Смјена генерација или још гломазнији апарат

“ДИО ПОЛИЦАЈАЦА ИДЕ У ПЕНЗИЈУ”
Смјена генерација или још гломазнији апарат
МУП планира да запосли 226 особа које су у протекле три генерације завршиле Полицијску академију у Даниловграду


Полицајци током једне од акција (архива/илустрација), Фото: Саво Прелевић

Најгломазнији полицијски апарат у Европи умјесто да се смањује, чини се, постаће још већи јер Министарство унутрашњих послова планира да запосли 226 особа, које су у протекле три генерације завршиле Полицијску академију у Даниловграду.

Осим тога план је да се Сектор граничне полиције увећа за још 500 службеника, јер према процјени иностраних експерата то је бројка која је потребна да би гранична безбједност била на задовољавајућем нивоу.

Предуслов за то је усвајање новог закона о унутрашњим пословима. У извјештају за 2016. годину, Црна Гора је била европски лидер по броју полицајаца по глави становника јер су подаци показивали да имамо 635 полицајаца на 100.000 становника.

Из МУП-а, одговарајући на питања Вијести, саопштили су да “неће само правити гломазнији апарат, јер ће доћи до природне смјене генерација у УП зато што ће дио службеника отићи у пензију и своја мјеста уступити млађем кадру”.

Они нијесу одговорили да ли имају процјене – колико би службеника УП требало да напусти службу због одласка у мировину, тако да остаје нејасно за колико ће се највећи државни апарат повећати…

“Са једне стране, тачно је да Црна Гора има велики број полицајаца. Ипак, са друге, за разлику од већине земаља, у Црној Гори број службеника граничне полиције улази у састав Управе полиције, због чега се та бројка можда и чини већом. У циљу подмлађивања и професионализације полиције желимо да наша Полицијска академија из Даниловграда буде расадник школованих и образованих полицајаца, који ће служити грађанима и држави. Сходно Шенгенском акционом плану, број запослених у Сектору граничне полиције није довољан и по процјени иностраних експерата треба да се увећа за 500, у циљу очувања граничне безбједности на потребном нивоу. И у самој Управи полиције постоји потреба за запошљавањем”, пише у одговору МУП-а.

Министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић, у изјави након првих 100 дана Владе, казао је да су Предлогом закона о унутрашњим пословима “поставили темеље како би градили мисију – професионална полиција, оперативно независна, мерит систем, јасан систем образовања, кроз који може да се планира кадровска политика”…

Подмлађивањем кадра МУП, како су навели, желе и да запосле службенике, који имају “потребну полицијску способност и знања, уско су специјализовани, а говоре и енглески језик, што сада није случај са свим полицијским службеницима”.

“То је неопходно имајући у виду међународне обавезе, посебно оне које се односе на спровођење заједничких оперативних активности на територији Црне Горе са Европском агенцијом за граничну и обалску стражу-ФРОНТЕX”, наводи МУП.

У новом Правилнику о унутрашњој организацији и систематизацији Управе полиције је 4.753 систематизованих радних мјеста, а од тога броја је попуњено 4515. У полицијском звању је 4.319 службеника.

“Постоји потреба за запошљавањем и због подмлађивања кадра, имајући у виду да је старосна структура запослених високо изнад ваљаног просјека, као и да се поједини полицијски послови не могу професионално обављати у познијим годинама живота. У Управи полиције је запослено 2.435 службеника са 45 и више година, од чега са старосном доби од 50 до 59 година је 1.323 службеника, старости преко 60 година је 113 службеника. Са средњим образовањем су запослена 1.864 полицијска службеника старости 45 и више година, од чега са старошћу преко 50 година је 1.064 службеника, са вишим образовањем 71 полицијски службеник старости 45 и више година, од чега са старошћу пеко 50 година је 49 службеника. Са високим образовањем је 500 полицијских службеника старости 45 и више година, од чега са старошћу пеко 50 година је 323 службеника. Дакле, подмлађивање кадра јесте наш циљ, али тиме свакако и подизање нивоа квалитета. Новим Законом о унутрашњим пословима, који треба да се нађе пред посланицима, свршеним полазницима Полицијске академије, гарантоваће се посао у Управи полиције, након завршетка школовања”, пише у одговору МУП-а.

Најавом запошљавања академаца из Даниловграда, Управа полиције ће, како су навели, ријешити и питање родне равноправности и заступљености мањина у полицијском сектору.

За регруте мјесечно 123.622 еура
На питање колико би буџет УП коштало запошљавање 226 особа, које су завршиле Полицијску академију у Даниловграду, у МУП-у су одговорили:

“За запошљавање ових 226 лица у Управи полиције су неопходна финансијска средства, на мјесечном нивоу, за звање полицајац нето 396,12 и бруто 591,23 еура (укупно 104.056,48 еура). За приправника нето 262,19 и бруто 391,33 еура (укупно 19.566,5 еура), што укупно износи 123.622,98 еура. У коначном, спровођење овакве политике запошљавања у Управи полиције резултирало би буџетским растерећењем”.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest