Слобода за Муринску ријеку као и све ријеке Црне Горе

Пише: Јанко Плавшић

                Црна Гора је еколошка држава. Устав Црне Горе је регулише као такву. Да ли је тако у стварности? Па баш и не. О природи нико 30 година није водио рачуна. Депоније смећа су ницале на све стране, криволов је у јеку, изградња викендица, ресторана и сличних објеката, без дозволе надлежних у националним парковима је била нормална појава. И небрига државе је била нормална појава. Експлоатишу се шуме, ријеке се стављају у цијеви а и највећи пашњак Европе, Сињајевина је била на удару. И све то је „заслуга“ бивше власти. Ова још увијек има времена да исправи све неправде према природи од које живимо и зависимо.

                Постоји једна партија која сада чини дио већине у Парламенту Црне Горе, она је чланица „Зелених Европе“ и од ње очекујем да се питањем животне средине посебно бави. Очекујем да се још више залажу за екологију, као и да своју дјелатност прошире на здраву храну, као подстицаје бављења пољопривредом и сточарством. То је њихов политички програм и то очекујем од њих, мада и од свих осталих партија нове већине. Спасити природу Црне Горе је један од основних темеља на којима треба да почива будућност наше државе.

                Ових дана међу грађанима мјеста Мурине на сјеверу Црне Горе су се појавиле приче о повратку инвеститора на подручје Муринскe ријеке, ради наставка изградње двије мини-хидроелектрана. Па повучен тим сазнањем, из за сада не потврђених извора, желим посебно да се обратити Дритану Абазовићу и УРИ, као и цијелој новој власти. Зауставите изградњу мини-хидроелектрана на простору Црне Горе. Обећали сте, зато то и очекујем од вас.

                Мурина је мјесто дивне природе које лежи на обалама двије ријеке, Лима и мање притоке Муринске ријеке. Муринска ријека је годинама била извор живота за грађане Мурине и још увијек је тако.  Чиста бистра вода, се са свог изворишта претвара у пијаћу и  снабдијевала је ову малу варошицу са водом, већ деценијама. Изградњом ових мини-хидроелектрана питање снабдијевања водом би било угрожено. Поред тога та иста вода се користи за наводњавање сеоских домаћинстава, воћњака, њива, башта као и за напајање стоке. На Мурини једини извор зараде чини пољопривреда, све остало је уништила бивша власт, нестане ли Муринска ријеке нестат ће и живот на Мурини.

                Данас се поново помиње изградња двије мини-хидроелектране на Муринској ријеци. Инвеститор је после протеста и блокаде пута, повукао машине још 22. Јула 2017.године. И предлажемо му да их више не доводи на простор Муринске ријеке. Грађани су му тада показали своју одлучност да бране свој извор живота а данас је та одлучност  још већа. Нећемо дозволити да нам узму ријеку као што нећемо дати више ни шуме. Зато апелујем на владу да се концесија о изградњи двије мини-хидроелектране на Муринској ријеци поништи, јер свакако мјештани неће дозволити изградњу. Мурина је страдала још 1999 године у бомбардовању злочиначког НАТО пакта и више неће никада дозволити страдање, онога што припада грађанима Мурине. Борили смо се 30 година против тираније ДПС-а и зато нисмо били ни на маргинама у плановима развоја и помоћи од стране бивше власти, али смо опстали бранећи себе своју част и образ. Па све то нећемо дати ни инвеститорима Мила Ђукановића или било кога другог. Природа Мурине и околине нема цијену, нас опстанак на Мурини нема цијену. Нема начина да ми одустанемо од ријеке. Борба нам није страна. Али ипак апелујем на надлежне да укину концесију за изградњу мини-хидроелектране на Муринској ријеци и да нам тим омогуће живот. За ово слободарско мјесто које је стајало уз вас у борби против тираније, најмање што можете да учините је да нам сачувате ријеку а самим тим и наш живот и опстанак на Мурини.

                Слобода за Муринску ријеку као и све ријеке Црне Горе.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest