Средити бирачки списак, укинути ББ адресе

Повјерење у изборни процес је у великој мјери пољуљано и један од кључних задатака овог сазива парламента требало би да буде ударање темеља за повратак повјерења у изборни систем

Гласање

Повјерење у изборни процес је у великој мјери пољуљано и један од кључних задатака овог сазива парламента требало би да буде ударање темеља за повратак повјерења у изборни систем, сматра Милета Радованић, генерални секретар Грађанског покрета УРА.

То, како истиче за Дан, подразумијева измјене и допуне сета изборних закона који третирају избор одборника и посланика, финансирање политичких субјеката и изборних кампања, бирачки списак, пребивалишта и боравишта.

„Мора се као позитивно оцијенити то што се кренуло у поступак реформе изборног законодавства формирањем скупштинског одбора који ће се бавити том тематиком. Такође, у плану је и анализа Закона о личној карти и Закона о црногорском држављанству“, казао је он.

Скупштина, како је рекао, мора постати мјесто гдје ће се консензусом доносити одлуке које ће креирати изборне услове, а крајњи циљ је да сваке наредне изборе дочекујемо у фер и демократској атмосфери.

„УРА ће, као и до сада, бити конструктиван партнер, са жељом да избори буду рефлексија стварне изборне воље грађана. На тај начин враћамо повјерење грађана и самим тим повећавамо степен одговорности изабраних представника у парламенту“, казао је Радованић.

Посланик СНП-а Драган Вукић такође сматра да је враћање повјерења грађана у изборни процес неопходност, а у том правцу очекује да Влада у најкраћем року локалним самоуправама наложи нумерацију улица, јер, како истиче, недопустиво је да готово 300.000 бирача нема тај податак уписан у бирачки списак, односно да се воде на адресама са ознаком б.б.

„Потом треба приступити припреми и спровођењу пописа становништва по стандардима Еуростата, као основног и најважнијег контролног механизма за квалитетну провјеру бирачког списка. Нужно је и коришћење алтернативних извора података за контролу стварног броја становника и њихових адреса (базе мобилних оператера и кабловских оператера), слободан приступ политичких партија свим подацима који су дефинисани Законом о бирачком списку (члан 19) из бирачког списка о појединачним гласачима; слободан приступ матичној евиденцији о преминулим грађанима; измјена Закона о регистрима пребивалишта и боравишта и усклађивање резиденцијалног услова (за бирачко право) са земљама у региону и смањење услова за потврду резиденцијалног услова са двије на годину дана; повезивање базе података на граничним прелазима и коришћење података о уласку у Црну Гору као контролни механизам за потврђивање резиденцијалног статуса; на захтјев партија омогућити слободан приступ појединачним досијеима које су под контролом МУП-а везано за уписе у књигу држављана и провјеру управног поступка на основу кога је неко уписан у књигу држављана Црне Горе“, рекао је Вукић.

Он је нагласио да грађани засад немају информацију о раду Савјета за контролу бирачког списка, осим да треба да се формира и ко треба да га сачињава, а за непуних 17 дана имамо локалне изборе у Никшићу.

Црној Гори потребни општи избори

Милета Радованић сматра да на изборну вољу може утицати одлука Уставног суда којом се укида члан Закона о избору одборника и посланика којим је прописано да грађанин мора имати пријављено пребивалиште најмање шест мјесеци прије одржавања локалних избора како би имао право да бира и да буде биран.

„Након укидања овог члана појавила се оправдана бојазан од ‘селидбе’ ткз. сигурних гласова из општине у општину. Нарочито ако имамо у виду чињеницу да у Црној Гори немамо опште изборе, односно одржавање избора на свим нивоима у једном дану. Управо на овај начин може се утицати и мијењати стварна изборна воља грађана, посебно ако узмемо у обзир величину појединих општина у нашој држави“, истакао је Радованић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest