У Влади и експерти и политичари: Реконструкција извршне власти све извјеснија упркос трзавицама

Из Грађанског покрета УРА су казали да прије сваке приче о реконструкцији владе тема мора бити изглашавање Тужилачког савјета

FOTO: POGLED.ME

Упркос трзавицама и размјени оштрих ријечи реконструкција Владе Црне Горе је све извеснија. Предсједник Владе Црне Горе Здравко Кривокапић обавио је први круг разговора појединачно, са свим представницима партија парламентарне већине, на основу постигнутог споразума два најјача политичка субјекта, којим је покренута иницијатива за унапређења рада Владе.

У разговорима је исказан висок ниво спремности и сагласности да се без условљавања, путем размјене мишљења и конструктивног дијалога, уз поштовање потписаног споразума три лидера коалиционих листа од 8. септембра 2020. године, пронађе најбољи модел унапређења рада Владе и односа између Владе и парламентарне већине.

Учесници разговора оцијенили су да покренути дијалог треба да ојача сарадњу законодавне и извршне власти, уз спремност да се стави мораторијум на све досадашње неспоразуме и питања која би могла оптерећивати функционалност рада Владе и парламентарне већине.

Приоритет изгласавање Тужилачког савјета

Из Грађанског покрета УРА су казали да прије сваке приче о реконструкцији владе тема мора бити изглашавање Тужилачког савјета.

Посланик и потпредсједник ГП УРА Милош Конатар је рекао да причу о фотељама треба оставити за другу прилику, те да је реконструкција Владе могућа само на експертско нестраначком моделу на коме већ постоји.

Конатар

Предсједник клуба посланика Демократа Борис Богдановић казао је да 38 од 41 посланика подржава реконструкцију Владе, те да и сам премијер подржава реконструкцију Владе.

Он је након састанка са премијером Здравком Кривокапићем, рекао новинарима, да су му саопштили да је њима довољно да након евентуалног кандидовања кандидата каже да тај кандитдат не одговара профилу реконструисане владе коју је премијер замислио, и да су спремни да повуку кадрове.

Тужилачки савјет још на чекању

Друго редовно, јесење засједање Скупштине Црне Горе требало је да почне прије пар дана али се још не зна када ће бити одржана прва сједница, иако посланике очекује више предлога закона, одлука и избора.

У скупштинској процедури је међу политички приоритетним питањима избор предсједника Државне изборне комисије јер су локални избори у три општине у децембру, али и избор дијела чланова новог Тужилачког савјета који је услов за почетак промјена у Тужилаштву.

Претходно су Демократе и ДФ предложили да се Тужилачки савјет изабере на сједници на којој се буде бирала реконструисана Влада.

„На претходно наведени начин би биће ријешена отворена политичка питања, оснажена 42. Влада и постигнут потребан ниво политичке стабилности неопходан за даље реформске процесе”, наводи се у заједничком саопштењу.

Избори ако не буде договора

Милан Кнежевић је казао да је упознао премијера са ставом Демократске народне партије, чији је предсједник, да је статус кво неодржив и да очекују да премијер након консултација у писаној форми достави предлог за излазак из актуелне кризе.

„Ја сам саопштио да су, ако нема договора, рјешење и избори посредством међународне заједнице и не видим ту ништа драматично и апокалиптично“, казао је Кнежевић.

Кнежевић

„Саопштио сам да, што се нас тиче, политички споразум из септембра мора да се поштује“, додао је.

Казао је да су спремни ставити мораторијум на „све оно што нас дијели“, ако су и остали спремни на то.

„Очекујем да ћемо током наредне седмице, у сриједу, четвртак имати премијеров предлог“, казао је Кнежевић.

Како ће се ситуација даље одвијати остаје да видимо, али једно је извјесно – грађани су нестрпљиви да се коначно успостави нормалан однос парламентарне већине и Владе.

„Влада експерата грешка“

Лидер Социјалистичке народне партије (СНП) Владимир Јоковић казао је да се његова странка залаже за озбиљну реконструкцију владе, јер се принцип експертске владе показао као неуспјешан и недјелотворан.

Он је рекао да су прошле године направили грешку када су бирали потпуно експертску владу што се, како је рекао, показало нефункционално, а самим тим и недемократски.

Владимир Јоковић

„Ако су одређене политичке листе учествовале на изборима и све учиниле са свом својом снагом и моћи, борећи се против режима, и онда се формира влада од експерата, без учешћа политичара, осим једном, предсједника Уре који је потпредсједник Владе, мислим да није поштовање воље грађана и није демократски принцип игдје забиљежен„, рекао је Јоковић.

IN4S

One thought on “У Влади и експерти и политичари: Реконструкција извршне власти све извјеснија упркос трзавицама

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest