Пројекат се 100 одсто финансира из фондова ЕУ
Тендер за изградњу Клинике за инфективне болести и Клинике за дерматовенерологију у оквиру Клиничког центра Црне Горе могао би да буде објављен током четвртог квартала 2021. године, идеално у октобру. То је најавила министарка здравља Јелена Бороновић Бојовић у Институту за јавно здравље гдје је предсједници Европске комисије Урсули фон дер Лејен и премијеру Здравку Кривокапићу представила инвестиције Европске уније у црногорско здравство.
Укупан буџет за изградњу обје клинике износи 8,5 милиона еура, а пројекат се 100 одсто финансира из фондова ЕУ.
– Нова зграда ће се састојати од доњег нивоа, приземља и два горња спрата. Укупна бруто грађевинска површина износи 5.530,59 м2, а нето површина без доњег нивоа 3.504,25 м2. Припремљен је тендерски досије који је прослијеђен Делегацији ЕУ на одобрење. Након састанка са Њ.Е Кристином Оаном Попом и сарадницима, тендерски досије је у финалној фази припреме. Очекујемо да би тендер могао да буде објављен током четвртог квартала 2021. године, идеално већ у октобру – казала је др Боровинић Бојовић.
Министарка је предочила да укупна помоћ коју смо до сада добили износи 55 милиона еура.
– Помоћ се огледа како кроз директну буџетску подршку тако и кроз средства за изградњу клиника, набавку вакцина, лабораторијске опреме и многих других аспеката – објаснила је министарка здравља.
Др Боровинић Бојовић је издвојила уговор о гранту „ЕУ4Health: Допринос доступности и приступу вакцинама против КОВИД-19 у Црној Гори“ чија је вриједност 2.431.357,00 еура.
– Бесповратна средства предвиђају набавку вакцина које је одобрила Европска агенција за љекове, као и набавку помоцћне опреме за складиштење вакцина, али и трошкове у процесу промоције имунизације – навела је др Боровинић Бојовић уз напомену да Министарство здравља већ спроводи активности набавке вакцина кроз овај грант кроз билатералне и трилатералне споразуме, као и активности на припреми спецификација за набавку опреме.
Осим тога, Министарство здравља Црне Горе је припремило апликацију и послало је на даљу процедуру у Делегацију ЕУ у вези са Фондом солидарности ЕУ. Укупан износ додијељених средстава је 199.505,00 еура. Ова средства смо опредијелили за покривање додатних трошкова медицинског особља који улажу значајне напоре у борби против КОВИД-а.
Др Боровинић Бојовић је скренула пажњу на то да је Црна Гора од нула вакцина и нула вакцинисаних у децембру 2020. године до данас обезбиједила преко 820 хиљада вакцина против коронавируса. Више од 50 одсто пунољетних, који се вакцинишу у Црној Гори, добило је макар једну дозу вакцине против коронавируса док је преко 44 одсто вакцинисано у цјелости.
– За многе неочекивано, али као посљедица посвећеног рада, Црна Гора је организовала један од најефикаснијих процеса имунизације против коронавируса. Отворили смо чак 130 вакциналних пунктова, па је првих дана одзив прелазио 10 хиљада. То је наш капацитет услуге ком нам се дивила и Европа. Имунизација је омогућена и у вакциналним аутобусима. Уз то, обезбиједили смо и вакцинацију у породичним кућама и фирмама – навела је Боровинић Бојовић.
У комплетном процесу, како је нагласила, немјерљив допринос даје Европска унија.
– Као што сте и сами раније назначили: пандемија је маратон, а не спринт. Црна Гора ће своју обавезу испунити, као што то ви чините – на прави начин, а једни прави је европски начин. С циљем да се више никад ниједна локална епидемија не претвори у свјетску пандемију, Црна Гора, у оквиру својих могућности ради све да убрза процес вакцинације а, осим тога, надамо се добрим вијестима из Брисела и поводом придруживању наше државе ЕУ дигиталном сертификату. То је један од алата у процесу савладавања пандемије. ЕУ дигитални ковид сертификат ће, како се надамо, бити први документ Европске уније ког ће наши држављани користити равноправно са Вашим држављанима. Црногорско здравство, у том смислу, биће дио ЕУ, вјерујемо, и прије званичног пријема ком се цијело друштво радује – закључила је министарка здравља.