Све „заслуге“ истражног судије: „Државни удар“ и 700 000 евра са Дјевичанских острва

Мугоша је ненадано опет доспјела у жижу јавности, тако што је именована за истражног судију Вишег суда у Подгорици

Sin
Сузана Мугоша

Сузана Мугоша широј јавности постала је позната у монтираном процесу такозвани „државни удар“, гдје је са својим вијећем без доказа, уз свједочење пресуђеног убице Саше Синђелића, осудила лидере Демократског фронта Андрију Мандића и Милана Кнежевића, возача ДФ-а Михаила Чађеновића, двојицу Руса које никад виђених у Црној Гори,  Едуарда Шишмакова и Валдимира Попова, и држављане Србије пензионисаног генерала српске жандармерије Братислава Дикића, те Предрага Богићевића, Немању Ристића, Бранку Милић, Милана Душића, Драгана Максића и Србољуба Ђорђевића на вишегодишње затворске казне, и Кристину Христић на условну казну.

Мугоша је ненадано опет доспјела у жижу јавности, тако што је именована за истражног судију Вишег суда у Подгорици.

У имовинском картону Сузане Мугоше од 23. марта 2020. године стоји да је претходне године од обављања функције приходовала 26.395,97 евра, док је 2016. године, кад је монтиран државни удар, имала годишњи приход од обављања функције у износу од 20.988,00 евра.

Сузана Мугоша је власница стана од 70 квадратних метара, куће од 54 м2, док њен супруг такође посједује стан и кућу. Одговор зашто је баш Сузана Мугоша изабрана да дијели “правду” у случају монтираног државног удара лежи у чињеници да је 2010. године фирма њеног супруга од офшор компаније “Pyla Management Inc” са Британских Дјевичанских острва добила кредит у износу од чак 700.000,00 евра.

Ради се, наиме,  о кредиту који је одобрен по повољним условима, односно у то вријеме ниској каматној стопи од четири одсто годишње. Своју улогу у случају државни удар судија Мугоша наплатила је и пословним ангажманом свог сина Новака у САЈ-у, иако је остало непознато под којим критеријумима је запослен момак који је јавности постао познат након видео снимка у ком пребија јастук, а све по инструкцијама своје мајке Сузане.

Подсјетимо, Подгоричанин Срђан Мугоша, супруг Сузане Мугоше, судије специјалног одјељења Вишег суда у Подгорици, која је позната јавности по суђењу у монтираном процесу за тзв. државни удар, годинама је пословно сарађивао са мистериозним партнерима са офшор дестинација.

Преко своје компаније „Decordom“ , почетком 2010. године добио је кредит од 700 000 евра од офшор компаније „Pyla Management Inc“ са Британских Дјевичанских острва, писао је Дан  уз напомену, да је текст је настао у оквиру пројекта ГА „Подршка ЕУ интеграцији у оквиру преговарачких поглавља 23 и 24″, који је подржан од Фонда браће Рокфелер. Ставови изесени у овом тексту не морају одражавати мишљење донатора који је подржао пројекат“

Како овај лист наводи, тај кредит је одобрен по повољним условима, односно у то вријеме по ниској каматној стопи од четири одсто годишње.

Управа за спречавање прања новца и финансирања тероризма објавила је раније Правилник о индикаторима за препознавање сумњивих трансакциа и клијената на чијој другој страни у дијелу „Неуобичајене промјене на рачунима“ пише да се сумњавим трансакцијама сматрају „кредити одобрени од стране офшор фирме“.

Према подацима из „Уговора о зајму“, новац од кредита уплаћен на рачун компаније „Decordom“, отворен у једној од пословних банака у Црној Гори.

С обзиром да на то да се ради о „кредиту одобреном од стране офшор фирме, та банка је била дужна да ту трансакцију пријави као сумњиву Управи за спречавање прања новца, или евентуално другом надлежном органу.

Уговор о зајму потписан је 5. фебруара 2010. године. Мистериозног зајмодавдца заступало је тада правно лице „WPS SA- Wealth Planning Management“, док је са друге стране у име компаније „Decordom“ параф ставио Срђан Мугоша.

Новинар ДАН-а је прошле године контактирао судију Сузану Мугошу у покушају да између осталог сазна, ко је власник офшор компаније „Pyla Management Inc“, међутим одговор на то није добио. У свом одговору Мугоша је казала да новинари узалуд троше вријеме и да се она и њена породица не могу наћи у било каквој коруптивној радњи.

За одобрење кредита, супруг судије гарантовао је пословним простором од 347 квадрата, који се налазаи на катастарској парцели бр 9, подброј 2, Катастарска општина (КО) Подгорица III који је тада био у власништву Декордома.

Дан је контактирао и банку, која је требало надлежнима да пријави трансакцију са Британских дјевичанских острва.

„Сходно важећој регулативи Црне Горе, подаци о клијентима и њиховим пословним трансакцијама сматрају се банкарском тајном те нијесмо у могућности да одговоримо на наведена питања, одговорено је из Банке.

На новинарска питања послата преко службе за односе са јавношћу Управе полиције, да ли је Управа од банке добила обавјештење о овом кредиту, и да ли су уопште контролисали ту трансакцију, одговор није стигао до објаве текста.

Према подацима ЦРПС, 23. децембра 2010. године у Подгорици, основана је фирма „Pyla Management Inc“ у којој је као оснивач тада наведен Владимир Радоњић, док је као извршни директор компаније пријављен Горан Мугоша, брат Срђана Мугоше.

Према документацији која је прибављена за ово истраживање на има Владимира Радоњића, помињано је и у папирима везаним за унос хипотеке на пословни простор од 347 квадрата компаније Декордом. Срђан Мугоша је овластио Радоњића 1. јуна 2010. године, да поднесе сва неопходна документа за упис забиљежбе хипотеке у Управи за некретнине, у корист зајмодавца комппаније „Pyla Management Inc“.

Недуго након осинивања компаније „Pyla Management Inc“, интересантно је, да је њен оснивач промјењен. 

Дана 1. фебруара 2011. године, ЦРПС биљежи  да је уписан нови власник, управо истоимена компанија са Британских Дјевичанских острва, која је Срђану Мугоши позајмила 700 000 на период од седам година и са грејс периодом од шест мјесеци, за које није обрачунавана камата.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest