави правних услуга. Тај институт нигдје у правном систему не постоји. Онда помињу термин обустава рада, све то указује да се ради о институту који регулише закон о штрајку, а то је право на штрајк. Право на штрајк је основно социјално право и нико не може да сноси посљедице ни ако жели, нити уколико не жели да учествује у штрајку”, казала је Симовић Звицер.

Она је додала да је изјава да ће сви који не приступе штрајку бити искључени из Адвокатске коморе пријетња и присила.

“Право Адвокатске коморе да искључи чланове који не поштују њене одлуке, не значи да комора може да доноси одлуке које су супротне правном систему и основним начелима у погледу остваривања права као што је право на штрајк”, казала је она.

Истакла је да највише испаштају грађани.

“Не можете своје право користити на штету другог. То заборављамо у овом тренутку. На жалост то нам се често дешава и то је лоше као појава у друштву”, истиче Симовић Звицер.

Сматра да из Адвокатске коморе нијесу у праву јер сматрају да не треба да буду дио електронске фискализације јер раде хумани посао.

“Адвокатске канцеларије нијесу хуманитарне организације. Они правне услуге наплаћују, тако да мислим да у том дијелу нису у праву”, казала је Симовић Звицер.

Међутим, сматра да су у праву у дијелу када су у питању млади адвокати који тек треба да се пробију у свом послу.

“Нјима треба помоћи. Немамо таква рјешења у нашем праву. Можда за те младе адвокате којима треба помоћи, треба пронаћи рјешење”, каже она.

Истиче да се дијалогом мора све ријешити и да се не смије ћутати.

“Морамо плаћати порез, то је наша обавеза, али да би се тај порез евидентирао, та фискализација мора да помогне”, каже Симовић Звицер.

Указује да Закон о штрајку ограничава право на штрајк у смислу јавног добра и угрожавања основног права других грађана.

У Основном суду у Подгорици одгођено 105 суђења

У Основном суду у Подгорици јуче је било заказано 184 суђења, а одгођено је 105 суђења. Остала су одржана или одгођена из других разлога, казала је за Јутарњи програм ТВЦГ суткиња Ивана Бецић.

“У ситуацијама у којима је предвиђена обавезна одбрана, суђења се не могу одржати без присуства адвоката ког окривљени сам изабере илига суд постави по службеној дужности”, казала је она.

Истиче да судијама не фали посла.

“Јесте по мало необично, али судије свакако раде, присутне су, прозивању, сачињавају записнике, одлажу или одржавају суђења тамо гдје су испуњени услови”, објашњава суткиња.

Додаје да странке највише трпе.

“Само одлагање суђења доводи до продужетка трајања поступка, а тиме и до продужетка времена када ће странке остварити своја права и интересе”, истакла је Бецић.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest