У јулу границу прешло 874.244 возила

FOTO: Ilustracija

Главни разлог чекања на граничним прелазима је у саобраћајној инфраструктури, тврде из Управе полиције

У јулу 2022. године на граничним прелазима у Црној Гори регистрован је мјесечни прелазак од 874.244 возила, а главни разлог чекања је у саобраћајној инфраструктури, односно инфраструктури граничних прелаза.

То је “Вијестима” саопштено из Управе полиције.

У јуну ове године, у државу је ушло готово 100.000 возила више него у истом периоду 2021.

”У јуну 2022. године на граничним прелазима у Црној Гори регистрован је мјесечни прелазак 523.727 возила. Током јуна 2021. године на граничним прелазима је регистровано 424.509 возила, јуна 2020. године тај број је износио 95.038 возила, а у јуну 2019. године Управа полиције је на граничним прелазима регистровала прелазак 474.352 возила”, наводи се у одговорима Управе полиције.

У јуну ове године највише возила ушло је преко граничног прелаза Сукобин – 81.690, затим ГП Добраково (76.898), Дебели бријег (64.385), Божај (57.878) и Ситница 46.723 возила.

”Током јула 2022. године на граничним прелазима у Црној Гори регистрован је мјесечни прелазак од 874.244 возила. Јула 2019. године забиљежен је прелазак 763.734 возила, док је у августу те године овај број достигао 1.069.923 возила”, објашњено је из Управе полиције.

Они су констатовали да су гранични прелази на којима се највише чека на прелазак државне границе уједно и најоптерећенији…

”Осим овога, већа задржавања возила током мјесеца јула и на почетку августа су била промјенљива (у зависности од дана у недјељи и времена преласка) и повремено су биљежена на већим друмским граничним прелазима, па су и даље могућа задржавања на граничним прелазима Ранче, Враћеновићи, Илино брдо, Шћепан Поље, Драченовац и Кула”.

У складу са Планом мјера и активности за вријеме туристичке сезоне и Законом о граничној контроли, када вријеме чекања на друмским граничним прелазима постаје предуго, појашњавају да се тада врши одступање од режима граничне провјере, на начин што се врши пропуштање појединих радњи: “Приликом чега се приоритет даје провјери уласка у земљу, а све у циљу смањења времена задржавања на граници”.

”Главни разлог чекања је саобраћајна инфраструктура, па самим тим и инфраструктура граничних прелаза, која није планирана да подржи неколико пута увећан прелазак путника и возила, посебно у самом шпицу сезоне, када се повећава и до десет пута. Ово се посебно односи на друмске граничне прелазе с обзиром на то да се путници често опредјељују за сопствени превоз, у односу на колективне видове саобраћаја туристичким аутобусима и путем аеродромских и лучких граничних прелаза”, наводе из УП.

”НИЈЕ СЕ ЧЕКАЛО ПЕТ САТИ”

Одговарајући “Вијестима” на питање: да ли је тачна констатација једног од читалаца да се на граничном прелазу Враћеновићи, прије два викенда, на улазу у Црну Гору чекало и по пет сати, они су констатовали да је чекање износило “највише до два и по сата”.

”Заједнички гранични прелаз Враћеновићи – Делеуша располаже са пет коловозних трака, односно пет контролних мјеста, од којих је по једна опредијељена за улаз – излаз теретног саобраћаја. И поред предвиђене оперативности од три коловозне траке/контролна мјеста за путнички саобраћај, када је год то могуће, ослобађа се додатна – четврта трака за путнички саобраћај, па се у том погледу улаз – излаз из земље за путнички саобраћај, на основу процјене ситуације на терену врши у размјери 2/2 или неријетко 3/1 у корист контроле уласка у земљу”, саопштено је из полиције.

Провјере на том граничном прелазу, наводе, обављају се по систему “оне стоп” што у пракси значи да се у исто вријеме врши контрола једног возила са путницима од стране граничне полиције Црне Горе и Босне и Херцеговине.

”Међутим, како свака земља располаже са одвојеним информационим системима и базама података, граничне провјере се врше засебно, тј. када заврши полицијски службеник једне државе, документацију преузима полицијски службеник друге државе, при чему није могуће физичко ослобађање простора на траци за долазак новог возила са путницима на контролно мјесто, већ се за то чека да контрола буде извршена од стране службеника обје граничне полиције. Као посебно отежавајући фактор при оваквом систему вршења граничне контроле, наводимо разлику у процедурама за њено спровођење, па тако колеге из граничне полиције Босне и Херцеговине могу вршити пропуштање појединих радњи искључиво у односу на њихове држављане, док се према свима осталим спроводи стандардни режим граничних провјера”, појаснили су из УП.

Поручују да и поред свих објективно наведених, отежавајућих фактора, као и чињенице да је “шпиц” туристичке сезоне, задржавање на заједничком граничном прелазу Враћеновићи – Делеуша у току претходног викенда је, у веома кратком временском интервалу, износило највише до два и по сата.

”Осим тога значајно је да напоменемо да се на наведеном граничном прелазу свакодневно евидентирају прекиди у напајању електичном енергијом, који неријетко трају и по неколико сати, што додатно успорава и отежава вршење граничне контроле. Дакле, гранична полиција полиција предузима све мјере и активности у складу са прописима који уређују прелазак државне границе, како би што више убрзали проток путника и возила преко граничних прелаза. Међутим, лимитирана инфраструктура и вишеструко повећани промет путника су главни узроци свеукупне перцепције јавности по овом питању”, закључили су из Управе полиције.

141.722 возила прешла су у јулу 2022. године преко граничног прелаза Добраково. Слиједе Сукобин са 132.952, Дебели Бријег 103.683, Ситница 77.995, Драченовац 71.343 и Божај 70.838

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest