Тест на упалу прошао као ПЦР

ВИШЕ ОСОБА ПРЕВАРИЛО СИСТЕМ И „ЛЕГАЛНО“ УШЛО У ЦРНУ ГОРУ
Тест на упалу прошао као ПЦР
Из Управе полиције “Вијестима” потврдили постојање “лажних” тестова и казали да су у међувремену о томе разговарали са колегама из Албаније…


Гранични прелаз Божај, Фото: Борис Пејовић

Игром слова у називу тестова који се раде из узорка крви, а који на албанском имају ознаку ПЦР – као и тест на присуство коронавируса, више особа протеклих дана преварило је систем и “легално” ушло у Црну Гору.

Постојање “лажних” тестова, “Вијестима” су потврдили и из Управе полиције. Редакцији је недавно достављен примјерак наводног ПЦР теста са којим је најмање један страни држављанин из Албаније ушао у Црну Гору.

Извјештај о тестирању урађен је у лабораторији “Интермедицус” у Скадру. Цијена теста је, како је “Вијестима” саопштено, шест еура и на њему стоји “Протеине Ц Реактиве”, што је лабораторијски тест којим се мјери количина протеина који се зове “Ц реактивни протеин” у крви. На основу вриједности Ц реактивног протеина може да се процијени степен упалног процеса у организму…

И на тесту достављеном “Вијестима”, на албанском језику пише да се њиме утврђује присуство неке упале, те да није тест на ковид-19.

Тест је, међутим, како тврде саговорници “Вијести”, путницима из државе Европске уније који су путовали за Црну Гору у Албанији издат као ПЦР тест на коронавирус.

Тест који потврђује упалне процесе у организму приказали као ПЦР
Тест који потврђује упалне процесе у организму приказали као ПЦРфото: Приватна архива
Из Управе полиције “Вијестима” су у петак потврдили постојање “лажних” тестова и саопштили да су у међувремену о томе комуницирали са колегама из Албаније.

“Са случајевима лажних ПЦР тестова Сектор граничне полиције је раније упознат (гдје се тзв. ЦРП налаз промјеном редосљеда ријечи мијења у ПЦР) и о томе је обавијестио све службенике граничне полиције који раде на граничним прелазима. Наведену информацију смо добили од ЦОВИД Албаниа, преко Генералног секретаријата Владе Црне Горе, гдје су нас упозорили о путницима који улазе у нашу земљу преко граничног прелаза Хани Хотит, са лажним ПЦР (Ц – реацтиве протеин – ЦРП) тестом супротно нашим прописима”.

Из Управе полиције наводе да су обавијестили полицијске службенике да Министарство здравља Албаније званично признаје само три лабораторије које имају дозволу да издају молекуларни ПЦР тест, и то само из Тиране.

“На заједничком граничном прелазу Сукобин-Мурићани, као и на граничном прелазу Божај-Хани Хотит, након добијених података од Сектора граничне полиције о лажним ПЦР тестовима из Албаније, упозната је албанска полиција и обавијештени су да ће се одобрити улазак у Црну Гору само са исправним ПЦР тестовима издатим од акредитованих здравствених институција. Албанска полиција, од дана обавјештавања о лажним тестовима и условима уласка у Црну Гору, углавном није дозвољавала излаз из земље лицима која имају неважеће ПЦР тестове, али није званично достављала податке Сектору граничне полиције о броју одузетих тестова за период када су ти тестови били обавезни држављанима Републике Албаније за улазак у Црну Гору”.

Неопходна едукација и више инспектора
Тест који је достављен “Вијестима” јасно указује да није ријеч о ПЦР који потврђује да особа није заражена коронавирусом, већ о ЦРП урађеном из крви.

Приликом контроле путника који улазе у Црну Гору, службеници УП, како су казали, свакодневно сарађују са санитарним инспекторима.

Додају и да се службеници који врше граничне провјере редовно информишу о свим промјенама које се тичу услова за улазак у Црну Гору.

На питање редакције да ли је неопходна боља едукација запослених на граничним прелазима – како би препознали ситуације попут ових са “лажним” тестовима и спријечили злоупотребе, из Управе полиције казали су да су у питању нови послови, да су честе промјене правила, те да нема и довољно санитарних инспектора…

“У вези са питањем које се односи на бољу едукацију службеника који врше граничну контролу сматрамо да се ради о пословима који су потпуно нови, да се правила и услови уласка мијењају готово свакодневно и да се приликом контроле мора водити рачуна о условима рада и заштите полиције на радном мјесту.

Евидентан је недовољан број санитарних инспектора и њиховог присуства на граничним прелазима, па због тога и горе поменутих разлога, обука граничне полиције, у пословима који нису у нашој искључивој надлежности мора бити стална и спроводи се у складу са нашим могућностима. У том смислу, гранична полиција на граничним прелазима врши електронске провјере путника на изласку из Црне Горе, у смислу могућег кршења важећих рјешења о самоизолацији издатих од стране санитарних инспектора”, казали су из Управе полиције.

Тим провјерама, како су рекли, у посљедњих десет дана пронађена су три лица која су кршила мјере самоизолације.

“Али је већа корист постигнута упозорењем грађанима, који су под важећим мјерама самоизолације, да не смију прелазити државну границу и да ће, уколико то ураде, бити санкционисани у складу са законом”.

Наводе и да очекују да у наредном периоду буде формирано радно тијело или оперативни штаб за праћење туристичке сезоне.

“Како би се заједничким активностима ускладила поступања свих служби задужених за контролу на граничним прелазима и допринијело бржем протоку путника и саобраћајних средстава, уз поштовање законских прописа и контролу мјера у циљу сузбијања пандемије ковид-19”.

Питања у вези са “лажним” тестовима упућена су и инспекцији, али редакција није добила одговоре.

За три мјесеца у Црну Гору ушло више од 776 хиљада странаца
У посљедња три мјесеца, на уласку у Црну Гору евидентирано је укупно 1.274.403 путника, казали су “Вијестима” из Управе полиције.

Од тог броја, 776.384 су страни држављани. “Што чини око 61 одсто укупно контролисаних путника”.

Додају и да је удио копненог саобраћаја преко друмских граничних прелаза, у укупном промету путника, за протекла три мјесеца 94 одсто, ваздушног пет одсто, жељезничког један, док је промет путника у поморском саобраћају тренутно занемарљив.

Из УП наводе и да, према државама из којих долазе, за јануар и фебруар око 39 одсто страних путника прешло је државну границу са Албанијом, око 33 одсто са Србијом, око 17 одсто са Босном и Херцеговином, око седам одсто са Хрватском и око четири одсто са Косовом.

Подсјећају и да је, мјерама у циљу сузбијања пандемије ковид-19, до 9. априла за црногорске и стране држављане, осим за лица која долазе из сусједних држава у окружењу, предвиђено посједовање ПЦР теста, позитивног серолошког теста на антитијела или доказа о вакцинацији.

Словенија промијенила правила због лажних тестова из Босне и Сјеверне Македоније
Због лажних тестова, углавном из Сјеверне Македоније и Босне и Херцеговине, Словенија је недавно условила улазак у ту државу ПЦР тестом који је издат у некој од држава Европске уније и Шенген зони. Притом, тест не смије бити старији од 48 сати.

То је недавно објавио Ал Джазира Балкан, позивајући се на наводе министра унутрашњих послова Словеније Алеша Хојса. Како је објавила Ал Джазира, за улазак у Словенију више неће важити брзи антигенски, него само молекуларни ПЦР тестови, “и то само они који су обављени у ЕУ и шенгенском простору”.

“Таква је одлука донесена због пораста броја кривотворених тестова, углавном из Сјеверне Македоније и Босне и Херцеговине”, рекао је Хојс.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest