Сопот и Дражин врт стављени под превентивну заштиту

Влада Црне Горе jе на посљедњоj сjедници, одржаноj 30. jула, дониjела Одлуку о стављању под превентивну заштиту локалитете Сопот и Дражин врт у Бококоторском заливу, саопштено је из Министарства екологије.

Фото: Википедија

Главни разлог због коjег су ти локалитети, као посебни резервати природе, стављени под превентивну заштиту jе изузетна вриjедност биодиверзитета, а посебно коралигене заjеднице врсте Савалиа саваглиа Бертолини (Златни корал) коjе су изложене значаjном антропогеном притиску.

Према резултатима проjекта ГЕФ Адриатик, локалитети Сопот и Дражин врт на коjима су колониjе врсте Савалиа саваглиа (Златни корал) констатоване у наjвећоj броjности, представљаjу репрезентативна станишта врсте на подручjу Медитерана, коjа се због своjе jединствености, риjеткости и угрожености сврставаjу у посебне резервате природе.

Истраживања врсте Савалиа саваглиа Бертолони у Црноj Гори показала су њено присуство само у Бококоторском заливу, када jе утврђено нешто мање од 1.000 колониjа Златног корала, што jе двоструко више од свих познатих колониjа ове врсте у читавом Медитерану. Наjвеће популациjе су забиљежене на локалитетима Сопот и Дражин Врт. Осим ова два локалитета, знатно мања броjност популациjа jе констатована код рта Св. Недjеља, затим код острва Св. Ђорђе, и у широj зони Стрпа ка Липцима.

Локалитети се налазе у Бококоторском заливу и припадаjу Општини Котор: Сопот припада МЗ Рисан, док се Дражин врт налази у склопу МЗ Пераст.

Превентивна заштита ових локалитета резултат jе сарадње између националних институциjа.

Министарство екологиjе, просторног планирања и урбанизма финализовало jе Предлог одлуке, Стручну анализу о потреби превентивне заштите морских локалитета Сопот и Дражин врт израдила jе Агенциjа за заштиту животне средине у сарадњи са Институтом за биологиjу мора, коjи jе такође указао на значаj заштите ових локалитета и радио на прикупљању података, уз подршку проjекта ГЕФ Адриатик.

На инициjативу Института за биологиjу мора, Општина Котор jе покренула поступак стављања ових локалитета под превентивну заштиту. Значаjно jе поменути и подршку коjу jе пружило JПМД кроз финансирање чишћења ових локалитета од чврстог отпада и ограђивања и обиљежавања локалитета.

Министарство екологиjе, просторног планирања и урбанизма, у сарадњи с поменутим институциjама, НВО и цивилним сектором предано ради на успостављању потребне заштите природних вриjедности и обезбjеђивању ефикасног управљања овим локалитетима у обалном подручjу Црне Горе.

Ово jе jош jедна у низу активности коjима потврђуjемо опредjељење Црне Горе да се одрживо развиjа као еколошка земља, закључују из Министарства екологије.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest