Тим Здравка Кривокапића: У попису остају вјера, језик и нација

Предлог Центра за демократску транзицију (ЦДТ) да се приликом пописа становништва планираног за наредну годину не прикупљају подаци о националној и религијској припадности и о језику, није прихватљив мандатару Здравку Кривокапићу, саопштено је Дану из његовог експертског тима.

Предлог Центра за демократску транзицију (ЦДТ) да се приликом пописа становништва планираног за наредну годину не прикупљају подаци о националној и религијској припадности и о језику, није прихватљив мандатару Здравку Кривокапићу, саопштено је Дану из његовог експертског тима.

Иницијатива је упућена Кривокапићу, као и предсједницима државе и Скупштине Милу Ђукановићу и Алекси Бечићу, али и одлазећем премијеру Душку Марковићу.

Такође, предлог је упућен и предсједници Савјета статистичког система Весни Караџић, директорици Управе за статистику (Монстат) Гордани Радојевић и свим шефовима посланичких клубова у Скупштини.

Дану су из Кривокапићевог тима казали да попис становништва није ни егзистенцијални проблем, ни изборни реванш, већ релативно прост статистички поступак, којим се више никада не смије манипулисати у политичке сврхе.

Некорисно је у овом озбиљном и историјском тренутку тражити рјешења која никада нису предлагана за владавине Демократске партије социјалиста, тим прије што ће се током наредног пописа грађани напокон моћи слободно изјаснити о свом идентитету, што им нико свјестан значења демократских начела не би смио ускраћивати. Ако би поступила по овом предлогу, Црна Гора би представљала риједак изузетак у Европи, а статистичку науку лишила би вриједних података. Још горе, тим чином била би директно угрожена права мањинских народа и мањинских религијских заједница, док би институт афирмативне акције у потпуности изгубио смисао, резултујући потенцијалном дестабилизацијом и незадовољством”, сматрају у експертском тиму Здравка Кривокапића.

Они наглашавају да је сва пажња мандатара у овом тренутку усмјерена на успјешно окончање преговора о саставу нове владе, “без којег се не можемо суочити са озбиљним кризама које је одлазећа власт изазвала или нестручним чињењем допустила”.

Протојереј-ставрофор Велибор Џомић казао је у изјави за Дан да је општеприхваћено и важеће правило у Црној Гори да нико није дужан да се изјашњава о својој националној, вјерској, политичкој или било којој другој припадности, али и да нико нема права да некоме ускрати право да се по питању било које своје припадности или посебности изјасни уколико то жели.

Аналитичар и члан Кривокапићевог експертског тима Бошко Вукићевић казао је за ИН4С да је запањујућа и у извјесној мјери и скандалозна аргументација појединаца о томе како на наредном попису грађани неће бити у прилици да се изјашњавају слободно.

Не сјећамо се сличних реакција датих ентитета у ранијим приликама одржавања пописа становништва, тј. под влашћу вишедеценијске диктатуре, када су многи људи били под несносним притиском, пријетњама и уцјенама да би се на пописима изјашњавали другачије од онога како су жељели. Дакле, уврнута логика покретача иницијатива о одлагању или измјени суштине пописа подразумијева да је под диктатуром слобода мишљења и изражавања већа него у условима свргнуте клептократије и ослобођеног друштва. Такав приступ проблематици је, најблаже речено, апсурдан”, истакао је Вукићевић.

Према његовим ријечима, иницијатива одређених невладиних организација о ускраћивању права грађанима на изјашњавање о њиховој националној припадности, језику и вјероисповијести представља негацију саме суштине демократије.

Такве НВО, којима је у природи посла управо промоција слобода, демократских вриједности и владавине права, наведеним цензорским иницијативама заправо негирају себе саме, тј. оно чиме би, макар на папиру, морале да се баве. Заиста, није јасно на који начин промовисање цензуре и ускраћивање права грађанима на слободу изјашњавања може „оснажити поштовање Устава“ и „олакшати, подупријети и оснажити државне политике“? Напротив, управо је слобода изражавања, изјашњавања и успостављање демократских принципа оно што суштински треба да усмјерава државне политике. Принцип који заговарају наведене НВО је заправо принцип затирања и негирања демократије”, истакао је Вукићевић, уз закључак да такве иницијативе немају перспективу.

Џомић: Идеја настала након политичких промјена

Протојереј-ставрофор Велибор Џомић истиче да се питање пописа становништва мора сагледати не из призме методологија или неких других аргументација, него из призме међународних стандарда и Устава Црне Горе, као и правног поретка Црне Горе.

Сматрам да треба оставити новој власти да поступа искључиво у складу са Уставом и међународним стандардима. Мислим да је то једна идеја која нема никакве везе, посебно што долази у тренутку када су наступиле политичке промјене у Црној Гори. Никада раније то није сломињано нити тражено. Уосталом, ваља погледати искуство држава у региону и Европи. Оно што је суштина свега је да нико није дужан да се о нечему изјашњава, али да свако има право да се изјасни уколико сматра да је то за њега важно питање”, казао је Џомић за Дан.

Он је нагласио да је у питању његов лични став, док су из Митрололије црногорско-приморске саопштили да ће се о том питању накнадно изјаснити.

Богдановић: Неће бити политичког утицаја

Као партија коју чине људи свих вјера и нација, којима није важна било чија вјерска или национална припадност, Демократе се залажу за потпуну слободу опредјељења и питање пописа ће незаобилазно бити предмет усаглашавања будуће владе, каже Борис Богдановић, генерални секретар Демократа.

Он је у изјави за Дан нагласио да ће све иницијативе које промовишу успостављање међународних стандарда у нашој држави, па и када је ријеч о теми пописа становништва, код Демократа наићи на позитивну оцјену, али и да ће сваки покушај политичког утицаја на попис становништва наићи на њихову оштру реакцију.

Нова демократска влада тек треба да донесе одговарајуће одлуке када је ријеч о редовном попису становништва у 2021. години, па је то процес који је пред нама. Као партаја која тежи прихватању међународних стандарда, које сматрамо неопходним црногорском друштву, сматрамо да овој теми треба приступити са најширим могућим друштвеним консензусом, уз уважавање свих ставова, мишљења и аргумената, будући да се ради о теми која има велики потенцијал да подијели грађане.

Ово из разлога што су помирење грађана и превазилажење подјела наша мисија. С тим у вези, у првом реду треба водити рачуна и о свим законским аспектима, имајући у виду да по националној припедности бројни мањински народи у Црној Гори црпе своја права, која се не смију угрозити. Дакле, сматрамо да је важно размотрити и узети у обзир све аспекте, али и уважити оно што јесу европски стандарди и демократске праксе како би се, уз постизање друштвеног консензуса, дошло до најбољег могућег рјешења”, казао је Богдановић.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest