Учитељица Рада Вишњић добила отказ; директорица ОШ „Југославија“: Нећу дозволити да име школе буде препознато по појединцу

На изрицање мјере, како је додала, „утицало је претходно понашање Вишњић и претходно изречена мјера“

Рада Вишњић

Учитељица Рада Вишњић, која је позивала ученике на молебан у Храм Светог Јована Владимира у Бару, добила је отказ, саопштила је директорица ОШ Југославија Биљана Вукмановић.

Додаје да је, након што је сазнала да је Вишњић позивала ђаке на молебан 4. октобра на вајбер групи одјељења V-2,, сходно Закону о раду покренула поступак утврђивања одговорности у вези са догађајем.

„Поступак је спроведен у складу са Законом, о чему свједочи записник Инспекције рада о извршеном инспекцијском прегледу, чији је субјекат надзора била ОШ „Југославија“, одговорно лице директор установе, а на основу иницијативе за ванредни надзор упућене од стране Вишњић. Током поступка за утврђивање одговорности, сходно законској процедури, страна у поступку се усмено изјаснила, а потом су утврђене чињенице које недвосмислено потврђују да је Вишњић начинила тежу повреду радне обавезе из члана 37, став 1, тачка 3 Општег колективног уговора“, навела је Вукмановић.

На изрицање мјере, као је додала, „утицало је претходно понашање Вишњић и претходно изречена мјера“.

„Као директор јавне васпитно-образовне установе у обавези сам да, сходно функцији која ми је повјерена, поштујем законске одредбе када су у питању рад школе и права ученика, јер је сходно члану 5 Општег закона о образовању и васпитању прописано да „у јавној установи и у установи којој је додијељена концесија за извођење јавноважећег образовног програма образовање и васпитање је свјетовног карактера. У установи из става 1 овог члана није дозвољено религијско дјеловање осим у установама које су лиценциране као средње вјерске школе“, саопштила је Вукмановић, преносе Вијести.

Навела је да члан 2 истог Закона прописује да „образовање и васпитање има за циљ да задовољи потребе, интересовања, жеље и амбиције појединца за цјеложивотним учењем“ а никако да се дјеци, као индивидуама, противзаконским дјеловањем намећу било каква лична увјерења, па ни религијска.

Постојећи закони и Статут школе јасно прописују, додаје, шта су надлежности одјељенског старјешине, тако да све недвосмислено упућује на то да је Вишњић прекршила бројне законске одредбе.

„У протеклом периоду, Вишњић је у појединим медијима, па чак и на једној ТВ станици пласирала бројне неистините информације, неутемељене изјаве и измишљене појединости у циљу обмањивања јавности и нарушавања мог личног угледа и кредибилитета, а без претходног конаткта новинара за правовремену и прецизну информацију, неопходну за објективно и професионално извјештавање. Вишњић је у етар, путем таквих медија, пустила бројне изјаве која су супротне чињеничном стању и далеко од праве истине, а о чему постоје валидни докази“, пише у саопштењу.

Вукмановић истиче и да су дјеца свијетла тачка и увијек разлог да се иде даље.

„Зато сви који раде у просвјети, осим што их образују, имају још једну, много важнију улогу: да их заштите од сваке злоупотребе и пошаљу им јасну поруку: да су ту због њих и за њих. Ми, како нас често називају – „стуб друштва“, њихов смо ослонац у тихом стасавању у свестране младе људе које чека нимало лак пут ка жељеном циљу у изазовима времена у којем живе. Ту смо да их припремимо за будућност, усмјеримо, научимо да буду промишљени, племенити и мудри, да не залутају, да не посустану. Немамо право да их збуњујемо, убјеђујемо, нити прилагођавамо нашим увјерењима. Емпатији нас не учи нити један закон, то је оно што долази од нас самих, нашег сензибилитета и склопа личности. Није важно да ли смо наставник, директор, стручни сарадник – важно је да сви, свако у својој улози, посједујемо свијест о томе колико одговоран и хуман посао радимо и колико породица нам је током школовања своје дјеце повјерило њихово дјетињство да буде безбрижно и њихову младост да буде свијетла. Дужни смо то повјерење да оправдамо и код дјеце и код родитеља“, рекла је Вукмановић.

Додала је да у ОШ „Југославија“ ради изузетно вриједан колектив, тим професионалаца посвећених свом позиву који предано обављају своју мисију просвјетног радника. Иза огромног рада ових наставника су бројни успјеси и признања.

„Стога, нећу дозволити да име школе у широј јавности буде препознато по појединцу за кога се вежу немила дешавања већ ћу, као и до сад, настојати да у први план у сваком тренутку доспију сви они напори, резултати, идеје и квалитет који су у нашој школи препознати, а иза којих стоји велики труд. ОШ „Југославија” ужива огромно повјерење родитеља, о чему свједочи и број уписаних одјељења првака ове школске године: 6, умјесто досадашњих 5 или 4. Темељ овог повјерења је, свакако, несебично залагање свих запослених у ОШ „Југославија”, а прије свега одговорност и показана љубав према позиву чији је фокус рад са дјецом. Бити директор јавне васпитно-образовне установе је привилегија јер добијате јединствену прилику да својим радом и залагањем унаприједите једну малу али веома важну карику итекако комплексног образовног система, да своју визију школе спроведете у дјело, да иза себе оставите нешто вриједно, генерацијама које долазе. Са друге стране, овај позив носи огромну одговорност, јаван је, транспарентан и нимало лак, увијек подложан критици, врло ријетко похвалама у јавности. Ипак, резултати су видљиви и мјерљиви и то је оно што је најважније. Њих препознају дјеца, родитељи, локална заједница али и држава. Оно што везује ове двије крајности, привилегију и одговорност, јесу дјеца“, закључила је Вукмановић, преносе Вијести.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest