У Градском позоришту у Никшићу синоћ промовисан роман Милана Кнежевића “Обала несанице”

О књизи Кнежевића, која је већ изазвала значајну пажњу културне јавности у Црној Гори и шире, говорили су књижевник и издавач романа, Радомир Уљаревић, и проф. др Драган Копривица, који је био и медијатор вечери

У Градском позоришту у Никшићу синоћ је промовисан роман Милана Кнежевића “Обала Несанице”, уз значајно присуство никшићке публике, која је, уз мјере ограничења броја присутних, са занимањем пропратила ову промоцију.

О књизи Кнежевића, која је већ изазвала значајну пажњу културне јавности у Црној Гори и шире, говорили су књижевник и издавач романа, Радомир Уљаревић, и проф. др Драган Копривица, који је био и медијатор вечери.

На самом почетку промоције одржан је минут ћутања поводом трагичне и херојске погибије радника обезбјеђења никшићке поште, Љубише Мрдака.

Говорећи о роману Кнежевића, проф. др Драган Копривица је истакао да је “Обала Несанице” обиљежила вријеме у којем живимо кроз литерарну визију феномена диктатуре на свим меридијанима па и нашем.

Притом, како је навео, ријеч је о сличној матрици свих режима, препознатој кроз стварање заробљене државе и изманипулисане нације зарад интереса кругова власти, који уз помоћ полиције и мафије држе читаве народе у ропству и блокади.

Копривица је навео и да је ријеч о тзв. ангажованом дјелу, којим се на изузетан књижевни начин пропитују вјечне теме људских слобода и заробљених умова нације, те је аутор романа створио књигу, ознаку времена у којем живимо, али и прошлих и будућих реприза овјешталих шаблона диктатуре диљем планете, испуњених корупцијом, непотизмом, услугама мафије и полиције, уз сексуалне и друге скандале, препознате по сличној матрици на бројним меридијанима.

Критичар је истакао да писци најчешће напишу једну књигу која остаје, и да је Кнежевић на високо литераран начин управо таквом својом књигом успио заокружити бизарну сторију о успону и паду једног црначког царства, у афричкој државици под метафоричним називом: Обала Несанице. А, по оцјени Копривице, мала земља се тако зове и стога што цио мали, узапћени народ широм отворених очију сања о својој наводно великој улози у планетарним оквирима, преко чега лакше подноси ропство до шокантног трена пада режима након парламентарних избора. Критичар је апострофирао и угао писања Кнежевића, који се, као истински прозни стваралац, издигао изнад свих облика реваншизма у дјелу према било коме, нудећи читаоцу сјајно штиво о људској каљузи и аномалијама алијенираног социума, онако како су некад писане књиге на нашим и ширим просторима.

Радомир Уљаревић, књижевник и издавач романа (“Штампар Макарије”, Београд, 2021.) истакао је да је “Обала Несанице”: “књига која проказује тоталитарност и монизам владајуће идеологије у једној измишљеној афричкој земљи, то јест, у многим стварним земљама, прије свих у нашој.

Концепција тоталитарне владавине притом је заснована на великој лажи коју су поданици прихватили: лажи о опасности од великонигеријског национализма. Поданици беспоговорно учествују у тој лажи, и тиме себи прибављају лагодан живот и милост режима, која је очигледно у свему најважнија, јер, ко је у тој милости, тај пристаје на лаж, али је, заузврат, заштићен, као лажни свједок таквог режима. Поданици тог режима, заправо, су лажни свједоци, прихватајући свеопшту лаж као начин постојања. Главна активност режима усмјерена је на онечовјечење поданика до границе пристанка на све што се од њих тражи. Поданици мијењају слободу за неку врсту митоманије, коју усвајају као једину истину. Ми свједочимо колико људи је пристало на ту замјену. Празнина, која их обузима, толико је заводљива. О томе управо и говори ова орвеловска књига, с том разликом што то није пројекција будућности, као код Орвела, већ реална слика оног већ оствареног, слика реалне благодати коју живимо.” – закључио је Уљаревић.

На крају вечери Кнежевић је говорио о настајању романа, углу гледања на стварност у дјелу, о “Обали Несанице” као роману-метафори нашег и сваког другог времена и простора, и притом указао на чињеницу да је настајању књиге кумовала и судска одлука о изреченој му забрани напуштања властите куће, уз држање обавезне наногице, те да је мотиве за настанак романа сакупљао са разних свјетских, па и наших дестинација.

Кнежевић је на крају читао и стихове из своје збирке поезије “Робијашки рефрени”, а потом великом броју заинтересованих љубитеља белетристике потписивао примјерке свог романа.

Промоције “Обале Несанице”, након Подгорице и Никшића, одржаваће се и у другим градовима Црне Горе и региону, а у плану је и превођење романа на енглески.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest