Шоћ о одавању тајних података: У АНБ-у прекршене процедуре, нема кривичног дјела

АДВОКАТ И БИВШИ МИНИСТАР ПРАВДЕ ЗА „ВИЈЕСТИ“
Шоћ о одавању тајних података: У АНБ-у прекршене процедуре, нема кривичног дјела
“Не кажем да није направљен пропуст у процедурама АНБ-а, али сматрам да кривичне одговорности нема јер ни једна информација није отишла у јавност. Она се задржала у кругу људи који имају право на њу”


Очекујем да тужилаштво одбаци пријаву: Шоћ, Фото: Ненад Мандић

Адвокат и бивши министар правде Драган Шоћ тврди да у случају наводног одавања тајних података члановима Одбора за одбрану и безбједност нема кривичног дјела шпијунаже, али ни неког другог који су наводно починили поједини посланици.

“Ако је направљен неки пропуст, онда је то у интерним процедурама Агенције за националну безбједност. У кривичној пријави је претпостављено кривично дјело шпијунаже. Ја не видим да ту има елемента кривичног дјела, не видим да је иједна информација процурјела ван система. А под системом подразумјевам и скупштински Одбор, гдје су људи који имају законску обавезу да чувају све информације које у поступку вршења своје функције парламентарне котроле добију од АНБ,” рекао је Шоћ за “Вијести”.

Скупштински Одбор за одбрану и безбједност ће на сједници 31. марта одржати контролно саслушање потпредсједника Владе Црне Горе Дритана Абазовића и в.д. директора АНБ Дејана Вукшића у вези са могућим кршењем Закона о тајности података.

“Зашто је Вукшић можда проблем? Зато што је врло савјесно и одговорно откинуо одређене пипке који су били присутни у АНБ-у”, рекао је Кривокапић на премијерском сату.

Сједница је заказана након скандала на сједници истог Одбора, након што су његови чланови потврдили да су информације највишег степена тајности достављене у оквиру извјештаја АНБ-а о сусретима званичника владе са лажним америчким дипломатом Стеваном Симијановићем.


Више посланика опозиције је оптужило Вукшића да је одао тајне податке једне земље чланице НАТО-а члановима Одбора, којима је наводно доставио и имена страних и домаћих тајних агената и детаље тајних операција једне стране службе. Интерну истрагу спровешће Вукшић у координацији са Дирекцијом за заштиту тајности података, која води рачуна о поступању интерним, поверљивим, тајним и строго тајним информацијама.

То би требало бити посао генералног инспектора АНБ којег тренутно нема, јер га Влада није именовала.

Током расправе на јучерашњем Премијерском сату, посланик СДП-а Рашко Коњевић остао је при ставу да је повријеђен Закон о тајности података, питавши премијера Здравка Кривокапића да ли ће предложити разрјешење Вукшића
Он је казао да је преседан да се имена оперативаца, у овом случају страних, нађу пред посланицима.

Премијер је казао да треба поштовати представку невиности док се не истражи догађај:

“Покушава се показати да је директор неспособан, а самим тим и премијер. Не постоији служба на свијету да неко није направио превид, најгора ствар која може да се деси да смо ми ово изнијели на ниво међународног инцидента,” рекао је он између осталог.

Државно тужилаштво је потврдило раније да је покренуло истрагу у вези с медијским натписима о овом догађају.

“Не кажем да није направљен пропуст у процедурама АНБ, али сматрам да кривичне одговорности нема јер ниједна информација није отишла у јавност. Она се задржала у кругу људи који имају право на њу. Друго, не ради се о информацији друге државе, већ оној коју је сачинила Агенција, значи интерна информација Црне Горе која укључује имена људи који дјелују ту. То је могуће било забрањено, али то не мијења карактер информације,” објашњава Драган Шоћ, наводећи како вјерује да ће Тужилаштво одбацити пријаву.

Он сматра да нема ни елемената кривичне одговорности посланика, као што је то тврдио премијер.

“Док год та информација није јавно објављена, нема кривичног дјела. Посланици су то искористили да направе политички притисак и да оптуже Владу, али нису изнијели никакву информацију. То само по себи прави неугодност Влади и ставља знак питања на њен кредибилитет, али то не значи да је директор или посланик направио кривично дјело. Све личи на политичко препуцавање које је легитимно у мјери уколико није штетно по државу,” сматра Шоћ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest