Тужиоци неће против полиције ни кад суд тражи

ОДТ СЕ НИЈЕ ПОТРУДИЛО ДА ИСТРАЖИ КО ЈЕ “ЗЛОСТАВЉАО И ПОСТУПАО НА ПОНИЖАВАЈУЋИ НАЧИН” ПРЕМА АКТИВИСТИ ДФ-А
Тужиоци неће против полиције ни кад суд тражи
Уставни суд обавезао Владу да обезбиједи да ОДТ Подгорица хитно истражи тортуру Николе Бајчетића још из 2015.


Никола Бајчетић на једном од протеста, Фото: Филип Рогановић

Након више усвојених пресуда и притужби за недјелотворну истрагу, Европском суду за људска права предстоји још једна из Црне Горе уколико Влада не обезбиједи да Основно државно тужилаштво у Подгорици хитно истражи тортуру и злостављање бившег одборника и активисте Покрета за промјене Николе Бајчетића, за догађај из октобра 2015. када га је полиција малтретирала током укљањања такозваног шаторског насеља испред Скупштине Црне Горе.

Уставни суд ће обавијестити Владу да подгоричко тужилаштво, које води истрагу против непознатих полицајаца већ пет година, није испоштовало њихову одлуку. Тај суд је у септембру прошле године наложио ОДТ да “преузме мјере и радње ради спровођења брзе, темељне и независне истраге и идентификује и гони починиоце због кривичног дјела злостављања”, а након што је усвојио жалбу Бајчетића.

Устав Црне Горе и Закон о Уставном суду прописују да” извршење одлуке Уставног суда, када је то потребно, обезбјеђује Влада”. Суд је ту могућност ријетко користио, сем рецимо у случају “мајки” када је тада тадашња Влада премијера Душка Марковића укинула накнаде мајкама са троје и више дјеце након што је тај закон у Скупштини усвојен на иницијативу тадашње опозиције. Или дијела радника “Радоја Дакића”, када је обавезао Владу да им исплати накнаде од по 2.000 еура.

На сједници 31. марта УС је утврдио, како је објављено на сајту, да “Основно државно тужилаштво у Подгорици налоге из одлуке Уставног суда Црне Горе У-ИИИ бр.442/18, од 30. септембра 2020. године, није извршило”. Поступајући по уставној жалби Бајчетића судије тог суда су прије годину дана утврдиле повреду Устава и Европске конвенције за људска права у дијелу који се тиче тортуре и нечовјечног поступања. Судија извјестилац био је судија Милорад Гогић. Бајчетић је жалбу поднио тврдећи да је 15. октобра 2015. на Булевару Светог Петра Цетињског (улица у којој је зграда Скупштине) злостављан од стране НН полицајаца, које ОДТ до данас није пронашло, ни покренуло поступак против њих. Међутим, у поступку који је због истих догађаја покренут против Бајчетића и у коме је полиција тврдила да је покушао да је спријечи да раде свој посао, Тужилаштво је било хитро. Он је осуђен за спречавање службеног лица у вршењу службене дужности у покушају и одавно је одлежао казну.

ОДТ се није потрудило да истражи ко је “злостављао и поступао на понижавајући начин” према активисти ДФ-а након што је то утврдио Уставни суд прије годину дана. За три мјесеца колико су били орочени да хитно истраже тај стари случај, тужиоци су спровели неке радње, али је УС прије неколико дана закључио да оне нијесу биле довољне јер починиоци нијесу пронађени, а ни процесуирани. Бајчетић још није добио одлуку УС, па ће је, како је рекао, коментарисати када буде знао шта пише у њој.

Као и у другим случајевима злостављања, попут оног у Златарској улици, Уставни суд је раније констатовао да полиција штити починиоце из својих редова, а тужилаштво које води истрагу је пасивно у њиховом откривању.

Истрагу о у овом предмету водила је тужитељка Јелена Протић. ОДТ није спровело дјелотворну истрагу, као ни у неким другим предметима који су повезани за протестима Демократског фронта 2015. То су “Златарска”, предмет Миодрага Мартиновића, али и напада на новинара Туфика Софтића.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest