СТАВОВИ ПРАВНИКА: Различито о потезу Ђукановића, али сагласни да је Устав непрецизан

Одлуку предсједника државе да не да мандат Миодрагу Лекићу да састави нову владу, већ предложи скраћење Скупштини, правници различито тумаче. Адвокат Митар Шушић сматра да је шеф државе прекршио Устав, и суштински и формално, за разлику од његовог колеге Веселина Радуловића који мисли супротно.

Адвокат Митар Шушић сматра да је предсједник државе Мило Ђукановић, непредлагањем мандатара у року од 30 дана од пада претходне Владе прекшио Устав, како каже, и суштински и формално.

„Предсједника обавезује и вербални и сваки други договор парламентарне већине, јер је његова надлежност протоколарна да након обављеног разговора предложи неко лице за мандатара. Нигђе у Уставу нити у другом акту не постоји прецизирано какво је то увјеравање треба да има предсједник државе да неки мандатар има неопходну подршку. Он је спријечио парламент да се изјасни о формирању Владе, што је његова основна надлежност, а самим тим је и спријечио формирање владе“, сматра Шушић.

С друге стране, адвокат Радуловић сматра да је јучерашња одлука шефа државе у складу с Уставом.

„Мислим да се предсједник кретао у границама уставних овлашћења, односно уставних норми и да није прекршио Устав. Нисам сигуран да се то може рећи за политичке партије. Представнице политичких партија који су преговарали ради формирања владе нијесу се одазвале позиву предсједника да разговарају у складу са Уставом, то Устав прописује да предсједник предлаже мандатара након разговора са политичким странкама. Накнадно достављени потписи не обавезују предсједника и мислим да би он у том случају ушао у зону кршења Устава“, оцијенио је Радуловић.

Наши саговорници имају различито мишљење и о питању даљег расплета новонастале ситуације. Сагласни су, ипак, у једном да Уставом није прецизирано шта се дешава ако предсједник у прописаном року не предложи мандатара, а посланици не скрате мандат Скупштини.

„Мислим да би у одређеним ситуацијама каква је ова, Скупштина могла да преузме на себе ту надлежност и да констатује да предсједник није поступио по Уставу и да закључком Скупштине констатује да је мандатар Миодраг Лекић и да се затим изјасни о његовом програму и раду и саставу Владе“, каже Шушић.

„Моје лично мишљење је да би могло аналогно да се примијени рок од 90 дана који Устав прописује да се Влада мора изабрати у том року од када предсједник предложи мандатара. Ако се то не деси, ако послије 90 дана немамао владу, Устав прописује да се Скупштини скраћује мандат. У том случају би се Скупштини по сили Устава скратио мандат. И предсједник би првог наредног дана расписао ванредне парламентарне изборе“, каже Радуловић.

А будући да је ријеч о ситуацијама које нијесу прецизиране највишим правним актом, остаје нам да чекамо 30. септембар, за када је заказана ванредна сједница Парламента на којој ће се разматрати приједлог предсједника државе о скраћењу мандата Скупштини.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest