Уљаревић: ДПС има проблем да мотивише бираче, “експерти” не освајају политичку сцену

Далиборка Уљаревић
Извршна директорица Центра за грађанско образовање Далиборка Уљаревић оцијенила је за Побједу да прелиминарни резултати локалних избора у Беранама упућују на два тренда интересантна и за ширу црногорску политичку сцену: први указује да ће Демократска партија социјалиста имати све више проблема да мотивише и мобилише своје бираче, док „својеврстан повратак Социјалистичке народне партије“ показује жилавост традиционалних политичких структура.

ДПС је на изборима са 17 мандата, колико су до сада имали у локалном парламенту, пао на девет, док је СНП освојио седам.

ДПС ПРОБЛЕМИ И ПОВРАТАК СНП-А

На изборима у беранама ДПС је, са 17 мандата колико су имали у локалном парламенту, пао на девет.

“ДПС ће имати све већих проблема да мотивише и мобилише своје бираче, посебно на локалном нивоу. Та појава је посљедица и тренутних политичких прилика гдје многи, укључујући и ДПС, лоше комуницирају са својим чланством, али и наглашених посљедица неизведене реформе ове партије”, истакла је Уљаревић.

Такав ДПС, сматра она, не представља потребну алтернативу ни тренутној власти, али ни алтернативу властитом начину вођења земље у посљедњих неколико деценија. Чињеница је да та партија, каже Уљаревић, за сада ,,солидно живи“ – на слабостима опонената.

“На другој страни, својеврстан повратак СНП-а показатељ је жилавости традиционалних политичких структура у Црној Гори. Истовремено, резултат ,,Беране сад“ показује да популистички талас младих „експерата“, и поред свих уложених институционалних ресурса, неће лако и брзо преклопити нашу политичку сцену, а све су прилике да ће и овај резултат остати за памћење кад се почне топити та „институционална предност“, односно кад се формира нова влада”, оцијенила је саговорница Побједе.

Навела је и да су избори у овој општини само дио политичких игара на државном нивоу и слагалице комплексних међупартијских односа.

“С једне стране, добро је за демократске процесе и политичку културу у Црној Гори да имамо укључено што више актера на политичкој сцени. Али, лоше је кад се локалне прилике користе као карте у већој игри и што ће умјесто рјешавања локалних тема све бити дио ширих партијских трговина и уцјена”, казала је Уљаревић.

У таквом оквиру, додала је, ко год формира власт, тешко да ће добитници бити грађани и грађанке Берана, јер ће њихове потребе суштински бити занемарене.

“Више је сценарија за формирање нове власти у овој општини, од којих многе зависе од унутрашње кохезије СНП-а, али у коначници СНП не мора да буде пресудан, јер и без њега листе оних партија које се противе концепту тзв. мањинске владе имају већину”,нагласила је.

УЛЦИЊСКИ РЕБУС

Са друге стране, за формирање било које власти у Улцињу, појаснила је Уљаревић, биће потребна шира и хетерогенија коалиција.

“За разлику од Берана гдје питања на државном нивоу скоро искључиво одређују коалицију на локалу, у Улцињу локални изазови и односи, ипак, имају одређени значај. Наравно да су сада на потезу централе и могуће прерасподјеле у најављеној мањинској влади, али не треба заборавити да у Улцињу постоји јака локална политичка конкуренција, чије потребе се морају задовољити, и да ће ту утицати и лични и међусобни односи”, истакла је Уљаревић.

Одређивање тих партија у Улцињу, сматра, даће назнаку и у којем ће правцу неке мањинске партије и на државном нивоу ићи.

Коментаришући нижу излазност на локалним изборима одржаним у двије општине навела је да је она посљедица комбинације више фактора, али и да из тога не би требало брзо извлачити закључак за национални ниво, како у погледу излазности, тако ни у дијелу односа одређених снага.

“Локална питања се деценијама не рјешавају системски, па посљедично бирачи губе повјерење у изборни процес. Додатно, и сами бирачи често приоритет дају тзв. великим питањима која им не мијењају квалитет живота на локалу, а што је карактеристика и ових избора у двије општине”, казала је Уљаревић.

То, како је навела, храни зачарани круг, јер имамо извјестан проценат грађана који не разумије да таквим приступом производе „недемократску тенденцију несмјењивости лоших локалних функционера, нити да то не носи ни подстицај партијама да раде на развоју политика која дају рјешења за локалне проблеме“.

“Све ово је и потврда колико је важно датумско усклађивање локалних избора, односно да се они одржавају и истом дану, у мјери могућег, како би полако почеле да се ограничавају злоупотребе и калкулисања са локалним приликама, али и уцјењивачки капитал тзв. великих питања на локалном нивоу”, закључила је Уљаревић.

Извор: Побједа

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest