Терен више не препознаје ДПС: Аферама и уцјенама деценијама крчили пут до побједе

Апсурдно, готово гротескно звучи да партија позната по афери „један запослени четири гласа“ за свој катастрофални резултат на локалним изборима оптужује СНП и УРУ да су „брутално злоупотребљавале државне ресурсе“

Након бруталног пораза на локалним изборима у Беранама и Улцињу Демократска партија социјалиста оптужила је партије тренутне парламентарне већине да су грубо злоупотребљавале државне ресурсе.

Апсурдно, готово гротескно звучи да партија позната по афери „један запослени четири гласа“ за свој катастрофални резултат на локалним изборима оптужује СНП и УРУ да су „брутално злоупотребљавале државне ресурсе“.

Први међу губитницима огласио се посланик Предраг Бошковић који је казао да је поносан(?!) на резултат те партије на локалним изборима у Беранама, али да га брине брутална злоупотреба државних ресурса.

„Никада до сада за ових 30 година вишестраначја у Црној Гори се није десило да полиција упада у штаб једне политичке партије и онемогућавања исте да ради своје послове који су јој прописани законима Црне Горе. То се јуче десило у Беранама. Активисти су нам привођени само зато што су припадници наше партије”, рекао је Бошковић за портал „Стандард“.

И Милов ‘тић Милош Николић очајава због лоших резултата партије и истиче да се у Улцињу злоупотребљавао безједносни сектор.

Према пријавама чланова ДПС-а, црногорска полиција је током изборног дана у Улцињу саслушавала грађане, присталице ДПС-а, на улицама Улциња, без икаквог повода, што су у ДПС-у оцијенили као ,,политику својеврсног застрашивања“.

ДПС деценијама имао непримјерену предност због злоупотребе положаја и државних ресурса

И док код већине посланика ДПС влада колективна „амнезија“ подсјетићемо их да су управо они ти који су годинама бескрупулозно рабили државне ресурсе током изборних процеса. То је између осталог и више пута констатовано у бројним извештајима ОЕБСА.

„ДПС на парламентарним изборима (2020) имала је непримерену предност кроз различите облике злоупотребе положаја и државних ресурса и велике медијске покривености, саопштили су  међународни посматрачи.

Иако су парламентарни избори у Црној Гори спроведени транспарентно и ефикасно, „широка злоупотреба положаја и државних ресурса дала је владајућој партији неупитну предност у атмосфери интензивно поларизоване расправе о националном идентитету и цркви“, наводи се у прелиминарним закључцима међународне мисије за посматрање избора ОЕБС/ОДИХР.

Један запослени, четири гласа

Владајуће странке мјесецима позивају државно тужилаштво да истражи аферу партијског запошљавања.

Раније објављени тонски снимци са сједница ДПС сугеришу да је постојао план и стратегија привлачења бирача запошљавањем сопствених чланова и симпатизера преко Завода за запошљавање.

Подсјетимо Зоран Јелић бивши директор Завода за запошљавање је на сједници ДПС говорећи о стратегији запошљавања симпатизера своје партије, између осталог извео јасну рачуницу колико партија добија гласова на изборима запошљавањем једног грађанина, а колико истовремено опозиција губи гласова на парламентарним изборима.

„Један запослени – то су 4 гласа. Ако успијемо да запослимо нашег човјека смањили смо њима један глас, а нама повећали и ту је дио породице. ‘Ајмо том човјеку да помогнемо да се запосли и имаћемо ефекат ова 4 гласа за ДПС“, рекао је.

Објављене снимке и оптужбе да се ради о јасном доказу о злоупотреби институција у изборне сврхе коментарисао је бивши министар Бранимир Гвозденовић, који је у вријеме партијске стратегије запошљавања био директор ДПС-а, а за кога ова стратегија представља бригу за стандард грађана, а никако аферу.

„И ја то не бих назвао никаквом афером. Ја бих то назвао једном јасно израженом политиком која је јасно дефинисана у нашем програму, а наш програм јесте како повећати квалитет живота и како обезбиједити нова запошљавања“, истакао је Гвозденовић.

Афера Коверта

Запошљавање пред изборе, притисак на запослене у јавном сектору и злоупотреба социјалних давања, само су неки од начина на који je Демократска партија социјалиста (ДПС) прикупљала гласове, на које критичари власти годинама указују.

“Куповини” изборне побједе владајуће странке претходних година свједочиле су бројне објелодањене афере – без казне, односно практично без правоснажних судских пресуда.

Од последњих избора, највећу “прашину” је подигла афера “Коверта”, чији су главни актери власник Атлас групе Душко Кнежевић и високи функционер ДПС-а Славољуб Стијеповић. У јануару 2019. године ИН4С објавио је снимак на којем се види који како Кнежевић даје Стијеповићу коверту са новцем у износу од наводно близу 100.000 евра за финансирање локалних избора у Подгорици.

Против Кнежевића је Тужилаштво поднијело неколико оптужница пред црногорским судовима, а Специјално државно тужилаштво јеподигло оптужницу против актуелног савјетника предсједника Црне Горе Славољуба Стијеповића.

Бившем градоначелнику Подгорице се на терет ставља кривично дјело прање новца.

„Терен те не препознаје“

Да су институције Црне Горе тешко обољеле од партитократије није чињеница која може изненадити било кога. Ипак, у дијелу ”несврстане” јавности још увијек постоји дилема о размјерама партитократске корупције.

На примјер, Војска Црне Горе је једна од институција која код грађана инерцијално побуђује доживљаје части и професионализма. О том се чак у одређеној мјери могло говорити до доласка Предрага Бошковића на чело Министарства одбране.

Од тога тренутка почиње потпуно урушавање система, чистке на националној, вјерској и политичкој основи.

Аудио снимак који је ИН4С објавио неспорно и бјелодано свједочи колико је Бошковић партијски корумпирао Војску Црне Горе и тиме потпуно срозао углед, а онда и професионалну способност те институције. Наиме, у њему се открива да ”пут” до ангажмана и ”професионалног” напретка у Војсци Црне Горе води преко мјесне партијске ћелије ДПС-а.

Односно преко провјере која се интерно кодира као ”препознавање терена”. У конкретном случају, Душица Вулић, особа од очигледног повјерења Бошковића у мјесној канцеларији ДПС-а Загорич врши редовне провјере будућих и садашњих припадника Војске Црне Горе, како би након њене оцјене ”са терена” врх на челу са Бошковићем доноио одлуку да ли ће неко бит примљен или добити унапређење.

Уцјене, застрашивања и пријетње отказима годинама су били главни механизми партије којој рејтинг стрмоглаво пада. До коначног пада.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest