Швајцарци ускоро покрећу рудник код Мојковца; инвестиција око 150 милиона евра, посао за више од 500 радникa

Предсједник Општине Мојковац, Веско Делић, сматра да ће пројекат новог рудника уз све прецизно одређене мјере и уз поштовање највећих еколошких стандарда бити од великог значаја за привредни развој Мојковца

Поновно отварање рудника олова и цинка у Мојковцу, даће нови живот том граду – то је оцјена предсједника Општине Мојковац, Веска Делића. Наиме, компанија Tara Resources намјерава да покрене нови рудник у Мојковцу, који ће према њиховим ријечима упослити више од 500 радника.

„Као што смо и најавили, компанија Tara Resources планира отварање новог рудника цинка у општини Мојковац. Планирани рудник Брсково има потенцијал да буде један од водећих рудника овога типа на Балкану, и значајан нови рудник цинка у Европи; углавном ће производити концентрате цинка, као и концентрате олова и бакра који садрже сребро“, казали су за ИН4С из ове комапније.

На раније најаве о отварању рудника, локални еколози су имали јак отпор тој идеји, па су организовали више протеста. Међутим, из ове комапније су више пута казали да ће најстрожије поштовати еколошке прописе Европске уније у тој области.

„Компанија је тренутно у фази израде капиталног рударског пројеката, као и процјена утицаја на животну средину, све са циљем добијања одобрења, дозволе и сагласности за експлоатацију. Испитивање тренутно расположивих ресурса указује на могућност пословања и дуже од 15 година, док је даљим истраживањем могуће и додатно продужити дужину пословања. Имплементацијом најбољих пракси управљања животном средином, утицаји на спољно окружење биће минимални, а позитивни утицаји на животну средину постићи ће се промјенама у односу према животној средини наслијеђеним из претходних рударских операција“, наводе из ове компаније.

Према њиховим ријечима, овај пројекат ће имати значајан утицај на запошљавање и развој заједнице Мојковац, сјеверног региона Црне Горе, али и шире.

„Кроз операције, рудник би значајно допринио црногорском бруто одмаћем производу (БДП), генеришући приходе од извоза од око 100 милиона евра годишње, чиме би компанија била један од највећих црногорских извозника као и неко ко доприноси пореском систему. По завршетку пројекта, локација ће доживјети свеобухватну рестаурацију и пејзажну санацију садњом зеленила и стабала, те ће на тај начин бити комплетно уклопљена у околни природни амбијент“, појашњавају из Tara Resources.

илустрација

На питање ИН4Сколико је новца до сада уложено у сам пројекат, из компаније истичу да је у припремне радове за рудник Брсково уложено је 25 милиона евра, закључно са септембром 2022. годином, а да очекивана инвестиција изградње износи око 150 милиона евра, и односи се на отворени коп као и ново постројење за прераду руде.

Из компаније су нам казали да су наишли на разумијевање локалне самоуправе.

„Компанија Tara Resources је преузела пројект 2018. године, јер смо видјели његов снажан потенцијал и од тада смо уложили више од 25 милиона евра у бушења, техничке и еколошке студије, с локалним и међународним стручњацима, како бисмо потврдили профитабилност пројекта. Поред креирња нових радних мјеста, наша компанија се залаже за заштиту околине и води се водећим међународним праксама, нарочито у управљању отпадом и водом. Познато је да у околини постоје стара одлагалишта отпадних стијена, отворене јаме и подземни тунели. Вођени водећим еколошким праксама и технологијама, циљ нам је да санирамо те проблеме и ухватимо и третирамо сву контаминирану воду. Све ово доприноси доброј сарадњи са Општином Мојковац као и локалном заједницом и њиховом препознавању значаја рудника за развој Мојковца. Срећни смо да видимо подршку коју добијамо у напорима да руднику вратимо стари сјај регији Брсково познатој по дугој историји рударства“, појашњавају.

Такође, из компаније кажу да уско сарађују са Владиним институцијама како би осигурали да су испуњени сви захтјеви неопходни за прибављање дозвола и сагласности.

„Након што се добију све дозволе, прије него што рудник почне с радом, за изградњу ће бити потребно отприлике двије године. Рудник ће генерисати око 530 нових радних мјеста и то дугорочно. Додатно, како би оснажили и увећали број запослених са локалног тржишта рада, радимо и на креирању посебних програмима обуке, који ће подржати развој људских ресурса на сјеверу Црне Горе потребних за овај пројекат“, закључују из ове комапније.

Он сматра да је пројекат новог рудника уз све ове прецизно одређене мјере и уз мишљење стручњака, један од пројеката који ће одредити да ли ће новог исељавања из Мојковца бити. Локална управа, тврди, биће на услузи свим инвенститорима, који доносе идеје о развојним пројектима.

Делић: Рудник ће покренути развој привреде

Предсједник Општине Мојковац, Веско Делић, сматра да ће пројекат новог рудника уз све прецизно одређене мјере и уз поштовање највећих еколошких стандарда бити од великог значаја за привредни развој Мојковца.

Веско Делић Фото: ИН4С

„Отварање рудника је, уз скијалиште, један од два пројекта, који, дају разлоге за оптимизам када је ријеч о будућности Мојковца. Интезивирани су разговори са представницима компаније Tara Resources како би се ми, као локална самоуправа упознали са свим детаљима овог веома важног пројекта, не само за Мојковац, већ и за Црну Гору“, каже Делић за ИН4С.

Делић је истакао да, уколико се испоштују сви еколошки стандарди, што је и речено у ранијим разговорима са њима, локална самоуправа даће снажну подршку том пројекту, који би заиста оживио привреду у Мојковцу.

„Становници Мојковца морају бити јасно упознати са бенефитима, уз наглашеност да сви прописани еколошки стандарди морају бити у потпуности испоштовани. Пројекат мора бити потпуно транспарентан и свакако подложан конструктивној критици, и базиран на озбиљној студији“, истиче Делић.

Са овим пројектом упознато је и Министарство капиталних инвестиција.

Министар Ервин Ибрахимовић рекао је да вјерује да овакви пројекти пружају могућност развоја привреде, не само Мојковца, него цијелог краја.

Међутим, подсјетићу колико је важно, да уз развој привредних активности водимо рачуна о утицају које оне имају на животну средину. Реноме компаније и презентација дизајна постројења и процеса рада показују озбиљност и одлучност менаџмента, да утичу не само на привредни раст, него на заједницу у цјелини“, казао је Ибрахимовић.

Подсјетимо, ранији рудник олова и цинка Брсково радио је од 1976. до 1991. године. Запошљавао је близу 700 радника.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest