SP KATAR: Ekvador bez problema savladao Katar

Ekvador je pobjedom otvorio 22. mundijal u Kataru pobjedom nad domaćinom turnira 2:0.

Bilo je dosta spekulacija par dana pred početak prvenstva, a pojedini engleski mediji su pisali da je Ekvador navodno dobio sedam miliona dolara „da pusti Katar“. Međutim već od prvog minuta se vidjelo da je to ništa više od zluradog trača.

Južnoamerička ekipa je od starta nametnula svoj ritam, gledajući da dugim loptama u šesnaestercu protivnika izazove pometnju. Upravo iz takve akcije samo nakon dva minuta bilo je 0:1 za Ekvador, a gol je nakon karambola pogodio Ener Valensija.

Italijanski sudija Orsato je međutim na asistenciju VAR-a poništio gol zbog navodnog ofasjda.

To što im nije priznat gol, nije obeshrabrilo popularni „El Tri“ već su krenuli još ofanzivinije.

Valensija je ponovo lansiran u kontri, odlučio se za dribling golmana Al Šiba, koji ga je faulirao, da bi Orsato pokazao na bijelu tačku.

Upravo je napadač Fenerbahčea preuzeo odgovornost, i majstorski izveo najstrožiju kaznu.

Ekvador nije prestajao sa ofanzivom a sjajan posao su odradili bekovi Anhelo Presiado i Pervis Estupijan, koji su probijalo po strani i slali dobre pasove za napadače.

Upravo je Presiado poslao jednu dobru loptu, na koju je prvo skočio Estrada, ali nije uspio da je zahvati, ali zato Ener Valensija jeste. Sjajan cim i udarac glavom napadača Ekvadora i Al Šib je bio ponovo nemoćan.

Tek u četvrtom minutu nadokande u prvom poluvremenu Katar je imao prvu priliku ali Almooez Ali je bio neprecizan glavom sa dva metra.

U nastavku „Le Tri“ je kontrolisao apsolutno cijelo poluvrijeme, a par puta su i zaprtijetili preko Ibare i Estrade.

Katar je stvorio jednu priliku preko rezerviste Muntarija, ali na kraju nije uspio da bude precizan.

Domaćini su malo prikazali na otvaranju, i sada se već nalaze u teškom položaju za prolaz dalje, budući da ih očekuju mečevi sa favorizovanom Holandijom i Senegalom.