Скупштина ЦГ: Укинут ПДВ на хљеб и акцизе на пластику

Скупштина је данас усвојила законске предлоге посланика Социјалдемократа (СД), који се тичу укидања пореза на додату вриједност (ПДВ) на хљеб и акцизе на пластику која се користи као амбалажа у индустрији хране и пића.

Предлог измјена и допуна Закона о ПДВ-у којима је предвиђено укидање ПДВ-а на хљеб и Предлог допуне Закона о акцизама којом је прописано да се од акциза изузму производи од пластике, поднијели су посланици СД-а Дамир Шеховић, Иван Брајовић и Борис Мугоша.

Шеховић је током образлагања закона у Скупштини казао да би ова два предлога требало да ријеше проблеме који тиште грађане.

„Првим законом желимо да смањимо ПДВ на хљеб са садашњих седам одсто на нула одсто и да тиме допринесемо да се цијена ове основне животне намирнице, која је почетком године поскупила 30 одсто, смањи, али и да се стане на крај једној непоштеној и неправедној пракси да држава зарађује на повећаној цијени хљеба“, поручио је Шеховић.

Он тврди да држава зарађује на начин што је цијена повећана, а ПДВ је остао непромијењен.

„Усвајањем овог закона рјешавамо те девијације које и те како имају одраз на животни стандард најшире категорије становништва. Одлучили смо се да то учинимо обарањем стопе ПДВ-а, јер цијенимо да је то праведно рјешење“, сматра Шеховић.

Он је рекао да се усвајањем тог законског предлога прави мали, али важан корак ка стабилизацији цијена, не само хљеба већ основних животних намирница.

„Другим законом желимо да укинемо акцизу на пластику која се користи као амбалажа у индустрији хране и пића, односно акцизу која је недавно наметнута усвајањем закона о акцизама у парламенту, али је наметнута домаћим привредним субјектима који се баве производњом воде, млијека и млијечних производа, као и онима који се баве препакивањем одређених производа“, рекао је Шеховић.

Они су оптерећени акцизом на пластику, због чега су принуђени да подижу цијене производа неких десет одсто.

„Акциза на пластику остаје, али ми овим измјенама само укидамо акцизу на пластику када се она корсити као амбалажа у индустрији хране и пића“, објаснио је Шеховић.

Уз законе су предложена и три закључка.

Представник Клуба посланика Демократске партије социјалиста (ДПС) Никола Ракочевић, рекао је да ће та странка подржати предлоге СД-а.

„У оквиру парламента у овом тренутку постоји висок степен разумијевања за теме од виталног интереса за економски систем. Мислим да за сада постоји такво разумијевање и од Владе и зато нам је потребан дијалог и разговор“, сматра Ракочевић.

Он је додао да су предложени закони и три закључка прихватљиви за ДПС и да представљају добар пут како опозиција и власт могу сарађивати за добро грађана и привреде.

Представница Клуба посланика Демократски фронт Симонида Кордић, казала је да ће подржати предложена законска рјешења, која су, како је оцијенила, добра, али недовољна.

„Хљеб ће, ако скинемо ПДВ, појефтинити седам одсто, али је у протеклих неколико мјесеци поскупио 30 одсто. Локални произвођачи ће бити у нешто повољнијем положају, али питање сиромаштва и свеукупног економског колапса остаје и даље и доношење једног, два, три или пет закона то не може ријешити“, упозорила је Кордић.

Она је поручила да данас живимо у стању потпуног либерализма и једне економске дерегулације која је створила услове да власници крупног кпитала буду и власници наших живота.

„Интервенција државе је с друге стране оскудна, ријетка и недовољна, а грађани гледају како сами да изађу на крај са свјетском кризом“, рекла је Кордић.

Представница Клуба посланика Социјалистичке народне партије (СНП) Милосава Пауновић, такође је најавила да ће та партија подржати ова законска рјешења, само из разлога јер су они у интересу грађана.

„Ова рјешења нијесу спасоносна у смислу да се њима у значајној мјери побољшава положај грађана, али ће донекле томе допринијети“, сматра Пауновић.

Представник Клуба посланика Демократе – Демос Данило Шарановић, саопштио је да овакве мјере подршке грађанима са једне, и привреди са друге стране, јесу добродошле.

„И поред тога што увозимо добра и услуге, увозимо и инфлацију, и не можемо да користимо бројне механизме монетарне политике. Замислите какво би стање било да нијесмо повећали плате, увели дјечије додатке и повећали старачке накнаде“, навео је Шарановић.

Предсједник Клуба посланика Црно на бијело, Милош Конатар, најавио је подршку предложеним законима.

„Поптуно је небитно ко предлаже неко законско рјешење. Сваки добронамјеран и квалитетан предлог ће увијек имати нашу подршку. Ово је порука како треба убудуће радити, без обзира ко био парламентарна већина или опозиција“, казао је Конатар.

Он је рекао да су у Црној Гори, захваљујући правовременом реаговању Владе и Скупштине, данас најниже цијене горива у региону.

Представник Клуба Покрета за промјене, Бранко Радуловић, подсјетио је да је ранијих година са својим колегама предлагао законска рјешења која је сада предложила СД.

„Гласаћу за мој и ваш предлог“, поручио је Радуловић Шеховићу.

Он је саопштио да су потребне свеобухватне економске реформе, нова економска политика и правна држава.

Представник Клуба посланика Бошњачке странке Суљо Мустафић, најавио је подршку законским предлозима СД-а, објашњавајући да на њих гледају без популистичких примјеса.

„Оба законска рјешења имају мишљење Владе која им даје подршку и не треба ту пуно трошити времена за дискусију. Треба се посветити новијим, битнијим рјешењима, која треба да надограде ова рјешења у много ширем контексту“, сматра Мустафић.

Он је упозорио да ће јесен и зима бити у знаку раста цијена енергената на свјетском тржишту.

„Треба размислити на који начин ће се заштитити стандард грађана у овом много битнијем сегменту. Цијена хљеба ће сада бити снижена за неких симболичних пет центи, али шта када цијене енергената порасту? У дијалогу са Владом треба радити на новим дугорочнијим и обухватнијим рјешењима“, додао је Мустафић.

Представница Клуба посланика Социјалдемократска партија – Либерална партија Драгиња Вуксановић Станковић, најавила је подршку законским предлозима СД-а.

„Јако је важно да је производња воде до сада била на самој ивици рентабилности, због огромне и честе нелојалне конкуренције. Једно од кључних питања за будућност црногорске економије јесте како повећати домаћу производњу и смањити огроман утицај трговинског дефицита који наша земља има. Скоро шест пута више увозимо робе него што извозимо, тако да се из Црне Горе одливају милијарде еура сваке године“, упозорила је Вуксановић Станковић.

Она је рекла да је за увоз воде потрошено скоро 100 милиона еура у протеклих десет година, а при томе у Црној Гори седам произвођача воде.

„Инсистираћемо на подршци домаћим, али и прехрамбеним произвођачима“, додала је Вуксановић Станковић.

Скупштина ће се, како је најављено, данас изјаснити о предложеним законима СД-а.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest