Proširenje univerzalnog dječjeg dodatka na svu djecu do 18 godina starosti može značajno smanjiti dječje siromaštvo u Crnoj Gori, saopšteno je UNICEF-a Crne Gore povodom Međunarodnog dana siromaštva koji se danas obilježava širom svijeta. Podsjećaju da je svaki četvrti građanin Crne Gore i svako treće dijete već žive u riziku od siromaštva.
UNICEF je objavio studiju „Suzbijanje siromaštva u Crnoj Gori pomoću adekvatne socijalne i dječje zaštite zasnovane na čvrstim pokazateljima: pregled održivih scenarija reformi“, na kojoj su radili međunarodni eksperti Univerziteta u Mastrihtu, u saradnji s Ministarstvom finansija i socijalnog staranja Crne Gore, Upravom za statistiku – Monstat, UNICEF-om i UNDP-om. Predstavljene su opcije socijalnih politika koje donosioci odluka mogu razmotriti u sklopu nacionalne strategije za smanjenje siromaštva.
Preporuke uključuju reformu progresivnog sistema oporezivanja dohotka građana, proširenje baze korisnika materijalne pomoći i usvajanje nacionalno definisane apsolutne linije siromaštva.
„Povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva, pozivamo nacionalne institucije da usvoje neophodne politike kako bi svako dijete moglo živjeti bez siromaštva. Od izuzetnog je značaja da finansijska podrška države obuhvati djecu i porodice koje se suočavaju s međugeneracijskim siromaštvom i isključenošću iz kvalitetne zdravstvene zaštite, obrazovanja i zaštite od svih oblika nasilja“, istakao je Huan Santander, šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori.
UNICEF-ova mlada reporterka Milena Keković smatra da siromaštvo ne predstavlja samo nedostatak prihoda.
„Siromaštvo za mene predstavlja nedostatak mogućnosti za zadovoljavanje osnovnih potreba, kao što su potreba za obrazovanjem i besplatnom i kvalitetnom zdravstvenom zaštitom koju treba garantovati svakom čovjeku“, kazala je Keković.
Izvor: rtcg