Турска протерује десеторо западних дипломата

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган саопштио је да је наложио министарству спољних послова да десет амбасадора западних земаља прогласи за „персонае нон гратае“, због позива на ослобађање филантропа Османа Кавале.

Кавала је у затвору већ четири године, оптужен за финансирање националних протеста 2013. године и умешаности у неуспешни пуч 2016. Он пориче те оптужбе.

У заједничком саопштењу 18. октобра, амбасадори Канаде, Данске, Француске, Немачке, Холандије, Норвешке, Шведске, Финске, Новог Зеланда и САД позвале су на праведно и брзо разрешење случаја Османа Кавале и његово „хитно пуштање на слободу“. Министарство спољних послова их је позвало на разговор, називајући њихово саопштење неодговорним.

„Дао сам неопходан налог нашем министру спољних послова и рекао шта мора да се уради – тих десет амбасадора мора да одмах буде проглашено за непожељне особе“, рекао је Ердоган у говору у граду Ескисехир у северозападној Турској.

„Они треба да познају и разумеју Турску. На дан када не буду познавали и разумели Турску, мораће да оду“, рекао је уз повике одобравања из масе.

Америчка, немачка и француска амбасада, као и Бела кућа и Стејт департмент нису одмах коментарисали одлуку Турске.

Кавала је прошле године ослобођен оптужби које се односе на протесте 2013, али је пресуда ове године преиначена а оптужница спојена са оптужбама за други случај у вези са покушајем пуча у Турској. Групе за људска права наводе да је случај карактеристичан пример Ердогановог гушења опозиције.

Кавала је у петак изјавио да би било „бесмислено“ да присуствује свом суђењу, будући да је праведно суђење немогуће, имајући у виду недавне коментаре турског председника.

Ердоган је у четвртак, према извештајима, изјавио да амбасадори који су потписали саопштење не би ослобађали „бандите, убице и терористе“ у својим земљама.

„Пошто нема могућности за праведно суђење под овим околностима, верујем да је од сада па надаље моје учешће у претресима и изношење моје одбране – бесмислено“, навео је Кавала у писаној изјави.

Европски суд за људска права позвао је на хитно ослобађање Кавале крајем 2019. године, наводећи да не постоји оправдана сумња да је починио кривично дело, уз закључак да је ухапшен само у намери да буде ућуткан.

Суд је слично мишљење изнео ове године у случају Селахитина Демиртаса, бившег лидера про-курдске Народне демократске партије (ХДП), који је у затвору већ скоро пет година.

Савет Европе, који наџире примену одлука Европског суда за људска права, саопштио је да ће покренути поступак против Турске због кршења закона ЕУ.

Следећи претрес у случају против Кавале треба да се одржи 26. новембра.

Извор: VOA

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest