Сјеверну Македонију за осам година напустило 700.000 грађана

ВИЦЕПРЕМИЈЕР САОПШТИО

Из Сјеверне Македоније се од 2011. до 2019. године иселило 700.000 људи, односно сваки четврти становник, изјавио је вицепремијер за економска питања Фатмир Битићи.

Он је у изјави новинарима рекао да се због масовног исељавања из земље појављује празнина на тржишту рада и да је то проблем читавог друштва.

„Иако се тај тренд смањио у ковид периоду, и даље нажалост представља озбиљан проблем не само за носиоце јавних функција и креаторе политика, већ и за друштво у цјелини, јер се појављује празнина на тржишту рада“, рекао је Битићи одговарајући на питања након конференције на којој је представљен извјештај ОЕБС-а „Људски капитал, миграције и како заједно обликовати будућност“.

Према његовим ријечима, кључних разлога за исељавање има неколико, али је њихов коријен у неповјерењу у институције.

„Висока корупција и велика политичка нестабилност, жеља за бољим животним стандардом, проблеми у образовању, здравству, недостатак перспективе за дјецу, само су дио разлога који гурају прије свега младе високошколске кадрове да свој сан остваре ван земље“, рекао је Битићи, а пренијели локални медији.

Вицепремијер за економска питања Сјеверне Македоније је рекао да посла има, али је истакао да је 93,4 одсто незапослених на евиденцији Завода за запошљавање функционално неписмен, што значи да њихове вјештине не одговарају тржишту рада.

„Мислим да је дошло вријеме да сви схватимо да се морамо мијењати и бити активни учесници на тржишту рада, свако може да допринесе колико може. То значи преквалификацију, промјену радних навика, јер посла има, потражње за радном снагом има, али је очигледно да погрешна политика претходних 30 година није дала резултате, односно, произвела је радну снагу која не одговарала тржишту рада“, рекао је Битићи.

Због празнине која се појављује на тржишту рада Битиц́и каже да Сјеверна Македонија већ почиње да увози радну снагу.

„Наши одлазе у Њемачку, али смо привлачни и људима из других земаља. Плате су овдје конкурентније од земаља из којих долазе. У грађевинарству имате озбиљан број турских држављана, јер су плате у том сектору око 50 одсто веће од плата у Турској. Имате их у ИТ сектору из Индије и Пакистана. Предстоји увоз радне снаге“, рекао је вицепремијер за економска питања Фатмир Битићи.

RTCG

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest