Три деценије од смрти Фалконеа; Мафијашко убиство које је промијенило Италију

Прије три деценије мафија је убила чувеног италијанског судију Ђованија Фалконеа. Био је то дан који је тргао цијело друштво.

Субота је вече, 23. маја 1992. године. Судија Ђовани Фалконе, познати борац против мафије, се вози у правцу Палерма. У аутомобилу је и његова супруга. Возач Ђузепе Констанца је на задњем сједишту, јер је сам Фалконе одлучио да вози.

Око 18 сати на друму у близини мјеста Капачи долази до експлозије. У одводној цијеви испод улице је постављено пола тоне експлозива, активираног даљинским управљачем. Аутомобил у Фалконеовој пратњи је разнесен, ауто у којем је Фалконе упада у кратер.

Умиру Фалконе, његова супруга и три тјелохранитеља. Сицилијанска Коза Ностра је извела напад.

Неким чудом је Ђузепе Констанца преживио.

„Пронашли су ме онесвијешћеног на задњем сједишту. Мислили су да се нећу извући. Већ су ми припремили ковчег. Али онда сам се пробудио“, каже возач.

За Констанцу након тог дана ништа није било исто. А и на његовој родној Сицилији се све промијенило. Људи су се окупили испред Фалконеове куће у Палерму, гђе су на стаблу смокве остављали фотографије, цртеже и поруке мира. Протестовало се у бројним мјестима.

Прије тога, како се присјећа градоначелник Палерма Леолука Орландо, све је било другачије. Седамдесетих и осамдесетих је мафија била свеприсутна.

„Мафија је имала лице корумпираних бискупа, мафијашких министара, имала је лице људи који не говоре, ништа не чују или не виде и који су постали савезници мафије јер су се одрекли слободе и достојанства“, каже Орландо.

Фалконеа нису могли да купе или уплаше. Он је извео стотине мафијаша на оптуженичку клупу. У такозваном Макси-процесу од средине осамдесетих, педантно је и неспутано радио као истражни судија. Бројни криминалци осуђени су на дугогодишње казне.

Неколико седмица касније, мафија је усмртила и судију Паола Борселинија, Фалконеовог пријатеља из ђетињства с којим је радио руку под руку.

Током истрага, Фалконе је имао пуно посла с америчким полицијским снагама, каже главни италијански ловац на мафију Маурицио Валоне, који је на челу Дирекције за борбу против мафије (ДИА).

Из америчког искуства, како каже Валоне, Фалконе је схватио потребу централизовања рада и тога да борба против организованог криминала мора бити на међународном нивоу. Тиме су постављени темељи за ДИА, заједно с посебним државним тужиоцима задуженим за борбу против мафије.

Убиством судије Фалконеа борба против мафије постала је национални задатак. Као да се цијела држава пробудила из летаргије.

Градоначелник Орландо, који је под полицијском заштитом због борбе против мафије, сматра да је 1992.година означила прелаз од изоловане борбе неколико тужилаца, људи из цркве и политичара у борбу цијелог народа против мафије.

Италија је донијела оштре законе против мафије који су омогућили хапшење шефова и чланова сицилијанске Коза Ностре, калабријске Н’дрангете или напуљске Каморе.

Пратећи Фалконеов мото – слиједи траг новца – истражитељи су реконструисали поријекло и одредиште новчаних токова и открили случајеве прања новца.

Данас је и мафија модерна, користи, рецимо, крипто-валуте за плаћање наркотика.

Али шеф ДИА Валоне подсећа на Фалконеову девизу:

„Мафија није непобједива, она је људски фактор. И као и све људске ствари, она има почетак и имаће крај.“

Три деценије година након Фалконеове смрти, његови наследници, попут Валонеа, увјерени су да ће мафији бити побијеђена.

Питање је када.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest