Сједница парламента о КиМ, Вучић представио извјештај: Ни посредно ни непосредно нећу признати независност

Фото: Alo.rs

Посланици Скупштине Србије разматрају на посебној седници парламента Извештај о преговарачком процесу са привременим институцијама самоуправе у Приштини од 15. јуна 2021. до 1. септембра 2022. године. Предјседник Србије Александар Вучић представио је извештај. Расправа ће трајати 10 сати.

Председник Србије Александар Вучић рекао је на посебној седници о КиМ, обраћајући се посланицима, да ће макар део терета и брига нашег народа поделити са њима, борећи се за кључно национално питање за КиМ.

Када је нешто за нацију болно томе мора да се приступа одговорно удруживањем свих друштвених снага, које ће нас подстаћи да превазиђемо разлике, истакао је председник.

Према његовим речима, Скупштина је право и једино место где се разговор може водити дубински.

Одоговорна политика не може да почива на митовима. Сопствене митове морамо да прилагодимо разумевајући колики је њихов значај у стварању духа српског народа, не бисмо без њих опстајали али да избегнемо суноврат које у прошлости нисмо могли да избегнемо, да не гинемо улудо, каже Вучић.

Тамо на Косову и Метохији, заједничком и српском и албанском, да пронађемо живот за Србе и Албанце. Све друго води нас ка новој дози пустих снова које нико неће моћи да оствари, рекао је Вучић.

Важно је да у политици људима понудимо шта је реално и шта је могуће, да урадимо оно што можемо, простор је такав да су нам могућности за напредак оскудни, истакао је Вучић.

У уводном делу излагања извештаја председник Србије је рекао да је државна политика везана за КиМ вођена између жељеног и могућег, а да су нам могућности често веома оскудне.

Председник Вучић је детаљно навео како се кретао број Срба који су живели на кИм и да се процењује да их тамо данас живи између 6,5 и 7 одсто.

„Највећи број губимо почетком 20. века. До неког националног опоравка досшло је од 1921. године када је забележен раст од 26-34 одсто. До 1961. се одржава тај број на 27 одсто а затим стрмоглаво пада на 11 одсто. Тај број је до 2000. године пао на 7 одсто а према последњим проценама између креће се између 6,5 и 7 одсто, или око 100.000 Срба који живе на КиМ“, навео је Вучић.

Председник Србије је рекао да историјске токове није увек могуће преокренути, али није и немогуће.

„Желим, као неко ко се заклео нада Уставом, да кажем да нећу никада, ни посредно ни непосредно, признати независност Косова, нити одсутати од борбе за КиМ“, нагласио је председник Вучић.

„Србија ће чувати себе једино тако што ће да брани међународни правни поредак и на томе морамо да будемо истрајни. Живела Србија“, рекао је Вучић на крају представљања Извештаја о преговарачком процесу.

Председник Скупштине је отворио расправу, а посланик Двери Бошко Обрадовић тражио је да се време за расправу, које је одређено да буде пет сати, продужи.  

После тога је изгласано да расправа траје десет сати.

Као врховни командант немам намеру да нашу децу шаљем у рат, рекао је у обраћању председник Србије, наглашавајући да има јасну политику, то је напредак а не уништење Србије.

Истакао је да не жели ниједној, ни српској нити албанској мајци да врати дете у ковчегу.

Вучић је рекао да када је реч о КиМ опет улазимо у кризу за коју не знамо како ће бити решена и замолио представнике Квинте и све друге да поведу рачуна о томе да стрпљење има 10 степеника и да једном дође до краја.

„Срби тај зулум више не могу да трпе“, поручио је Вучић.

Председник Србије не верује да је могуће постићи било какав договор са тренутним руководством из Приштине, јер њих интересује само примена силе.

„Последњих дана јасни су и покушаји потпуне промене арматуре разговора о КиМ од стране међународних преговарача. За њих је много важно да се крећемо ка неформалном признању независности Косова, и тај притисак ће се повећавати“, истакао је Вучић.

Према његовим речима два су разлога за то, прво јер нико не жели отварање новог сукоба на Балкану, а друго што имају потребу да избију аргумент председнику Русије Владимиру Путину, јер не могу да објасне како су противно међународном праву извршили агресију над Србијом, која никада није ушла на територију неке друге земље.

„Водимо оштру борбу за очување наших националних интереса, па смо тако дошли до 7 повлачења признања независности Косова и сада имамо више земаља које не признају независнот Косова него оних који ту независност признају“, нагласио је Вучић.

Догађаји на терену показују да се суочавамо са изузетно тешком безбедносном ситуацијом, а на то указује и последњи случај у Бабином Мосту, где су ножем рањена двојица Срба.

Када смо се изборили за 10 општина, требало је да дозволе и Прилужје, Племетину и Бабин Мост, подсетио је Вучић. 

Вучић је рекао да се дијалог Београда и Приштине суштински није померио, зато имамо на терену једнострано деловање Приштине и повећани број инцидената, што уноси страх код Срба које хоће да протерају из свих енклава са југа и са севера КиМ.

Каже да починиоци тих инцидената буду приведени па пуштени или не буду приведени, а забрињава и институционално насиље.

Према његовим речима, на северу траје континуирана кампања застрашивања Срба, што изазива реакцију нашег народа и по први пут се појављују лица у старим, новим различитим униформама који траже да бране КиМ, то довољно говори о сложености ситуације  

Закључно са данашњим даном само два лица, из Призрена и Лепосавића, су се пријавила за пререгистрацију. Срби неће да се одрекну српског имена и презимена, својих таблица, не сметају им албанске, али неће да се одрекну Републике Србије и то је њихов грех, али и оно у чему ћемо да их подржимо, каже председник.

„Желим да позовем Квинту да поведу рачуна да ће доћи крај том стрпљењу, Срби тај зулум више не могу да трпе. Молио сам их да не напуштају приштинске институције, али ако не буду имали избора они ће чувати своја огњишта. Ми ћемо сачувати наш народ на Косову и Метохији, то је мој став који је добро познат међународној заједници“, рекао је Вучић.  

Извор: РТС

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest