Укидање забране извоза жита, брашна и уља: Црна Гора зависи од увоза из Србије

Домаћи увозници, трговци и пекари, очекују да ће од својих добављача из Србије добити нове цијене

Фото

Министарство пољопривреде Србије припремило је за данашњу сједницу њихове Владе предлог одлуке о укидању забране извоза житарица и јестивог сунцокретовог уља уз мјесечне квоте за извоз у сусједне земље, док ће извоз брашна највјероватније бити без ограничења, сазнају “Вијести”.

Уколико предлог буде усвојен и одмах ступи на снагу то ће, за Црну Гору која већину ових роба традиционално увози са овог најближег и најјефтинијег тржишта, значити стабилност у снабдијевању домаћих потрошача али и да вјероватно неће доћи до новог раста цијена.

Домаћи увозници, трговци и пекари, очекују да ће од својих добављача из Србије добити нове цијене.

Оне би могле бити нешто веће него прије увођења забране извоза од 11. марта, али мање него садашње цијене за пшеницу и брашно са других тржишта рачунајући и трошкове превоза.

Дио домаћих пекара и трговаца је у протекле двије седмице брашно набављао из Бугарске по већим цијенама и знатним трошковима превоза, због чега су разматрали и ново повећање цијена основног бијелог пшеничног хљеба. Та одлука сачекаће калкулације са новим цијенама брашна из Србије.

Векна основног хљеба је у јануару поскупила са 50 на 70 центи, а затим у марту на 80 центи, након увођења забране извоза пшенице и брашна из Србије.

Према информацијама “Вијести”, мјесечна квота за извоз пшенице и кукуруза могла би износити по 350 хиљада тона, а уља 30 хиљада тона. Квота би била одређена и по држава за које се дозволи извоз, у зависности од њиховог досадашњег увоза и Србије и укупне потребе за тим производима. Систем квота се уводи како би се држава заштитила своје тржиште, али и спријечила могући шверц и препродају вишкова државама у које извоз није дозвољен.

Удружење жита Србије, која окупља највеће произвођаче и извознике житарица, протеклих дана је лобирало и водило јавне кампање за укидање забране извоза. Они су саопштавали да у силосима и складиштима имају преко милион тона пшенице и 900 хиљада тона кукуруза којег нису могли извозити, а морају их почети празнити јер за три мјесеца почиње нова жетва.

Предсједница Владе Републике Србије Ана Брнабић јуче је разговарала са представницима овог Удружења и Министарства пољопривреде, а тема је била одлука о привременој забрани извоза пшенице, кукуруза и сунцокретовог уља и њихова анализа.

Како се наводи у саопштењу, премијерка је изнела предлог да се настави анализа тренутне ситуације на домаћем тржишту када су у питању ови пољопривредно-прехрамбени производи, након чега би се одржао нови састанак са представницима Удружења жита Србије.

”Према њеним речима, важно је да је дијалог са произвођачима жита успостављен и да ће све будуће одлуке доносити заједно. Брнабић је нагласила да држава у потпуности разуме ситуацију у којој су се нашли произвођачи, прерађивачи и извозници жита и да ће учинити све и наћи начин да помогне и њима, уз обезбеђивање максималне безбедности у снабдевању грађана Србије. Наредни сусрет представника Удружења жита Србије и Владе Србије планиран је у наредним данима, када ће уз детаљније и прецизније анализе тржишта и информације моћи да се дискутује о конкретним начинима решавања овог питања”, наведено је у саопштењу из кабинета предсједнице Владе Србије.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest