Скинут му имунитет: СДТ ће одлучити да ли ће тражити притвор за Ивановића

Након што је на скупштинском пленуму изгласано скидање имунитета посланику Демократске партије социјалиста Петру Ивановићу отклоњена је и посљедња баријера да Специјално државно тужилаштво покрене кривични поступак против савјетника предсједника Мила Ђукановића

Након што је на скупштинском пленуму изгласано скидање имунитета посланику Демократске партије социјалиста Петру Ивановићу отклоњена је и посљедња баријера да Специјално државно тужилаштво покрене кривични поступак против савјетника предсједника Мила Ђукановића.

У врху СДТ-а “Вијестима” је саопштено да ће се увидом у предмет око малверзација током расподјеле и трошења новца из кредита Абу Даби фонда, донијети одлука да ли ће се од Вишег суда тражити одређивање притвора за Петра Ивановића или то неће бити потребно за вођење кривичног поступка.

Брзо ћемо донијети одлуку да ли ћемо тражити одређивање притвора за Ивановића”, казао је саговорник из СДТ-а.

За скидање Ивановићевог имунитета гласало је 57 посланика, док је један био против. Да му се укине посланички имунитет гласали су и посланици Ивановићвог ДПС-а.

Током расправе, Ивановић је тражио од колега да гласају за скидање имунитета којег се, како је рекао, одриче по трећи пут.

Од свих колега тражим да се уједине и гласају за то. Када не можемо да се сложимо поводом других питања, добро је да можемо око овог. Желим да вјерујем да ћемо се након тога, као одговорни људи, бавити принципима”, рекао је Ивановић.

Специјално државно тужилаштво је 12. фебруара ове године упутило Скупштини захтјев за скидање имунитета Ивановићу због кривичног гоњења.

Из до сада прикупљених доказа у извиђају и одбрана пријављених осумњичених, произилази основана сумња да је Петар Ивановић, бивши министар пољопиривреде и руралног развоја током 2015. године до априла 2016. године, противправним искоришћавањем службеног полоżаја, прекорачењем граница свог службеног овлашцења и невршењем своје службене дужности другоме прибавио имовинску корист, која прелази износ од 30.000 еура и другоме нанио штету”, пише у документу СДТ-а.

У захтјеву упућеном Скупштини писало је да прикупљени докази и подаци упућују на основану сумњу да је Ивановић, као бивши министар пољопривреде и руралног развоја злоупотријебио службени положај приликом располагања и додјеле крајњим корисницима средстава из Уговора о кредиту 02-01002-2555/1 од 05.06.2015. године, закључен између Фонда за развој АБУ Дабија и Инвестиционо развојног фонда.

Тим уговором су одобрена новчана средства ради подршке развоју пољопривреде Црне Горе у износу од 183.650.000 емиратских дирхама или 50 милиона америчких долара, на период отплате кредита 13 година, којем претходи четири године грејс периода, по каматној стопи од 2,56 годишње на повучени и преостали износ главнице кредита, уз обавезу плаћања накнаде за покриће административних трошкова обраде кредита по стопи од 0,5% годишње на повучени и преостали износ кредита”, саопштило је СДТ.

За тај кредит је Законом о буџету за 2015. годину прописано да ће Влада у тој години издати гаранције, уз обавезу обезбјеђивања колатерала држави Црној Гори за пројекат ИРФ са Абу Даби Фондом за развој пољопривреде кроз подршку Абу Даби Фонда (АДМАС) у висини до 50 милиона еура.

Постоји сумња да је то учинио на начин што је, не поштујући прописане процедуре из АДМАС оперативног приручника и услове из Јавног позива за кредитирање развојних пројеката у пољопривреди из Развојног фонда Абу Дабија, објављен 31.08.2015. године на интернет страници Министарства пољопривреде и руралног развоја, закључио одвојено више Уговора о кредиту са овлашћеним заступницима привредних друштава, којима су додијељена кредитна средства иако сви нијесу испуњавали услове за додјелу кредита, од којих су три уговора, закључена 21.10.2015. године, на износ од 3 милиона долара, 07.12.2015. године на износ од 3 милиона долара, 29.03.2016. године на износ од 2 милиона, раскинута од стране ИРФ дана 21.04.2019. године, због неиспуњења уговорних обавеза од стране ових корисника”, пише у захтјеву за скидање имунитета.

Ивановић је 4. фебруара 2021. године позван на саслушање у зграду СДТ-а, гдје је дао изјаву око трошења новца у првој транши кредитне линије из УАЕ.

Тог дана саслупани су и бивши предсједник Инвестиционо развојног фонда Зоран Вукчевић, бивши министар пољоприведе у прелазној Влади 2016. Будимир Мугоша али и процјенитељ Милан Аџић, којима се на терет ставља сумња у кривично дјело – несавјестан рад у служби.

Наредни кораци СДТ-а након што је Ивановићу скинут имунитет зависиће од налаза вјештачења, која се раде на основу документације прибављене од државних органа и финансијских институција које су биле укључене у добијање, додјелу и реализацију овог кредитног зајма.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest