Тешић: Меденица на трећи мандат није изабрана законито, изјава Ђукановића није била примјерена

„Што се тиче Темељног уговора, треба га заиста што прије потписати. Све уговоре са вјерским заједницама је требало потписати истог дана да не би дошло до ове ситуације и продубљивања раздора међу народом. Ово траје дуго, ми смо сви исцрпљени овоим стањем и константним тензијама“, поручила је

Фото: Принтскрин

Кандидаткиња за суткињу Уставног суда Момирка Тешић казала је да током рада у Основном суду у Котору никад није подлегла притиску јавносту, иако су неке њене пресуде коментарисане.

Она је одговарала на питања чланова Уставног одбора Скупштине Црне Горе на чијем дневном реду су консултативна саслушања кандидата за избор судије Уставног суда.

Данас су, од осам кандидата, саслушани и Бранислав Радуловић, Драгана Ђурановић и Зденка Перовић.

Марко Милачић (Права Црна Гора) подсјетио је да је Тешић изузета из предмета у случају поморске несреће у Будви којој је страдала Маја Шљиванчанин, због сумње у њену непристрасност.

Пресудом Основног суда у Котору, малољетни М.С. је осуђен на најдуже 120 сати друштвено корисног рада. Вијеће Вишег суда укинуло је ту пресуду и наложило поновно вјештачење.

„Да ли је за једно убиство довољно 120 сат корисног рада?“, питао је Милачић.

Тешић је одговорила да се није радило о кривичном дјелу убиства него о дјелу тешко дјело против безбједности у јавном саобраћају.

„Са суђења је била искључена јавност, јер се судило малољетнику. Предмет није правоснажно окончан, па нећу моћи да износим све податке. Неспорно је да је извршењем тог дјела дошло до тешке посљедице, губитка живота дјевојке и тај губитак се њнеој породици не може надокнадити и мени је јако жао због тога…“, рекла је Тешић.

Додала је да јавност није од почетка била правилно информисања о току несреће, али не смије да износи податке јер предмет није правоснажно окончан и ради се о поступку према малољетнику.

На питање о трећем мандату Весне Меденице, одговорила је да сматра да није била изабрана законито.

На питање да ли изјаву предсједника државе да ће, уколико се актуелне истраге не окончају осуђујућим пресудама доживљава као притсак, одговорила је да не сматра, јер „не подлијеже ничијем притиску“.

„Та изјава није била баш примјерена, с обзиром на то да је дошла од стране предсједника, али ја не подлијежем притиску“, тврди Тешић.

Она је, одговарајући на питање Луиђа Шкреље (ДПС) казала да када се пријавила на конкурс за судију Уставног суда није јој била намјера да бјежи из Основног суда у Котору гдје је сада в.д. предсједнице суда, већ зато што жели професионално да напредује.

Шкреља је питао да ли жели да постане судија Уставног суда јер су се неке њене одлуке коментарисале и да жели да оде због притисака. Он је питао и какав је њен став о Темељном уговору.

„Што се тиче Темељног уговора, треба га заиста што прије потписати. Све уговоре са вјерским заједницама је требало потписати истог дана да не би дошло до ове ситуације и продубљивања раздора међу народом. Ово траје дуго, ми смо сви исцрпљени овоим стањем и константним тензијама“, поручила је.

Она је, одговарајући на питања Суаде Зороњић (УРА), рекла да би рад Уставног суда унаприједила на начин што би у најкраћем року почела да ради на свим предметима.

„Смањила бих број предмета тако што бих претходно приступила преиспитавњу сваке уставне жалбе, јер постоји могућност да се неки број уставних жалби одбаци ако се утврди да суд нијенадлежан, да је неоснована и сл. Мислим да би Пословником требало да се одреди рок у којем би се одлучивало по уставним жалбама,зато се и нагомилао оволики број“, оцијенила је Тешић.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest