Pored otvorene olitike zatiranja istorijskog, kulturnog i duhovnog identiteta Crne Gore koja traje u kontinuitetu od osamostavljenja Crne Gore, aktivnom dugogodišnjom propagandom, bivši režim, imao je za cilj ugnjetavanje Srba u Crnoj Gori i zatiranju srpstva među stanovništvom, saopšteno je iz Udruženje Vasojevića Primorja i Boke.
– To je prevashodno rađeno štampanjem udžbenika na latinici, uvođenjem crnogorske gramatike. Preko noći iz udžbenika su nestali Sveti Sava, Teodosije, Jefimija, Stefan Lazarević, Konstantin Filozof, Jovan Jovanović Zmaj, kralj Nikola Prvi Petrović, Jakov Ignjatović, Milovan Glišić, Stevan Sremac, Janko Veselinović, Ljubomir Nenadović, Bogdan Popović, Jovan Skerlić, Milutin Bojić, Dušan Vasiljev, Oskar Davičo, Aleksandar Vučo, Antonije Isaković, Aleksandar Tišma, Matija Bećković, Ljubomir Simović, Milorad Pavić, Branko Radičević, Mira Alečković – navode iz Udruženja.
Dodaju da su ucjenama, propagandom i političkom indokrinacijom pokušali da oduzmu nacionalno biće većini srpskog naroda i da je isti po osnovu državnosti preveden u novu naciju Crnogorci, te da im je izmijenjen jezik i pismo nekritičkim i nasilničkim odnosom.
– Tako nisu radili ni Turci za vrijeme viševekovnog ropstva. Srpskoj zajednici u Crnoj Gori otvoreno su prijetili asimilacijom i nestajanjem, što predstavnici vlasti ali i pored svih tih marifetluka činjenica govori da u Crnoj Gori srpskim jezikom govori 43,18 odsto stanovništva. Zato Srbi u Crnoj Gori moraju tražiti svoja prava, pravo na nacionalne kulturne institucije i svoje udžbenike istorije i jezika i književnosti. Do toga mora doći jer Crna Gora u suprotnom, može zapasti u još dublje podjele. Da bi se to izbjeglo, odnosi između Crnogoraca i Srba u Crnoj Gori treba da budu ustavno-pravno regulisani na demokratski način. Jezik i pismo su kamen temeljac nacionalnog identiteta, pa tako i dijele sudbinu naroda – zaključuje se u saopštenju Udruženje Vasojevića Primorja i Boke.
Pogled.me