У Црној Гори дјелује десет криминалних група, доминатна активност шверц кокаина

Foto: Uprava policije

Фото: Управа полиције
У Црној Гори је дјелује 10 високоризичних организованих криминалних група, од којих највећи број има преко 30 чланова. Доминантна криминална активност организованих криминалних група са подручја Црне Горе је кријумчарење наркотика, првенство кокаина на међународном нивоу, наводи се у Процјени опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори (СОЦТА 2021), која је објављена на сајту Владе.

У односу на претходни извјештај СОЦТА 2017 регистрована је једна криминална група мање. Усљед континуираног јачања различитих сегмената дјеловања ОКГ, који су једним дијелом узроковани и прикључивањем мањих криминалних група задужених за реализацију специфичних криминалних активности, може се закључити да је структура организованих криминалних заснована на израженим улогама вођа и високопозиционираних чланова, јасној подјели задатака, специјализацији за спровођење одређених криминалних активности и поштовању правила унутрашње дисциплине.

“Структуру већег броја организованих криминалних група које дјелују на подручју Црне Горе карактерише чврсто језгро, састављено од појединаца, повезаних породичним или дугогодишњим пријатељским везама, око којих је распоређен круг сталних чланова, при чему ове сегменте унутрашње структуре карактерише дугогодишње искуство у
спровођењу криминалних активности на транснационалном нивоу”, истиче се у извјештају.

Посебан сегмент, наглашава се, структуре представљају различите ћелије, односно огранци, који су у појединим случајевима специјализовани за спровођење конкретних криминалних активности, нпр. организација кријумчарења наркотика или организација убистава, а које су позициониране на кључним тачкама спровођења криминалних активности у Црној Гори и иностранству.

“И поред бројних активности органа за спровођење закона које су резултирале процесуирањем и лишењем слободе вођа и високопозиционираних чланова организованих криминалних група, регистрован је тренд константног јачања њихове унутрашње структуре, кроз континуирано ангажовање нових чланова и чвршће увезивање са регионалним и транснационалним криминалним структурама. Установе за извршење кривичних санкција у којима већ бораве вође и високопозиционирани чланови организованих криминалних група и даље представљају кључни „регрутни центар“ за нове чланове, кроз методе пружања заштите, ангажовања адвоката, различите облике финансијске подршке и бројне друге погодности, те обезбјеђују ангажман нових чланова”, пише у извјештају СОЦТА 2021.

Ситуацију на криминалном тржишту и даље карактерише тренд кријумчарења наркотика као кључне криминалне активности коју спроводе организоване криминалне групе из Црне Горе, а евидентно је све веће учешће криминалних структура из Црне Горе у трансконтиненталним активностима и висок степен прилагодљивости потребама тржишта кроз коришћење нових метода и прилагођавање промјенама у легислативи и техничко – технолошких достигнућима.

“Црна Гора и даље остаје транзитна земаља за кријумчарење свих врста наркотика, гдје у једном дијелу нијесу укључене организоване криминалне групе из Црне Горе, док за кријумчарење наркотика на трансконтиненталном нивоу и дистрибуцију на европском тржишту организоване криминалне групе из Црне Горе имају значајну улогу”, наводи се између осталог.

Кокаин
Организоване криминалне групе из Црне Горе, у сарадњи са истим или сличним криминалним структурама из земаља региона, знатно су ојачале своје капацитете за спровођење кријумчарских операција на трансконтиненталном нивоу, како кроз јачање сарадничке базе, тако и кроз успостављање доминантне улоге на појединим сегментима кријумчарских и дистрибутивних рута.

“Иако су регистроване заплијене рекордних количина кокаина које су се кријумчариле посредством Луке Бар, све интензивније активности органа за спровођење закона, као и сложеност самих кријумчарских операција, може се констатовати да се активности кријумчарења кокаина не одвијају преко територије Црне Горе, која не представља кључну улазну тачку за регион Западног Балкана. Балкански картел је знатно интензивирао своје активности не само у дијелу повећања количине кокаина који се кријумчари, већ и у односу на успостављање чврстих дистрибутивних мрежа на подручју више земаља Западне и Централне Европе, гдје се и регрутују лица са подручја Црне Горе и земаља региона”, наводи се.

Хероин

Промјена модуса кријумчарења на глобалном нивоу и све чешће коришћење поморских кријумчарских рута са крајњим одредиштима у лукама земаља Западне Европе, су у значајној мјери изузеле територију Црне Горе са мапе фреквентних кријумчарских рута.

“Нијесу регистроване промјене у цијени хероина који је намијењен уличној дистрибуцији, при чему треба нагласити да није регистрован ни тренд повећања броја корисника, гдје доминантну популацији чине дугогодишњи зависници који су и сами
укључени у дистрибутивне мреже”, пише у извјештају.

Високоризичне организоване криминалне групе

Структура високоризичних организованих криминалних група остала је релативно чврста, те је као таква заснована на јасном хијерархијском устројству, са израженим улогама вођа и кључних чланова, са више ћелија односно огранака, који своје сједиште имају и ван граница Црне Горе, јасној подјели задатака, специјализацији за спровођење одређених криминалних активности и поштовању правила унутрашње дисциплине и стратешком опредјељену ка примјени насиља.

“Регистрован је тренд константног јачања њихове унутрашње структуре кроз континуирано ангажовање нових чланова и чвршће увезивање са регионалним и транснационалним криминалним структурама. Доминантна криминална активност организованих криминалних група са подручја Црне Горе и даље је кријумчарење наркотика, првенство кокаина на међународном нивоу”, истиче се.

Највећи степен друштвене опасности, пише у извјештају, проузрокован је стратешким усмјерењем организованих криминалних група базираним на елиминисању конкуренције и успостављану монополског и доминантног полажаја на криминалном тржишту, што је детерминисало и један од кључних сегмената дјеловања организованих криминалних група – употреба насиља и извршење убистава.

“Ескалација сукоба условила је промјену модуса дјеловања у погледу одабира мета без обзира на њихову позицију и улогу у групи, примјену најбруталнијих метода приликом извршења кривичних дјела на штету чланова супротстављених
организованих криминалних група, као и употребу експлозивних направа јаке разорне моћи, уз константан ризик по личну и имовинску сигурност грађана”, стоји у извјештају.

Кријумчарење акцизних роба – дувана и дуванских производа

У Црној Гори, као у Европској унији и у земљама региона, све је више изражена проблематика кријумчарења и недозвољене трговине акцизним робама, прије свега цигаретама, а процјењује је да наша земља сваке године губи између 15-20 милиона еура због сивог тржишта цигарета што је 30одсто вриједности укупног легалног тржишта дуванских производа.

“У Црној Гори кријумчарењем се баве организоване криминалне групе које су укључене и у друге криминалне активности – кријумчарење наркотика, групације блиско повезаних лица, као и појединци. У циљу спровођења и прикривања ових криминалних активности, користе се и коруптивна кривична дјела, а мете корупције су припадници Управе полиције и Управе царина, и то службеници који су позиционирани на средњем и нижем нивоу”, истиче се у извјештају СОЦТА-е.

Значајној експанзији кријумчарења цигарета доприносе велике разлике у цијени дуванских производа у земљама региона, као и у односу на земље Европске уније.

Прање новца

Прање новца омогућава ОКГ да инкорпорирају имовинску корист стечену криминалним активностима у легалне економске токове. Начин на који се врши прање новца увелико варира зависно од нивоа стручности самих чланова ОКГ, као и од учесталости и обима криминалне активности.

“На глобалном нивоу регистровано је постојање привредних субјеката тзв. провајдера за прање новца, а чије услуге користе организоване криминалне групе. Када је ријеч о готовом новцу, он и даље остаје само једна од карика у нелегалним токовима, најчешће прокријумчарен од стране курира, али све више и кроз поштанске, пакетне пошиљке. Прање новца путем грађевинских дјелатности и послова са некретнинама и даље је високоризична област, јер и даље релативно лако може апсорбовати велике количине капитала. Када је ријеч о прању новца у Црној Гори, као сектори који су посебно рањиви, препознати су: банкарски сектор, сектор тржишта некретнина, сектор игара на срећу и сектор тржишта капитала”, наводи се.

Тероризам и вјерски екстремизам

Црна Гора се, као и друге државе у региону и шире, већ дужи временски период сусреће са појавом да на њеној територији егзистирају лица са радикалним вјерским и другим увјерењима.

“Осим појединаца, у Црној Гори и даље дјелује неколико селафијских група, које се налазе на различитим нивоима радикализације, а чињеница која посебно забрињава је присуство повратника- бораца са страних ратишта и подржаваоца терористичких организација попут ИСИЛ/ДАЕСХ-а. Регистровано је повећање броја ове категорије лица првенствено због спољњег утицаја односно континуираног пропагандног дјеловања радикалних вјерских проповједника, група и појединаца из региона”, наглашава се.

Поред вјерских окупљања која су коришћена за индоктринацију, велику улогу у овом процесу је имала и савремена комуникациона и информациона технологија.

“За сада није регистровано постојање регрутних центара или мјеста у којима се реализују активности увези са планирањем и извршењем кривичних дјела из области тероризма. И даље се уочава међународна компонента у активностима припадника ових група и њихова фокусираност на покушаје ширења радикалних идеологија превасходно на млађу популацију, као и наставак радикализације припадника РАЕ популације”, пише између осталог у извјештају СОЦТА.

А.О.

Извор: ЦдМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest